Reklama

Reklama

„Porozumienie dla Polski”, czyli racjonalizm w polityce. Czy to nowa jakość w na polskiej scenie politycznej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Porozumienie dla Polski”, czyli racjonalizm w polityce. Czy to nowa jakość w na polskiej scenie politycznej? - Zdjęcie główne

„Porozumienie dla Polski”, czyli racjonalizm w polityce. Czy to nowa jakość w na polskiej scenie politycznej? (fot. mat. prasowe)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź „Porozumienie dla Polski” to nowy program Porozumienia Jarosława Gowina, mający na celu poprawę warunków życia Polaków w kilku obszarach. Co warte odnotowania, politycy Porozumienia zaprosili do tego projektu wszystkie środowiska polityczne i społeczne.

Reklama

„Porozumienie dla Polski”. Główne obszary tematyczne nowego programu Porozumienia

- Szukamy współpracy ze środowiskami, które są w stanie odejść od politycznych podziałów, w celu zrealizowania programu dla lokalnych społeczności i obywateli - mówił podczas konferencji prasowej Jakub Pietkiewicz, p.o. Prezesa Okręgu Łódzkiego Porozumienia.

!reklama!

Konferencja poświęcona została programowi „Porozumienie dla Polski”, która zakłada działania w kilku obszarach, między innymi: 

  • zielony ład, 
  • samorządność, 
  • służba zdrowia, 
  • przedsiębiorczość,
  • mieszkalnictwo. 
Jak zapowiedzieli działacze ugrupowania Porozumienia Jarosława Gowina, to „Porozumienie dla Polski” to zapowiedź szerszych prac programowych, do których zaproszone zostały wszystkie środowiska polityczne i społeczne zainteresowane budową programu z racjonalnym podmiotem politycznym, który przez udział w koalicji rządzącej, maksymalizuje szansę realizacji zgłaszanych postulatów.

Polecamy: Dziennikarz znanego brytyjskiego portalu, Reader's Digest UK, odwiedził Łódź. Spędził tu fantastyczny weekend!

Konwencja Krajowa Porozumienia Jarosława Gowina

Kierunki prac programowych zostały wyznaczone na sobotnim (17 kwietnia 2021) Kongresie Krajowym Porozumienia Jarosława Gowina. Ich podstawę stanowi CREDO opisujące główne wartości w najważniejszych segmentach.

- Jesteśmy partią proeuropejską z dwóch powodów. Ponieważ takie są nasze wartości oraz cywilizacja europejska, cywilizacja chrześcijańska to jest ten grunt, z którego my Polacy wyrastamy. Ale równocześnie opowiadamy się za silną, podmiotową obecnością Polski w Unii Europejskiej, bo to daje nam bezpieczeństwo. (…) Nasza proeuropejskość to nie jest jakiś ślepy euroentuzjazm. Jesteśmy eurorealistami. Uważamy, że w polityce i w życiu społecznym główną rolę odgrywają państwa narodowe. Dlatego jesteśmy przeciwnikami poszerzania kompetencji instytucji unijnych, jesteśmy przeciwnikami nadmiernej biurokracji. Jesteśmy wreszcie przeciwnikami ideologizacji tego projektu europejskiego. Przypominamy o tym, że on także wyrasta z inspiracji chrześcijańskich i powinien odwoływać się do tradycji europejskich i tradycyjnych polskich wartości – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Z tego płyną pierwsze postulaty programowe dotyczące wspomnianych wcześniej obszarów.

- To wszystko sprowadza się do tzw. oświeconego konserwatyzmu - tłumaczy nam Jakub Pietkiewicz, p.o. Prezesa Okręgu Łódzkiego Porozumienia.

Jak podkreśla Pietkiewicz, jednym z najważniejszych postulatów jest zapewnienie do 2030 roku wszystkim polskim rodzinom możliwości zamieszkania w swoim mieszkaniu.

- Bardzo wiele młodych osób się bardzo późno usamodzielnia, ponieważ po prostu nie stać ich na mieszkanie. Ponad połowa młodych małżeństw wynajmuje swoje pierwsze mieszkanie. To uderza w naszą demografię. Przez to, że te młode małżeństwa ponoszą większe nakłady na utrzymanie mieszkania, subiektywnie odczuwają, że nie stać ich na posiadanie dziecka. Natomiast w momencie, gdy narodzi się dziecko, młode małżeństwo przestaje być wiarygodne dla kredytodawców - podkreśla Pietkiewicz.

Innym kluczowym postulatem jest ten, dotyczący ekologii i zielonego ładu. W tym przypadku „Porozumienie dla Polski” zakłada bowiem osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, czyli całkowite odstąpienie od użycia węgla w ciepłownictwie i innych gałęziach gospodarki. 

Polecamy: Natalia Piguła z Łodzi powalczy o tytuł Miss Universe! Zobacz zdjęcia pięknej łodzianki
Porozumienie zaprasza wszystkich do współpracy. Ale pod jednym warunkiem

Gołym okiem widać, że Porozumienie Jarosława Gowina zaczyna pełnić rolę ogniwa łączącego Zjednoczoną Prawicę z opozycją, która jest zdecydowana działać dla lokalnej społeczności. 

Warunek jest jeden. Odejście od polaryzacji i konfliktów, a pójście w kierunku działania na rzecz obywateli. My oczywiście od pewnych wartości nie odstąpimy, ale wszędzie tam, gdzie będzie możliwy kompromis, będziemy chcieli go zawierać. Chcemy szukać porozumienia między środowiskami, które są dzisiaj zbyt zantagonizowane, by działać dla dobra społeczności. Stawiamy na racjonalizm w polityce - kończy Jakub Pietkiewicz, p.o. Prezesa Okręgu Łódzkiego Porozumienia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy