Reklama

Reklama

Podziel się sercem, podziel się wierszem. Trwa akcja pomocy Polakom na Ukrainie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podziel się sercem, podziel się wierszem. Trwa akcja pomocy Polakom na Ukrainie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od wczoraj, 5 sierpnia do najbliższego wtorku 13 sierpnia, w kancelarii Urzędu Miasta będzie można podzielić się książkami z Polakami mieszkającymi na Ukrainie. Akcja ma na celu wsparcie rodaków w dostępie do polskiej kultury. 

Reklama

W 2010 roku Łódź podpisała z Kostiuchnówką na Wołyniu porozumienie o współpracy kulturalnej. Jej owocem było powstanie tam w 2017 roku Centrum Dialogu Polsko - Ukraińskiego. Co roku odbywają się tutaj spotkania nauczycieli i samorządowców, którzy podczas rozmowy z Polakami z tamtych terenów oraz Ukraińcami, odkrywają wspólną przeszłość. Także raz do roku do Kostiuchnówki jeżdżą uczniowie i harcerze z łódzkiej ZHP w ramach wymiany.

Polski ośrodek pełni różnorakie funkcje: edukacyjne, kulturowe i integracyjne. Dodatkowo jest także logistycznym zapleczem dla harcerzy, którzy na terenie Wołynia realizują projekt przywracania pamięci o polskich cmentarzach i mogiłach żołnierzy Legionów. W jednym z pomieszczeń Centrum znajduje się Sala Tradycji, gdzie przechowywane są pamiątki legionowe odnalezione podczas prac archeologicznych.

Z Kostiuchnówki raz w roku wyrusza sztafeta rowerowa wioząca Ogień Niepodległości, składany potem 11 listopada na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W tej chwili każdy łodzianin i każda łodzianka mogą wspomóc rodaków mieszkających na tamtych terenach. Wystarczy, że do budynku Urzędu Miasta przyniesie dowolną liczbę książek w języku polskim. Zebrane utwory zostaną przekazane Polakom z terenów Wołynia.

- Literatura jest najważniejszym pomostem łączącym osoby mieszkające poza granicami kraju z ojczyzną. Dzięki literaturze zachowują oni język, kulturę i polskie tradycje. Literatura piękna pozwala przechować całe bogactwo językowe. Podzielmy się książkami, żeby pomóc zachować naszym rodakom polskość. Chcemy dać sygnał, że Polacy na Ukrainie są dla łódzkich samorządowców niezwykle ważni. Zawsze pozostaną członkami naszej wspólnoty narodowej – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Marcin Gołaszewski

Akcja potrwa do 13 sierpnia. Szacuje się, że na Ukrainie mieszka od 144 tys. do nawet 900 tys. Polaków.

Źródło: UMŁ / Dzieje.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy