Jak co roku, w okresie letnim dochodzi do wielu zdarzeń, w wyniku których ulegają wyczerpaniu rezerwy krwi potrzebnej dla ratowania ludzkiego życia. W ekstremalnych sytuacjach z powodu braku krwi może dochodzić nawet do wstrzymywania operacji.
Krwi może potrzebować każdy
Członkowie Ruchu Narodowego przekonują, że krwi może potrzebować naprawdę każdy, niezależnie od narodowości, i dlatego wyszli z kampanią informacyjną do cudzoziemców. Na plakatach i ulotkach, ale również osobiście, przed gmachem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, działacze RN prosili osoby innych narodowości, by także one honorowo oddawały krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, przy ul. Franciszkańskiej 17/25.Jak wyjaśniają inicjatorzy akcji, tablice, plakaty i ulotki zostały przygotowane w dwóch językach: rosyjskim i ukraińskim. Członkom RN zależało, by materiały trafiły głównie do obywateli Ukrainy, których w samej Łodzi mieszka ok. 100 tys. (wg danych ZUS w województwie łódzkim ponad 483 tys.). Ponadto, zauważają organizatorzy, w mieście jest wiele osób narodowości białoruskiej i rosyjskiej oraz innych pochodzących z dawnych republik radzieckich.
- Wypełnienie ankiety jest niezbędne do oddania krwi w RCKiK, a bariera językowa może stwarzać pewne problemy, zwłaszcza przy użyciu wielu pojęć z zakresu medycyny – tłumaczą organizatorzy.
Zrozumienie wśród cudzoziemców
Akcja łódzkiego Ruchu Narodowego spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony oczekujących w kolejce do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Zrozumienie i przychylność wobec tej inicjatywy wśród osób innych narodowości widać także w dyskusji toczącej się pod jednym z naszych materiałów, o przybywającej w Łodzi ilości obcokrajowców. W komentarzach internautów pojawiły się głosy cudzoziemców o kampanii Ruchu Narodowego:
„Dawno chciałem to zrobić. Teraz już wiem gdzie. Dzięki”.
„Już zrobione, ale żeby jeszcze czekania po 2 godziny nie było :) :)”
Organizatorzy zapowiadają, że akcja będzie kontynuowana w przyszłości. To dobrze, bo działań uświadamiających, czym jest krwiodawstwo czy transplantologia nigdy dość. Idzie przecież o ludzkie życie. Jak głosi slogan jednej z kampanii społecznych w tym kontekście, krwi rzeczywiście nie da się wyprodukować - można ją tylko ofiarować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.