Reklama

Reklama

Pracownicze Plany Kapitałowe z początkiem 2020 r. Zdanie eksperta [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Pracownicze Plany Kapitałowe z początkiem 2020 r. Zdanie eksperta [WIDEO] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ramach Fabryki Kompetencji organizowanej przez Łódzką Izbę Przemysłowo Handlową 14 listopada odbyło się w Łodzi spotkanie z ekspertem w dziedzinie nowego obowiązku pracodawców, czyli wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Reklama

Od 1 stycznia 2020 r. pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników (według stanu na 30 czerwca 2019 r.) obejmie obowiązek wdrożenia PPK w swoich organizacjach. Z dniem 1 lipca 2020 r. obowiązek utworzenia PPK obejmie podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób, a od 1 stycznia 2021 r. program dotyczyć będzie jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych pracodawców. Z obowiązku wdrożenia PPK zwolnieni są pracodawcy, u których funkcjonuje PPE (Pracownicze Plany Emerytalne).

Uczestnicy wykładu mogli poznać podstawowe filary nowego systemu oraz zadawali liczne pytania. Spójrzmy pokrótce na charakterystykę nowego wymogu i wymieńmy jego główne elementy. Podstawowymi cechami PPK są:

  • powszechność – program dotyczy ok. 11 mln uprawnionych, czyli osób zatrudnionych na umowę o pracę, lecz także tych zatrudnionych w ramach umów, gdzie powstaje obowiązek odprowadzania składki do ZUS;
  • dobrowolność uczestnictwa przez pracowników – wprawdzie uprawniony pracownik (w wieku 18-54 lata) zostaje automatycznie wpisany do programu, ale może się z niego wypisać składając na ręce pracodawcy stosowną deklarację, a w przypadku pracowników w przedziale wiekowym 55-70 lat, wpis do programu następuje na wniosek osoby;
  • 3 źródła finansowania, którymi są pracownik, pracodawca oraz Skarb Państwa (konkretnie: Fundusz Pracy);
  • własność prywatna środków – pracownik może w dowolnym momencie wypłacić zgromadzone środki;
  • zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu;
  • pieniądze zgromadzone na koncie użytkownika podlegają inwestowaniu w ramach tzw. funduszu zdefiniowanej daty.
Wspomniane powyżej 3 źródła finansowania obejmują:

  • pracodawcę, który jest zobligowany do wpłaty na PPK pracownika min. 1,5% jego wynagrodzenia brutto. Pracodawca w swoim zakładzie może zwiększyć udział inwestowanych środków do poziomu 2,5%.
  • pracownika, z którego wynagrodzenia potrącana będzie kwota w wysokości 2% wynagrodzenia brutto, z możliwością zwiększenia udziału inwestowanych pieniędzy do poziomu 4%;
  • Fundusz Pracy, który powita każdego uczestnika kwotą 250 zł, a z każdym rokiem uczestnictwa dopłaci na konto pracownika kwotę 240 zł.
Ustawodawca przewidział kary dla organizacji, które dopuszczą się naruszeń związanych z funkcjonowaniem PPK. Konsekwencją nieterminowych działań, wpłat, nakłaniania pracowników do rezygnacji czy braków w dokumentacji mogą być kary w zakresie od 1 tys. do 1 mln zł.

Problem PPK szerzej przedstawia jeden z organizatorów spotkania Jacek Treumann reprezentujący Esaliens TFI S.A.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy