Reklama

Reklama

Przygotowania do budowy CPK między Łodzią, a Warszawą pomimo koronawirusa idą zgodnie z planem [WIZUALIZACJE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przygotowania do budowy CPK między Łodzią, a Warszawą pomimo koronawirusa idą zgodnie z planem [WIZUALIZACJE] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją długoterminową, której uruchomienie zaplanowane jest na drugą połowę obecnej dekady. Dlatego przygotowania do budowy trwają, zarówno w części lotniskowej, jak też kolejowej. Budowa nowego portu przesiadkowego, związanych z nim inwestycji drogowych i kolejowych ma być pozytywnym impulsem dla gospodarki, rynku pracy i PKB

Reklama

Obecna sytuacja i bezprecedensowe załamanie się rynku lotniczego i kolejowego będą miały poważne konsekwencje, niemniej CPK jest inwestycją wieloletnią. Uruchomienie pierwszego etapu nowego lotniska zostało zaplanowane na drugą połowę obecnej dekady. Aktualne jest rynkowe uzasadnienie dla zaprojektowania i budowy pierwszego etapu CPK: dwóch równoległych dróg startowych o przepustowości do 450 tys. operacji lotniczych rocznie i terminala pasażerskiego zdolnego obsłużyć w ciągu roku do 45 mln pasażerów.

!reklama!

Planowane inwestycje lotniskowe i kolejowe, mogą być pozytywnym impulsem dla gospodarki i rynku pracy, zarówno w trakcie budowy, jak i po ich realizacji. Nowe linie kolejowe połączą większość regionów Polski z CPK i Warszawą w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Inwestycja CPK będzie impulsem dla rynku pracy.

Dla porównania: w Singapurze planowana jest  budowa nowego terminala pasażerskiego Changi East. Lotnisko szacuje, że przy pracach konstrukcyjnych w szczytowym momencie zatrudnionych będzie 20 tys. osób. W przypadku otwartego w ub. roku nowego lotniska w Stambule liczba pracowników przy budowie dochodziła do 35 tys.

Kryzysy polityczno-gospodarcze na skalę światową miały miejsce już wcześniej, a większość z nich była powodem nagłego spadku liczby podróży samolotem i miała negatywny wpływ na sektor lotniczy w krótkim horyzoncie czasu – tak było np. po atakach 11 Września, epidemii SARS. W dalszej perspektywie ruch się odbudowywał, żeby potem dalej rosnąć.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA wskazuje, że 2. kwartał 2020 r. będzie czasem największych spadków w lotnictwie pasażerskim. Według IATA, potem powinno zacząć się stopniowe wychodzenie z zapaści.  Jak długo potrwa ten okres odbudowywania rynku na razie jeszcze nie wiadomo, ale nie ulega wątpliwości, że „na koniec dnia” pasażerowie wrócą do latania.

Źródło: CPK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy