Reklama

Reklama

Potrącili na przejściu dla pieszych 15-latkę i uciekli. Nie udzielili pomocy! Nastolatka w szpitalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Potrącili na przejściu dla pieszych 15-latkę i uciekli. Nie udzielili pomocy! Nastolatka w szpitalu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Policjanci z Tomaszowa Mazowieckiego ustalili i zatrzymali 43-letniego kierowcę opla będącego sprawcą potrącenia na przejściu dla pieszych w Luboszewach, 15-letniej mieszkanki tej miejscowości. Mężczyzna wraz 37-letnim pasażerem, który uczestniczył w zdarzeniu uciekli z miejsca nie interesując się stanem zdrowia nastolatki i nie udzielając jej niezbędnej pomocy. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty i muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. O ich losie zadecyduje sąd.

Reklama

Dyżurny tomaszowskiej jednostki policji w poniedziałek tuż przed godziną 17:00 otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym do jakiego doszło na przejściu dla pieszych w Luboszewach w powiecie Tomaszowskim. Na miejsce natychmiast została skierowana karetka pogotowia oraz policyjne patrole.

 !reklama!

Mundurowi ustalili przebieg zdarzenia, z którego wynikało iż 15-letnia mieszkanka tej miejscowości przekraczała jezdnię przez przejście dla pieszych gdy kierowca osobowego opla nie ustąpił jej pierwszeństwa, potrącił ją, a po upadku nastolatki na jezdnię ominął i odjechał nie udzielając pomocy. Załoga karetki pogotowania przewiozła poszkodowaną w zdarzeniu 15-latkę do szpitala w Łodzi. 

Zespół policjantów pracujących na miejscu zdarzenia zabezpieczył ślady niezbędne do ustalenia sprawcy. Do działań włączyli się również policjanci z wydziału kryminalnego. Intensywna praca operacyjna i dochodzeniowo-śledcza doprowadziła do ustalenia jaki pojazd brał udział w zdarzeniu oraz kto się nim poruszał w czasie wypadku.

Następnego dnia zatrzymany został 43-latek oraz jego o sześć lat młodszy kolega. Policjanci zebrali materiał dowodowy, na podstawie którego starszy z mężczyzn usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego, za który grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Musi jednak liczyć się z obostrzeniem tej kary bowiem zbiegł z miejsca zdarzenia.

Jego 37-letni kompan, który w czasie zdarzenia był pasażerem osobowego opla usłyszał zaś zarzut nie udzielenia pomocy mimo ciążącego na nim obowiązku, za co kodeks karny w myśl art. 162 przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, jakie obowiązki ciążą na kierującym podczas wypadku drogowego o czym mówi art. 44 Prawa o Ruchu Drogowym tj:

Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

  • zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
  • niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
  • podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
  • Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
Źródło: KPP Tomaszów Mazowiecki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy