Reklama

Reklama

Premiera baletowa w Teatrze Wielkim w Łodzi! Wieczór debiutów choreograficznych na żywo i bezpłatnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pierwsza premiera w 2021 roku i pierwszy live streaming. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę dwuczęściowego wieczoru baletowego, do którego choreografię przygotowało dwóch uznanych tancerzy łódzkiego baletu: Joshua Legge oraz Grzegorz Brożek.

Reklama

Będzie to wieczór debiutów choreograficznych artystów na głównej scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Nieoczywiste treści w połączeniu z dynamiką tańca współczesnego i elektryzującą ekspresją tancerzy to siła nadchodzącej premiery, a streaming live pozwoli zachować autentyzm dzieła.

!reklama!

Dwa spektakle w jeden wieczór w Teatrze Wielkim w Łodzi

Przygotowany przez choreografów niecodzienny spektakl składa się z dwóch części. Przedstawienie miało zostać zaprezentowane w pod koniec lutego 2020 roku, jednak ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną zostało ono przełożone na 30 stycznia 2021 r.

Część pierwsza, „Hubris” to abstrakcyjny spektakl baletowy nawiązujący do mitycznych postaci – Dedala i Ikara, traktujący o szczególnym rodzaju pychy, która przyczyniła się do upadku Ikara. Twórcą choreografii jest solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Joshua Legge.

Joshua Legge urodził się w Australii. Uczył się w Alegoria Dance Studios. Szkolił swoje umiejętności w English National Ballet w Londynie. Występował w teatrze w Rumunii – Teatrul de Balet Sibiu, tam w ciągu dwóch lat stworzył m.in. następujące solowe role –  Aleksieja Wrońskiego („Annia Karenina”); Księcia w „Paquicie”; Tristana w „Tristanie i Izoldzie”. Dla tego teatru przygotował również kilka autorskich pokazów choreograficznych.

W 2017 roku Joshua dołączył do Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W sezonie 2019-2020 awansował do roli solisty. Na deskach tego teatru został doceniony m.in. jako: Podpalacz ( w „Ziemi obiecanej”, chor. Grey Veredon); Beethoven-Geniusz („Cisza”, chor. Ivan Cavallari); Zorba („Grek Zorba, chor. Lorca Massine).

Wewnętrzna konfrontacja na łódzkiej scenie

„Face the truth”, czyli „Zmierzyć się z prawdą” to druga część spektaklu  w choreografii Grzegorza Brożka do muzyki Cezarego Kurowskiego, która w symboliczny sposób przekazuje emocje i treści, demaskując hipokryzję. Przesłanie libretta każdy z odbiorców będzie mógł odnieść do siebie oraz ludzi, którzy go otaczają. Jacy jesteśmy naprawdę? Czy w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później każdy z nas zmierzy się z własnym sumieniem i prawdą? Ona wciąż istnieje – w głębi duszy, chce nas prowadzić, a jednak coraz częściej zatajamy ją przed innymi, a co gorsza – przed samym sobą.

Przedstawienie odważnie porusza egzystencjalne problemy tkwiące w każdym z nas. Trudny okres pandemii sprawia, że coraz częściej dochodzi w ludziach do wewnętrznej konfrontacji. Dlatego też w obecnych czasach jest to bardzo ważny spektakl.

Spektakl jest połączeniem nurtu klasycznego ze współczesnym, zarówno pod względem choreografii, jak i specjalnie skomponowanej przez Cezarego Kurowskiego muzyki, złożonej z dwóch przenikających się warstw – orkiestrowej i elektronicznej.

Specjalne zaproszenie Teatru Wielkiego w Łodzi

Na specjalne zaproszenie Dyrektora Dariusza Stachury gospodarzem sobotniego wieczoru – premiery HUBRIS/FACE THE TRUTH będzie Sławomir Pietras, wieloletni dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektor artystyczny Łódzkich Spotkań Baletowych, Lądeckiego Lata Baletowego, Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Hoffmannowskiego w Poznaniu, Festiwalu Ave Maria w Czeladzi i Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego.

 Sławomir Pietras  jest współzałożycielem Polskiego Teatru Tańca; przez lata związany m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Wrocławską, Operą Śląską w Bytomiu oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Autor cykli felietonów muzycznych publikowanych na łamach „Życia Warszawy”, „Angory”, czy „Gazety Lekarskiej”. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Wieczór debiutów choreograficznych: HUBRIS/FACE THE TRUTH w postaci  bezpłatnego live streamingu odbędzie się w sobotę, 30 stycznia o godz. 18:00 na stronie www.operalodz.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy