reklama
reklama

Przedwojenny Lilpop będzie elementem multimedialnej wystawy na Radogoszczu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przed wojną przemierzał łódzkie ulice, teraz jego wierna replika stanie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu, jako element wystawy multimedialnej poświęconej upamiętnieniu tragicznego końca funkcjonowania więzienia na Radogoszczu w czasie okupacji hitlerowskiej.  
reklama

Jako ważny element wystawy organizatorzy wskazują kompletne odtworzenie wagonu przedwojennego tramwaju Lilpop. Na ekspozycji stanie wierna replika wagonu silnikowego wraz z wyposażeniem, kolorystyką, napisami, a nawet reklamami z tamtego okresu. Z uwagi na funkcje tego typu modelu, wagon musi być poddany pewnym modyfikacjom dla potrzeb zwiedzających, w tym osób niepełnosprawnych. Wagon Lilpop miał 50 miejsc, w tym 18 siedzących.

Wiernie oddana replika wagonu Lilpop

- Model wykonany będzie jako obiekt stacjonarny posadowiony na profilach szynowych wtopionych w imitacje bruku czyli powierzchnię ulicy. Boczna otwarta część podstawy imitować będzie nitowane podwozie wraz z odtworzonymi niezbędnymi detalami, jak resory, maźnice, osłony, stopnie – tłumaczy Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Przy wagonie, od strony wejścia dla pasażerów, będzie umieszczony podest z dwiema pochylniami, wyrównany poziomem z podłogą wagonu, co zwłaszcza osobom niepełnosprawnym ułatwi zwiedzanie. Podłogę wewnątrz wagonu wykonawcy pokryją wydrukiem imitującym oryginalne pokrycie, jednak będzie całkiem płaska, by ułatwić poruszanie wózków inwalidzkich.

- Dostęp do wnętrza wagonu będzie możliwy jedynie do przedziału dla pasażerów, natomiast oba pomosty motorniczego będą oczywiście odtworzone i otwarte lecz zabezpieczone przed możliwością wejścia do wnętrza. Na obu pomostach motorniczego po obu stronach w otwory wejściowe zewnętrzne wstawione będą ażurowe barierki zgodne z oryginałem uniemożliwiające wejście do wnętrza – dodaje Tomasz Steangel, wykonawca repliki.

Historia więzienia na Radogoszczu przez pryzmat ludzkiego dramatu

Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa w Muzeum na Radogoszczu będzie multimedialna, w założeniu ma umożliwiać zwiedzającym interakcję z ekspozycją. Oś nowej ekspozycji mają stanowić losy Rozszerzonego Więzienia Policyjnego Radogoszcz i osadzonych tam ludzi.

„Koncepcja wystawy zakłada symboliczny podział na pięć części. Wprowadzająca część dotyczyć będzie sytuacji w okupowanym Kraju Warty (oś wystawy w formie ulicy z czasów wojny). Z centralnej części wystawy biogramy poszczególnych więźniów będą wstępem do dalszych elementów ekspozycji dotyczących więzienia, ich historie będą punktem wyjścia do opowieści o przyczynach osadzenia” – wyjaśniają organizatorzy.

Narracja całej ekspozycji ma ukazywać trudną historię okupacji hitlerowskiej przez pryzmat jednostek, co zwiedzającym powinno umożliwić identyfikowanie się z uczestnikami tamtych wydarzeń. Jedna z części ekspozycji pokaże przedwojenną historię miejsca i utworzenie hitlerowskiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego. Kolejna odsłoni przed nami warunki i organizację życia w więzieniu. Następne elementy wystawy ukażą sylwetki ofiar oraz ich oprawców - niektórych przedstawicieli więziennej administracji. Ostatnia część ekspozycji opowie o tragicznym epilogu działania więzienia.

„Wystawa będzie w pełni multimedialna, umożliwiająca wykorzystanie ścieżek edukacyjnych, dostosowanych do każdej grupy wiekowej, co zdecydowanie poszerzy ofertę Muzeum, w szczególności dla najmłodszych. Nowa ekspozycja cechować się będzie nie tylko charakterem poznawczym, ale także stanowić będzie swoiste miejsce pamięci” – zapowiadają organizatorzy.  

Zwiedzający będą mieli ułatwione oglądanie wystawy dzięki audio-przewodnikom, które będą dostępne w kilku językach. Otwarcie wystawy zaplanowano na 18 lutego 2020 roku, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Oddział na Radogoszczu, ul. Zgierska 147.

Źródło: UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama