Reklama

Reklama

Powiało za 1,9 mld euro!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiało za 1,9 mld euro! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jak wynika ze wstępnych szacunków firmy modelowania katastroficznego AIR Worldwide, straty (ubezpieczone) z tytułu lutowego orkanu Ciara-Sabina wyniosą od 1,1 mld do 1,9 mld euro.

Reklama

Powiało za 1,9 mld euro!

Natomiast firma RMS (Risk Management Solutions) oszacowała maksymalny pułap tych kosztów na 1,8 mld euro. Jest zgoda w opinii obu podmiotów, że najbardziej poszkodowanymi krajami były Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

Oprócz znacznych szkód wiatrowych żywioł stał się także przyczyną przybrzeżnych i śródlądowych zalań w Wielkiej Brytanii, powalił drzewa i linie energetyczne, co spowodowało przerwy w dostawie prądu, które dotknęły niemal 500 tys. osób w całej Europie. Setki lotów zostało odwołanych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Niemczech, Belgii, czy Holandii. Zawieszone zostały kursy wielu pociągów dalekobieżnych w Niemczech, a porty w Dover w Anglii i Calais we Francji zamknięto.

Według szacunków RMS, szkody w Niemczech stanowią prawie 50% całkowitych strat spowodowanych przez żywioł.

– Ciara najprawdopodobniej będzie pierwszą miliardową burzą w tym sezonie. To zdarzenie wykazało cechy typowe dla europejskich wichur, z niskimi porywistymi wiatrami powodującymi rozległe szkody w kilku krajach, i jest najbardziej porównywalne z zimową wichurą Emma z 2008 roku – powiedziała Michele Lai, kierownik produktu ds. modeli klimatycznych Europy w RMS.

Orkan Ciara zyskał swą nazwę 5 lutego, nadało mu ją brytyjskie biuro Met Met. Żywioł uderzył w część Irlandii i Wielkiej Brytanii w niedzielę 9 lutego, aby następnie przenieść się do Europy, gdzie nazwano go Sabina. Orkan dotknął Niemcy, Francję, Belgię, Holandię, Szwecję, Danię i Norwegię (gdzie został nazwany Elsa), a także Polskę - (tutaj jako orkan pod nazwą Sabina), Czechy i Słowenię i inne kraje europejskie.


Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

Jak pamiętamy, orkan Sabina szalał też w naszym regionie, gdzie ponad 4 tysiące gospodarstw zostało w województwie łódzkim pozbawionych prądu. Strażacy interweniowali 45 razy, a jedna osoba została poważnie ranna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy