Reklama

Reklama

QUIZ: 10 słów, których nie zrozumiesz, jeśli nie jesteś w Łodzi. Sprawdź się!

Opublikowano:
Autor:

QUIZ: 10 słów, których nie zrozumiesz, jeśli nie jesteś w Łodzi. Sprawdź się! - Zdjęcie główne

QUIZ: 10 słów, których nie zrozumiesz, jeśli nie jesteś w Łodzi. Sprawdź się! (fot. UMŁ)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łodzianizmy to słowa funkcjonujące stricte w łódzkiej gwarze. Dla niektórych mogą być kompletnie niezrozumiałe, ale prawdziwi łodzianie na pewno je znają. Sprawdź, czy wiesz co oznaczają wybrane przez nas łodzianizmy! 

Reklama

Łodzianizmy - skąd się wzięły i czym się cechują?

W gwarze łódzkiej występują liczne germanizmy, jidyszyzmy oraz zapożyczenia z innych gwar, a w szczególności z poznańskiej i śląskiej.

!reklama!

Cechą wymowy w Łodzi jest pomijanie zmiękczeń w końcówkach czasowników w I osobie liczby pojedynczej: ja robe (zamiast ja robię), ja kompe se (zamiast ja kąpię się), ja sype (zamiast ja sypię), itp.

Kiedy kształtowała się Łódź przemysłowa, czyli pod koniec XIX i na początku XX wieku, oraz w latach 50., w podłódzkich osiedlach zamieszkiwały masy ludności chłopskiej, która przekształcała słowa używane najczęściej w miejscu pracy, czyli w Łodzi.

Tak powstawały zniekształcone określenia, jak: „karolyfer” zamiast „kaloryfer” lub „towar” zamiast „tkanina”. Takie dialekty panowały m.in. na niegdyś podłódzkich Bałutach i Chojnach.

W tym czasie powstało sporo słów, które w Łodzi (i tylko w Łodzi) używane są do dziś! O jakich wyrazach mowa?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy