reklama
reklama

Rakieta Łódź. Suborbitalna rakieta testowa wystrzelona na poligonie! [wideo]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rakieta Łódź. Suborbitalna rakieta testowa wystrzelona na poligonie! [wideo] - Zdjęcie główne

Suborbitalna rakieta testowa wystrzelona na poligonie! (fot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A.)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźRakieta Łódź. Trwają prace nad trójstopniowym suborbitalnym systemem rakietowym, który w przyszłości ma posłużyć do wynoszenia ładunków badawczych. Co ważne szczególnie dla naszego miasta, liderem tego projektu są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. z siedzibą w Łodzi.
reklama

Rakieta Łódź. Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi testują nowoczesne rozwiązanie

Projekt trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych realizowany jest przez polskie konsorcjum w składzie: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1)lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej „GAMRAT” S.A. (ZPS „GAMRAT”). 

!reklama!

Celem inicjatywy jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej odzyskiwalnej nośnej rakiety suborbitalnej, a w efekcie przeprowadzenie demonstracyjnego lotu na wysokość 100 km z ładunkiem o masie 40 kg.

reklama

- Innowacje i nowoczesne podejście do zarządzania Spółką to atrybuty, które charakteryzują WZL1. Kluczowym przedsięwzięciem w tym obszarze B+R jest budowa suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych. Obecnie trwają zaawansowane prace nad elementami systemu, które tworząc gotowy produkt przejdą niebawem testy na terenie jednego z poligonów - mówi Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1.

Część podzespołów do rakiety testowej została wykonana z kompozytów i lekkich stopów metali. Są to elementy precyzyjnego układu sterowania oraz silnika rakiety, które obecnie przechodzą stanowiskowe próby laboratoryjne. Jednocześnie trwała produkcja pozostałych części rakiet, które miały umożliwić bezpieczny start i wykonanie misji rakiet testowych.

reklama

Należy podkreślić, że opracowane procesy technologiczne i algorytmy sterowania rakietą mają stanowić krok milowy w budowie systemów nośnych w Polsce.

Polecamy: PKS Łódź. Popularne „PKS-y” to już przeszłość

Rakieta testowa wystrzelona na poligonie! Zobacz wideo

W sierpniu 2021 roku doszło do zapowiadanej od jakiegoś czasu próby poligonowej rakiety.

reklama

Dzięki badaniom przeprowadzonym na poligonach pozyskano niezbędne informacje dotyczące lotu samej rakiety testowej jak i pracy poszczególnych jej podsystemów. 

W rezultacie przeprowadzonych badań i analiz, wyodrębniono elementy niewymagające dalszych prac (np. struktura rakiety, działanie elementów logicznych) oraz obszary wymagające dalszego rozwoju. 

Warto podkreślić, że wyniki symulacji komputerowych oraz obliczeń numerycznych zgodziły się z pomiarami zrealizowanymi podczas startów rakiety testowej w zakresie założonej tolerancji, a zastosowane rozwiązania konstrukcyjne systemu rakietowego spełniły postawione założenia. 

- Projekt trójstopniowej rakiety suborbitalnej to jeden z wielu ambitnych projektów B+R, w których uczestniczymy. Efektem naszej pracy będzie stworzenie w Polsce możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, co przełoży się na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego - tłumaczy Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1. 

Specjaliści zaangażowani w realizację projektu kontynuują intensywne prace w ramach kolejnych zadań związanych z optymalizacją konstrukcji i systemów. W efekcie wczesną jesienią planowane są kolejne poligonowe próby rakiety testowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama