reklama
reklama

Plany na grudzień Muzeum Miasta Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Plany na grudzień Muzeum Miasta Łodzi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźAtrakcyjne plany na grudzień w Muzeum Miasta Łodzi. Wernisaże, warsztaty i wiele innych niespodzianek.
reklama

MUZEUM MIASTA ŁODZI – PLANY NA GRUDZIEŃ 2019

KALENDARIUM WYDARZEŃ

8 grudnia (niedziela), godz. 12:30
Drużyna Mikołajów: misja „Prezenty” – warsztaty z cyklu „Akademia Małego Łodzianina”
Prowadzenie: Paulina Długosz, Antonina Pawłowska
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl

Długa biała broda, czerwony płaszcz i worek prezentów wrzucony na sanie ciągnięte przez renifery …
Początek grudnia przeważnie kojarzy się nam z pewną charakterystyczną i bardzo rozpoznawalną postacią, która obchodzi swoje święto 6 grudnia.
Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Akademia Małego Łodzianina” przyjrzymy się bliżej tej historycznej postaci, jaką jest św. Mikołaj oraz porozmawiamy o tym, jakie inne postacie przynoszą upominki zimową porą w różnych regionach Polski i świata.
W trakcie części warsztatowej przekonamy się, że każdy może dołączyć do wyjątkowej drużyny i również stać się świętym Mikołajem, który może uszczęśliwić innych własnoręcznie wykonanym upominkiem.

reklama

18 grudnia (środa), godz. 17:00
Wernisaż wystawy Filmowy kantor Ziemi Obiecanej

Władysław Reymont w „Ziemi obiecanej” tak opisał biuro Bucholca:

„Cisza zupełna panowała w kantorze. Elektryczne światło drgało i ślizgało się po czarnych szafach, w których stały uszeregowane olbrzymie księgi mające na grzbietach białe cyfry lat, z jakich pochodziły”.

Te słowa z powieści, której 120-lecie pierwszego wydania obchodzimy właśnie w 2019 roku oraz 45. rocznica realizacji słynnej produkcji Andrzeja Wajdy, w plebiscycie Onetu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, najwybitniejszego polskiego filmu stały się inspiracją do stworzenia projektu stałej, multimedialnej wystawy w nowych, pomieszczeniach, już po rewitalizacji, na parterze Pałacu Izraela Poznańskiego.
Ogólna koncepcja ekspozycji polega na połączeniu artefaktów oraz dokumentów z planu – filmowego kantoru „Ziemi obiecanej” z oryginalnym wyposażeniem biurowym, które pochodzi z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi. Wystawa poprzez zaaranżowanie przestrzeni sąsiadujących ze sobą: odrestaurowanego, większego pokoju kantoru i mniejszego pokoju dyrektora, pokaże zwiedzającym, jak faktycznie wyglądał fragment działalności administracyjnej fabryki Poznańskiego, zlokalizowany dla potrzeb klientów firmy od strony ulicy Ogrodowej. Specjalnie zaprojektowana i przystosowana dla różnych grup odbiorców filmowo-historyczna wystawa, stanowi istotne uzupełnienie już istniejących miejsc prezentowanych w Muzeum.

reklama

Podczas otwarcia wystawy wystąpią Aleksandra Nawe (fortepian) i Mieczysław Pawlak (obój), którzy wykonają łódzkie i filmowe wątki muzyczne.

Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl

12 grudnia (czwartek), godz. 17:00
„Spacery z Halpernem” spacer siódmy: „...żeby moja Łódź rosła...”, część II
Prowadzenie: Ewa Magda Bladowska
Gość specjalny: dr hab. inż. arch. Bartosz M. Walczak
Prezentacja: Łukasz Grygiel
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl

Kontynuacja poprzedniego spotkania poświęconego fabrykom, dzięki którym miasto rosło i rozwijało się tak dynamicznie. To spotkanie organizatorzy poświęcą pracownikom fabryk – rzeszom robotników „pielgrzymujących” w II połowie XIX w. do „Ziemi obiecanej”. Będzie można ponownie porozmawiać z dr. hab. inż. arch. Bartoszem Walczakiem o warunkach w jakich mieszkali, zwłaszcza ci, którzy pracowali „u Scheiblera”, albo „u Poznańskiego”.

reklama

15 grudnia (niedziela), godz. 14:00
Warsztaty rękodzielnicze „Symbole dekoracji świątecznych – ozdoby bożonarodzeniowe” – wydarzenie w ramach projektu „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”
Prowadzenie: Alicja Marczak, Jolanta Kołodziejska
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl (grupa może liczyć maksymalnie 25 osób)

Warsztaty rękodzielnicze, w trakcie których uczestnicy samodzielnie wykonają tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, poprowadzą Alicja Marczak i Jolanta Kołodziejska – członkinie Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

21 grudnia (sobota), godz. 14:00
„Weekend z historią. Oprowadzanie po wystawie stałej „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”
Prowadzenie: Beata Kamińska
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl

Spacer po wystawie stałej, a w trakcie zwiedzania przedstawiona zostanie historia i rola społeczności żydowskiej w kształtowaniu życia gospodarczego, kulturalnego oraz społecznego w Łodzi do 1939 roku.

22 grudnia (niedziela), godz. 17:00
„Weekend z historią. Chanuka dla Łodzi” – wydarzenie w ramach projektu „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl

Już po raz trzeci w Muzeum Miasta Łodzi obchody święta zorganizowane we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi staną się wyjątkową okazją do spotkania z kulturą żydowską oraz poznania zwyczajów i obyczajów wyznawców religii mojżeszowej.

27.12.2019 (piątek), godz. 14:00
„Święta, święta i po świętach” – rodzinne oprowadzanie w Muzeum Miasta Łodzi
Prowadzenie: Antonina Pawłowska
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl

Święta Bożego Narodzenia to najlepszy czas rodzinnych spotkań i odwiedzin. 27 grudnia Muzeum zaprasza na oprowadzanie po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego, poświęcone świątecznym zwyczajom z dawnych lat. To także zachęta do aktywnego spędzenia czasu z najbliższymi. Spotkanie będzie okazją by zaprezentować krewnym bogactwo kulturowe przemysłowej Łodzi.


Źródło: MMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama