Reklama

Reklama

Politechnika Łódzka przebada jakość maseczek ochronnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Politechnika Łódzka przebada jakość maseczek ochronnych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Setki firm pracujących do tej pory w obszarze szycia koszul i sukienek pomagają w dobie koronawirusa. Organizacje decydują się na szycie maseczek ochronnych, a Politechnika Łódzka bada ich jakość.

Reklama

Maseczki szyte przez różne firmy trafiają do szpitali, przychodni i innych organizacji związanych z seniorami podatnymi w największym stopniu na zakażenie. Do tej pory produkcją takich wyrobów zajmowały się tylko wyspecjalizowane firmy, dlatego organizacje pytają o właściwości i parametry maseczek, by zapewniać odpowiednią ochronę. Łódź, jako pierwszy samorząd, odpowiada na to pytanie.

!reklama!

Pretekst do zainteresowania się tą sprawą pojawił się w momencie, gdy do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi zgłosiła się szwalnia, która chciała uszyć łącznie 4.000 maseczek (między innymi dla opiekunów seniorów w domach pomocy społecznej). Firma zajęła się produkcją wyrobów, podczas gdy Wydział Zdrowia poprosił o opinię Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów i Konsultanta Wojewódzkiego ds. Chorób Zakaźnych dotyczącą poziomu ochrony takich maseczek. Zapytano także o materiały wykorzystywane przez firmy do szycia maseczek (przykład stanowi agrowłóknina służąca m.in. do okrywania i osłaniania roślin oraz do ściółkowania gleby) zamiast tradycyjnej specjalistycznej włókniny medycznej.

Obie organizacje wydały swoje opinie w tej sprawie. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej porównali grubość materiałów i stwierdzili, że jest możliwość, by oba wyroby dawały podobną ochronę przed zakażeniami. Konsultant ze szpitala im. Biegańskiego zwrócił uwagę na to, że maseczka musi posiadać specjalne noski umożliwiające dostosowanie jej do kształtu nosa.

W piątek, 20 marca pierwsze 500 masek ochronnych szytych przez szwalnię zostało dostarczonych do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi. Najpierw trafiły one do kontroli na Politechnice Łódzkiej. Specjaliści są gotowi na kontrole innych partii tego typu materiałów. Podadzą też swoje wytyczne, na które uwagę powinni zwracać szyjący. Wszystko w trosce o jakość zbliżoną najbardziej profesjonalnym maseczkom medycznym.

Źródło: materiały prasowe UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy