Reklama

Reklama

Potrzebował podwózki do domu. Wezwał więc policję

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. KCI

Potrzebował podwózki do domu. Wezwał więc policję - Zdjęcie główne

Za nieuzasadnione wezwanie służb grozi nawet kara więzienia | foto arch. KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Sąd Rejonowy w Opocznie ukarał grzywnami dwóch mężczyzn, którzy zadzwonili na numer alarmowy 112 okłamując, że potrzebują pilnej interwencji służb. Co się okazało, ich historie były zmyślone.

Reklama

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 2 grudnia 2022 roku. Jak informuje asp.szt. Barbara Stępień  na numer alarmowy 112, zadzwonił 39-letni mężczyzna, który poinformował służby, że w jednym ze sklepów przebywają nietrzeźwe osoby, które są agresywne. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Okazało się jednak, że jedyną nietrzeźwą osobą w sklepie był sam zgłaszający, który wezwał policję, ponieważ potrzebował transportu do swojego miejsca zamieszkania.

Zmyślili interwencje. Sąd nie miał wątpliwości i wydał wyroki 

Kolejne fałszywe zgłoszenie, wpłynęło do opoczyńskiej policji 22 grudnia 2022 roku. Jak relacjonuje asp.szt. Barbara Stępień, 61-letni mężczyzna, zadzwonił na numer alarmowy 112, z informacją, że popełnione zostało przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu.

Z otrzymanej informacji wynikało, że zagrożone może być życie żony zgłaszającego.  Na miejsce w trybie pilnym, zostali skierowani policjanci oraz pozostałe służby ratunkowe. W trakcie interwencji szybko okazało się, że mężczyzna zmyślił całą historię. Dodatkowo był nietrzeźwy i wulgarny wobec policjantów

Sprawy bezzasadnego wezwania służb zostały przekazane pod ocenę sądu w Opocznie, który na przełomie lutego i marca 2023 roku wydał wyroki w tych sprawach. 

Na podstawie materiałów zgromadzonych w prowadzonych przez opoczyńskich policjantów postępowaniach o wykroczenia, wydał wyroki nakazowe. Sąd uznał obu mężczyzn za winnych popełnionych czynów, wymierzając im kary grzywien w wysokości  po kilkaset złotych.

Policja przypomina, że nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem. -  Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna - zauważa asp.szt. Barbara Stępień. Jak mówi, przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się, czy sprawa, którą chce się zgłosić, wymaga interwencji policji i innych służb.

Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu Wykroczeń osoba, która w nieuzasadnionych przypadkach wzywa policję, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy