reklama
reklama

Poruszające zdjęcia z ewakuacji Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Zobacz! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poruszające zdjęcia z ewakuacji Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Zobacz! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW czasie operacji „Odporna Wiosna” żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielili bezpośredniego wsparcia już 116 Domom Pomocy Społecznej. Dowódcy brygad OT nawiązali kontakt ze wszystkimi ponad 800 placówkami w Polsce. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja DPS-ów, a brygady OT odpowiadają na potrzeby dyrektorów placówek. Wczoraj zakończyła się kolejna ewakuacja DPS, tym razem w Kleszczowie w województwie łódzkim.
reklama

Po tym jak w kolejnych tego typu placówkach dochodziło do dużej liczby zarażeń koronawirusem, Domy Pomocy Społecznej zostały otoczone szczególnym nadzorem ze strony brygad obrony terytorialnej.

!reklama!

- Na mocy decyzji MON, naszym celem jest wsparcie wojewodów i organów sanitarnych w sprawnym zapobieganiu sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w zagrożonych DPS. Nasze działania realizujemy wspólnie z siłami i środkami wydzielanymi przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerię Wojskową, Służbę Zdrowia, PSP i OSP oraz Policję – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z reguły za funkcjonowanie DPS odpowiadają władze samorządowe. W przypadku kiedy tracą one kontrolę nad sytuacją w DPS-ie reaguje wojewoda, który to w sytuacji wyczerpania wszystkich możliwości może zwrócić się o wsparcie do Sił Zbrojnych. Taka pomoc udzielana jest obecnie w ponad 100 tego typu placówkach na terenie całego kraju.

reklama

Wczoraj zakończyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Była to czwarta tego typu operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych. Łącznie w ewakuacji brało udział 29 żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady OT i podchorążych WAT oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz policjanci, personel medyczny z Tomaszowa i Łodzi oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi. Do szpitali w Radomsku, Bełchatowie, Zgierzu i Łodzi przewieziono 55 zarażonych koronawirusem pensjonariuszy.

Obecnie trwa przygotowanie budynku do dekontaminacji, którą przeprowadzą żołnierza 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. Działania te rozpoczęły się dzisiaj rano.

Wcześniej terytorialsi współdziałając z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz podchorążymi i innymi służbami wspierali wojewodów i samorządy zapewniając ewakuację i dekontaminację domów pomocy społecznej w Koszęcinie, Drzewicy oraz Kaliszu.

reklama

Działania te są prowadzone szybko, sprawnie, z największą wrażliwością, empatią i przy jak najmniejszych niedogodnościach dla chorych osób. Udaje się to zapewnić dzięki dobrej współpracy z pozostałymi służbami i żołnierzami.

Od 20 kwietnia br. w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek podległych Dowódcy Generalnemu RSZ zostały utworzone Zespoły Interwencji Kryzysowych. Głównym celem powstania zespołów jest wsparcie ewakuacji i przywracania zdolności do funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej. Zespoły są kierowane do działania przez Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji  jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

reklama

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama