Reklama

Reklama

Prapremiera spektaklu „Janek, król przeprowadzek” - gdy dziecko musi dorosnąć szybciej niż rodzic

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prapremiera spektaklu „Janek, król przeprowadzek” - gdy dziecko musi dorosnąć szybciej niż rodzic - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 23 września prapremiera w Teatrze Powszechnym w Łodzi – na Małej Scenie po raz pierwszy w Polsce wystawiony będzie „Janek, król przeprowadzek” Davida S. Craiga. Tekst specjalnie dla Teatru przetłumaczyła Elżbieta Woźniak. Integralną częścią spektaklu są warsztaty, które będą towarzyszyć wszystkim przedstawieniom. 

Reklama

- W spektaklu spotykają się dwa światy – dzieci i dorosłych. Ale dochodzi do pewnego odwrócenia – tutaj dzieci muszą dorastać szybciej niż rodzice. Dzieci stają się przewodnikami i opiekunami mówi Ewa Pilawska, która społecznie wyreżyserowała spektakl w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji”.

- Oczywiście, że od początku powinniśmy uczyć nasze dzieci wartości – empatii, uważności na drugiego człowieka, miłości, przyjaźni. Ale czy nie powinno odbywać się to w mądry i czuły sposób? W sztuce Craiga dorośli nie radzą sobie z własnymi ograniczeniami i przerzucają na dzieci odpowiedzialność za błędy, obciążają ich konsekwencjami własnych wyborów. Dzieci nie mają innego wyjścia – życie zmusza ich do przedwczesnego dorastania do nadmiernej odpowiedzialności i mądrości. Tymczasem dorośli bywają bardziej dziecinni niż grający w piłkę na podwórku chłopcy – jednocześnie zabierają dzieciom możliwość bycia dzieckiem. Bezpowrotnie – podkreśla Ewa Pilawska. 

!reklama!

„Janek, król przeprowadzek” to dziewiąta premiera w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” - projektu stworzonego i realizowanego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Na cykl składają się spektakle oraz warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, który współprowadzi je ze specjalistami z różnych dziedzin – psychologiem, filozofem, edukatorem seksualnym, alpinistą. Warsztaty po spektaklu rozwiną wspólnie z młodzieżą tematy podjęte w sztuce - będzie współprowadziła je Aleksandra Dulas.

Sztuka Craiga otrzymała do tej pory wiele nagród – między innymi ,,Toronto’s Tony Award”. Wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech. W najpopularniejszym kanadyjskim dzienniku "Toronto Star" krytyk teatralny Richard Ouzounian ocenił, że napisana jest z wielką wnikliwością i empatią. ,,Kawał dobrego teatru, który trafia do nas wszystkich” - pisał z kolei John Coulbourn w „Toronto Sun”. 

Akcja spektaklu została przeniesiona do Łodzi, a jego bohaterami są mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Pomorskiej – największą siłą historii jest jednak jej uniwersalność.

- Janek, król przeprowadzek” pokazuje, że z podobnymi sytuacjami spotykamy się niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i ile zarabiamy. Najczęściej powodem jest brak rozmowy i brak umiejętności wyjścia naprzeciw. Nie jest ważne dla nas, czy wzajemnie się słyszymy? Czy słyszymy, co ma nam do powiedzenia nasze dziecko? Czy nie zabieramy mu możliwości przeżycia dzieciństwa z egoistycznych powodów? – dodaje Ewa Pilawska.

Prapremiera odbędzie się 23 września o 10:00. Kolejne przedstawienia – 24, 25, 29 września, 8 i 9 października oraz 17 i 18 listopada. Ze względu na zainteresowanie widzów Teatr dopisał dodatkowe przedstawienie 30 września.

„Janek, król przeprowadzek”

Autor: David S. Craig
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów)
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Obsada: Paulina Nadel, Magda Zając, Jakub Kryształ, Michał Lacheta
ze specjalnym udziałem: Małgorzaty Goździk, Marty Jarczewskiej, Janusza Germana, Andrzeja Jakubasa, Jakuba Kotyńskiego, Artura Majewskiego, Arkadiusza Wójcika, Artura Zawadzkiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy