Reklama

Reklama

Przemysłowa Łódź kończy 200 lat! Powstała specjalna strona poświęcona początkom łódzkiego przemysłu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przemysłowa Łódź kończy 200 lat! Powstała specjalna strona poświęcona początkom łódzkiego przemysłu - Zdjęcie główne

Na pamiątkę 200. rocznicy wydarzenia utworzono specjalną stronę internetową „200 lat Łodzi Przemysłowej (fot. mat. prasowe) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 30 stycznia 1821 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego miasta. Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego na wniosek Rajmunda Rembielińskiego, Prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego zezwoliła na utworzenie osady przemysłowej w Łodzi.

Reklama

Dzięki tej decyzji, Łódź sukcesywnie się rozwijała, tysiąckrotnie powiększając liczbę mieszkańców – z 600 na początku  XIX wieku do 600 000 na początku XX wieku.

!reklama!

O historii Przemysłowej Łodzi

To właśnie 30 stycznia 1821 roku nazwa Łódź po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach wymieniających osady przemysłowe. Pierwsi osadnicy z branży włókienniczej przybyli do naszego miasta już rok później, a podczas następnych lat ich liczba stale wzrastała.

Przybywający do Łodzi rękodzielnicy korzystali z daleko idących udogodnień w zakresie osiedlania się, a także podejmowania produkcji włókienniczej. Otrzymywali działki (ponad pół hektara) przy ulicy Piotrkowskiej
i kredyt na budowę domów. 

Na pamiątkę 200. rocznicy wydarzenia utworzono specjalną stronę internetową „200 lat Łodzi Przemysłowej”: https://uml.lodz.pl/200-lat-lodzi-przemyslowej/

Łodzianie współredaktorami strony

Zamieszczone materiały dotyczą historii powstania Łodzi przemysłowej, sylwetek fabrykantów i to co najważniejsze - nowych funkcji starych fabryk. Zasoby z czasem będą się powiększać – kolejne zamieszczone treści dotyczyć będą życia codziennego łodzian epoki przemysłowej.

Urząd Miasta Łodzi zaznacza, że łodzianie i miłośnicy historii Łodzi włączą się we współredagowanie strony; magistrat prosi o zgłaszanie uwag i informacji, które mogłyby pogłębić prezentowane treści.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy