reklama
reklama

Przeminęło z Foggiem - Spektakl w Centrum Dialogu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przeminęło z Foggiem - Spektakl w Centrum Dialogu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPrzeminęło z Foggiem - Spektakl w Centrum Dialogu to nie tylko sentymentalna podróż do niezwykle urokliwego świata salonów przedwojennej Warszawy.
Reklama lokalna
reklama

Spektakl w Centrum Dialogu

27 października 2019 r. o 16.00 Centrum Dialogu zaprasza na spektakl "Przeminęło z Foggiem". Spektakl " jest nie tylko muzyczną opowieścią o Mieczysławie Foggu, lecz przede wszystkim sentymentalną podróżą do niezwykle urokliwego świata salonów przedwojennej Warszawy. Salonów, gdzie w rytmie fokstrota, strugach szampana i dymie z cygar, blaski swej urody roztaczały gwiazdy warszawskich teatrzyków i rewii, pozwalając łaskawie adorować się smukłym panom w czerni.  Wojna grubą kreską oddzieliła styl życia przedwojennego od powojennego. Przedwojnie na zawsze pozostało w jakimś sensie mitycznym, utraconym rajem, do którego nie ma już powrotu. Spektakl "Przeminęło z Foggiem" jest więc próbą odtworzenia klimatu owych czasów. Czasów, które w świadomości Polaków stanowią synonim elegancji, klasy i wdzięku. Spektakl "Przeminęło z Foggiem" został nagrodzony Złotym Liściem Retro' 2013 na X Festiwalu Piosenki Retro w Warszawie.
*
Mieczysław Fogg – urodził się 30 maja 1901 r. w Warszawie, zm. 3 września 1990 r. również w Warszawie. Długo żył i też długo nam śpiewał, na jego piosenkach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Zawsze elegancki, z nienagannymi manierami rodem z salonów przedwojnia, nayzwany był polskim Frankiem Sinatrą. Karierę rozpoczął w legendarnym warszawskim teatrze Qui pro quo, u boku tak wspaniałych gwiazd tego okresu, jak Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, czy Mira Zimińska. Stanowił łącznik pomiędzy tym co stare, a współczesne, tym co przedwojenne i powojenne. Śpiewane przez niego szlagiery np. "Jesienne róże", "To ostatnia niedziela",  czy "Gramofonomanka" do dziś plasują się w czołówce najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich piosenek. Podczas II wojny światowej ukrywał swych przyjaciół żydowskiego pochodzenia oraz żydowską rodzinę za co po wojnie został uhonorowany zaszczytnym tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W marcu 1945 r. po wypędzeniu Niemców z Warszawy jako jeden z pierwszych z polskich artystów postanowił wskrzesić życie w powojennej Warszawie powołując w tym celu w ruinach kamienicy przy ul. Marszałkowskiej pierwszy w wolnej już Warszawie lokal artystyczny, który nazwał Caffe Fogg.

reklama

Spektakl zrealizował zespół Łódzkiego Teatru Piosenki w składzie:

scenariusz: Michał Maj Wieczorek
reżyseria: Michał Maj Wieczorek
występują: Paulina Makles, Marta Gabryelczak, Moniak Kamieńska, Michał Maj Wieczorek
fortepian: Maksymilian Pelczarski
skrzypce: Rafał Rydyger
kontrabas: Adam Przybylski
perkusja: Kamil Miszewski


Źródło: Centrum Dialogu

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama