Reklama

Reklama

Podsumowanie pierwszego dnia Międzynarodowego Kongresu Miast Przemysłowych „Regeneracja Miast”

Opublikowano: śr, 23 cze 2021 15:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zakończył się pierwszy dzień Międzynarodowego Kongresu Miast Przemysłowych „Regeneracja Miast”. W jego trakcie wystąpili m.in. Wiceprezes Rady Ministrów – Jarosław Gowin, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – Margrethe Vestager, Wiceprzewodniczący Rady Programowej Kongresu Regeneracja Miast Przemysłowych – ­prof. dr hab. Tadeusz Markowski oraz prof. dr hab. Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Prelegenci dyskutowali m.in. o strategii produktywności 2030, ekonomicznych i politycznych wyzwaniach współczesnej globalizacji oraz o wyzwaniach zmian funkcjonalnych dla małych i średnich miast przemysłowych.

Oficjalny początek „Regeneracji miast”

 

–  Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca, jak właśnie Łódź – miasto, które powstało jako miasto przemysłowe. Tymi słowami Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łódź, otworzyła I Kongres Regeneracji Miast Przemysłowych. –  Tak jak wspomniałam jest to pierwszy kongres – mam nadzieję, że w ślad za tym kolejne edycje, będą się u nas odbywały i będzie to faktycznie płaszczyzna wymiany doświadczeń, myśli i wyznaczania nowych trendów dla przyszłych lat –  dodała.

 

Dwudniowy Kongres to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Łodzi oraz Open Eyes Economy. Pierwszego dnia w budynku EC1 odbyły się panele dyskusyjne dotyczące m.in. uniwersalnego dziedzictwa miast przemysłowych, perspektyw ich rozwoju w kontekście trendów europejskich i globalnych oraz Sprawiedliwej Transformacji.

 

Międzynarodowy wymiar Kongresu podkreśliły dyskusje odbywające się pierwszego dnia. Prelegenci rozmawiali m.in. o tym jaka jest rola specjalnych stref ekonomicznych w przekształceniach miast przemysłowych czy jak wykorzystać́ błękitno-zieloną infrastrukturę̨ w regeneracji miast.

 

Potencjał miast przemysłowych

 

– Organizatorem tego Kongresu Regeneracji Miast Przemysłowych jest z jednej strony Urząd Miasta Łodzi, a z drugiej strony Open Eyes Economy – ruch intelektualno-społeczny, który zaczął się w Krakowie mniej więcej 7 lat temu. My w ramach tego ruchu, czyli działania na rzecz innego myślenia o działalności gospodarczej, szukamy miejsc, w których można prowadzić nowy sposób działania, szukamy także nowych sposobów rozpoznawania potencjału tych miejsc. Jednym z obszarów, który nas bardzo interesuje są miasta, dlatego, że w miastach jest znacząca część potencjału gospodarczego, społecznego, kreatywnego, innowacyjnego, przedsiębiorczego – tłumaczył prof. dr hab. Jerzy Hausner.

 

Jeden z bloków tematycznych został poświęcony dobrym i złym doświadczeniom rewitalizacyjnym we Wrocławiu. Temat przedstawił dr Rafał Dutkiewicz – b. Prezydent Wrocławia oraz redaktor Gazety Wyborczej z Wrocławia – Beata Maciejewska. – Z Panią Beatą Maciejewską rozmawialiśmy o rewitalizacyjnych doświadczeniach Wrocławia. Bardzo dziękuję za zaproszenie, za to, że mogliśmy podkreślić, że przeszłość ma bardzo wielką przyszłość. Przeszłość powinna być kultywowana. Rewitalizacja miast jest jednym z czynników wzrostu społecznego i gospodarczego – podsumował Dutkiewicz.

 

Miejscem, w którym toczą się wykłady nie przypadkowo jest EC1 – wyjątkowy przykład skutecznej rewitalizacji. Drugi dzień Kongresu przebiegnie pod znakiem dyskusji nad polityką miejską i przestrzenną wobec nowej organizacji przemysłu, 200-lecia Łodzi przemysłowej, nowego życia terenów i obiektów poprzemysłowych, funkcjonalnych powiązań i wewnętrznej mobilności miast, konurbacji przemysłowych oraz sytuacji demograficzno-społecznej miast poprzemysłowych.

 

Pełna agenda spotkania oraz informacje o prelegentach znajdują się na stronie

www.regeneracjamiast.pl. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Zapisy na wydarzenie: 

 

 

 

 

 

Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych

22-23 czerwca 2021, formuła hybrydowa

EC1 ul. Targowa 1/3, Łódź oraz online

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.