Reklama

Reklama

Polska w europejskim ogonie pod względem płacy minimalnej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Polska w europejskim ogonie pod względem płacy minimalnej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dane o poziomach płacy minimalnej z 21 państw członkowskich Unii Europejskiej przekazał na początku tygodnia Eurostat. Spośród państw, które ustanowiły minimalne wynagrodzenie, najniższe obowiązuje w Bułgarii - w przeliczeniu 312 euro. Najwyższą płacę minimalną ma natomiast obecnie Luksemburg - 2142 euro. To aż siedmiokrotna różnica.

Reklama

Najniższe płace minimalne obowiązują w państwach członkowskich z Europy Wschodniej: Łotwa (430 euro), Rumunia (466 euro), Węgry (487 euro), Chorwacja (546 euro), Czechy (575 euro), Słowacja (580 euro), Estonia (584 euro), Litwa (607 euro) i Polska (611 euro).

Na południu UE minimalne wynagrodzenie oscyluje na poziomie od 700 do ponad 1000 euro miesięcznie: Portugalia (741 euro), Grecja (758 euro), Malta (777 euro), Słowenia (941 euro) i Hiszpania (1050 euro).

W państwach członkowskich zlokalizowanych na północy i zachodzie Wspólnoty, minimalna płaca wynosi ponad 1500 euro na miesiąc: Francja (1539 euro), Niemcy (1584 euro), Belgia (1594 euro) Holandia (1636 euro), Irlandia (1656 euro) oraz Luksemburg (2142 euro).

grafika: Eurostat

Widzimy zatem, że choć polska gospodarka w ostatnim czasie wykazywała spore tendencje do odrabiania dystansu dzielącego ją od wiodących pod względem PKB państw unijnych, to jednak do jakiegokolwiek wyrównania zarobków z państwami wiodącymi we Wspólnocie – do którego to grona przecież pretendujemy – wciąż nam daleko. Zresztą niskie koszty pracy to przecież jeden z czynników decydujących o lokalizowaniu w Polsce międzynarodowych koncernów, dzięki czemu nad Wisłą notujemy obecnie najniższy w historii poziom bezrobocia.

Źródło: Eurostat

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy