Reklama

Reklama

Radni KO: „0 zł od Wojewody na zadania zlecone miastu w związku koronawirusem”. Jest odpowiedź

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Radni KO: „0 zł od Wojewody na zadania zlecone miastu w związku koronawirusem”. Jest odpowiedź - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź - Wojewoda łódzki jest całkowicie niezainteresowany zwalczaniem koronawirusa w naszym mieście - powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej.

Reklama

- Łódź wydała bardzo dużo pieniędzy na walkę z COVID-19. Zakupiliśmy wymazobusa, utworzyliśmy punkty pobierania wymazów z nosogardzieli. Rzecznik wojewody stwierdził, że działania miasta są niekompetentne. Udowodnię absurd tych słów:

 !reklama!

 • Koszty związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii w szkołach i placówkach oświatowych wynoszą około 706 tys. zł. Przedszkola – 352 tys. zł, a poradnie, „Orliki” CUWO – 58 tys. zł.
 • Zakup środków odkażających i ochronnych przez Wydział Edukacji wyniósł prawie 300 tys. zł.
 • 200 tys. zł z Miejskich Żłobków zostało wydanych na około 13 tys. posiłków dla osób niesamodzielnych.
 • 200 tys. zł przeznaczono na usługę transportową w celu dostarczenia posiłków.
 • 260 tys. zł wyłożono na przygotowanie przedszkoli i żłobków do przyjęcia dzieci.
 • 553 tys. zł rozdysponowano na przeprowadzenie badań przesiewowych pracowników żłobków (590 osób) i przedszkoli (2900 osób).
Z budżetu miasta Łodzi wydano już około 25 mln zł na walkę z koronawirusem. Prezydent Hanna Zdanowska pisała pisma do wojewody łódzkiego z prośbą o wsparcie finansowe, nie otrzymała jakiejkolwiek odpowiedzi. Miasto nie otrzymało żadnych pieniędzy – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Budżet miasta na zarządzenie kryzysowe miał przeznaczone 10 mln zł, a zostało wydanych 25 mln zł – poinformował Tomasz Kacprzak, przewodniczący Komisji Ładu Społeczno-Prawnego.

- 15 mln zł zostało przesunięte z innych zadań. Przekazaliśmy także 700 tys. zł na zabezpieczenie domów pomocy społecznej, ponieważ są to miejsca najbardziej narażone na zakażenie. Pandemia jeszcze się nie skończyła, nadal trwa. Liczy na pomoc finansową wojewody. Każda kwota, przekazana z budżetu centralnego, miałaby ogromne znaczenie. To może być: 15 mln, 10 mln, a nawet 5 mln. Zgodnie z ustawodawstwem za bezpieczeństwo na terenie województwa odpowiada wojewoda łódzki. Tymczasem wojewoda nie zrobił nic, żeby zagwarantować mieszkańcom bezpieczeństwo. Łódź cały czas wydaje pieniądze kosztem innych działań. Dziś pytamy wojewodę, kiedy i jakie pieniądze trafią do naszego miasta? – pytał przewodniczący Tomasz Kacprzak.

Na zarzuty, które padły podczas konferencji prasowej odpowiedziało Biuro Wojewody Łódzkiego i przedstawiło zestawienie działań Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, które zostały podjęte na terenie województwa łódzkiego w związku z epidemią.

W informacji czytamy, że na wsparcie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, udzielono z budżetu państwa dotacji celowej dla Samorządu Województwa Łódzkiego w kwocie: 6.260.728 zł, z czego:

 • 1.000.000 zł dla Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi,
 • 2.500.000 zł dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi,
 • 1.855.984 zł dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.
Powyższe środki przeznaczone zostały na zakup m.in. środków do dezynfekcji i środków ochrony osobistej, łóżek intensywnej opieki medycznej oraz specjalistycznego sprzętu medycznego (respiratory, kardiomonitory, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, tor wizyjny do udrażniania i diagnostyki układu oddechowego z wyposażeniem, defibrylatory, aparaty EKG, aparat RTG, itp.)

Wojewoda Łódzki wskazuje, że 28 lutego podniósł w stan podwyższonej gotowości 9 placówek medycznych w województwie w tym m.in.:

 • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi
 • Wojewódzka Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi
 • Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi
stwarzając system opieki zdrowotnej na czas trwania epidemii, który był gotowy do przyjmowania zwiększonej liczby pacjentów i do zapewnienia opieki chorym na Covid-19.

Poleceniem Wojewody Łódzkiego utworzono doraźne, zakaźne izby przyjęć przeznaczone do przyjęcia dużej liczby pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

ŁUW poinformował równie, że decyzją z 11 marca br. na Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu został nałożony obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości, poleceniem Wojewody Łódzkiego rozpoczęto proces przeniesienia pacjentów tego szpitala celem gotowości do przyjmowania pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wymagających leczenia w warunkach oddziałów zakaźnych.

W celu doposażenia jednostki w odpowiedni sprzęt dostarczono – 31 respiratorów, 1 pełne stanowisko pediatryczne OIT  oraz 41 pomp strzykawkach (w sumie – 31 poleceń).

Wojewoda Łódzki przypomina, że "zawarł dwie umowy z Wojewódzką Stacja Ratownictwa Medycznego na zabezpieczenie 5 zespołów transportu sanitarnego do pobierania wymazów w warunkach domowych od osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i transportu próbek do laboratoriów (termin realizacji zadania: od 15 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., kwoty: 863.400.00 zł i 1.280.000 zł)."

Dwa „zespoły wymazowe” wydzielone zostały także przez Siły Zbrojne na wniosek Wojewody Łódzkiego.

- Mając na względzie sytuację epidemiczną Wojewoda Łódzki wystąpił do Starostów oraz Prezydentów Miast na prawach powiatu z pismem zachęcającym do uruchomienia dodatkowych „karetek wymazowych”, działającym na terenie poszczególnych powiatów, celem dokonywania większej liczby wymazów – informuje Wojewoda Łodzki.

W informacji uzyskanej z Biura Wojewody czytamy również, że w ramach nałożonej przez Wojewodę Łódzkiego decyzji o pozostawaniu w stanie podwyższonej gotowości, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi zabezpieczyła 5 ambulansów sanitarnych, z obsadą wyposażoną w środki ochrony osobistej, do przewozu osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

- Mając na uwadze potrzebę organizacji na terenie województwa łódzkiego miejsc, w których będą mogły przebywać osoby objęte kwarantanną, a także osoby zakażone niewymagające hospitalizacji Wojewoda Łódzki nie czekając na ogólnokrajowe rozwiązania zorganizował i opłacił funkcjonowanie izolatorium w m. Porszewice (pow. pabianicki) – czytamy w informacji od Wojewody Łódzkiego.

- Punkty drive-thru powstały z inicjatywy i na polecenie Wojewody, a zrealizowane zostały przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi, jako posiadająca siły i środki do jak najszybszej organizacji punktów wymazowych. Punkty zostały rozlokowane tak, by swobodny dojazd do nich miał każdy mieszkaniec województwa (Łódź – dwa punkty, ponadto: Łask, Zgierz i Skierniewice) – wylicza dalej Biuro Wojewody.

Wojewoda Łódzki informuje również, że przekazał różnym podmiotom (szpitale, zespoły ratownictwa medycznego, DPS-y, hospicja, przedszkola, żłobki, szkoły podstawowe, JST i inne podmioty) cały, przydatny do walki z koronawirusem, sprzęt będący w jego posiadaniu na stanie Wojewódzkiego Magazynu Obrony Cywilnej i Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego – m.in. maseczki ochronne, maski z filtropochłaniaczami, kombinezony, rozstawiane też były także namioty pneumatyczne zarządzania kryzysowego i stelażowe przed szpitalami).

Sprzęt otrzymywany z ARM, rezerw strategicznych i darczyńców na bieżąco jest dzielony i dostarczany do potrzebujących podmiotów. Wojewoda otrzymuje osobną pulę sprzętu i podejmuje decyzję gdzie go skierować – informuje ŁUW.

- Samorządy otrzymały ponad 47,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji. Do UMŁ przekazano 2160 litrów – wylicza Łódzki Urząd Wojewódzki.

- 29 maja br. odbyła się dostawa sprzętu do dużego DPS przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi, gdzie stwierdzono przypadek koronawirusa. Dostali oni z zasobów Wojewody: 500 przyłbic, 1000 rękawic, 500 kombinezonów, 300 litrów płynu do dezynfekcji, 2000 maseczek FFP2, 2000 maseczek chirurgicznych. Ogólnie do dnia dzisiejszego przekazano do różnych podmiotów m.in.: prawie 11 tys. kombinezonów ochronnych, 27 tys. przyłbic, 190 tys. rękawic, blisko 1 mln maseczek, 4 tys. gogli,10 tys. czepków,1,8 tys. fartuchów – podsumowuje Wojewoda Łódzki.

Źródło: BRM, ŁUW

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy