Ranking Kierunków Studiów to informacja o najpopularniejszych kierunkach prowadzonych w polskich uczelniach akademickich. W rankingu 2023 „Perspektywy” oceniły 74 grupy kierunki studiów w 9. dziedzinach obejmujących nauki: humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne.
Ranking Perspektywy 2023. Jak wypadły łódzkie placówki?
Tegoroczny ranking został przygotowany po raz 24. - Na rok przed 25. jubileuszowym wydaniem Ranking Szkół Wyższych Perspektywy ma ambicje nieobce całemu środowisku akademickiemu w Polsce: chcemy zaistnieć na arenie międzynarodowej, by móc w sposób czytelny komunikować światu siłę polskiego szkolnictwa wyższego – przyznał Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych.Ranking jest nadzorowany przez kapitułę, która oceniając daną uczelnię, bierze pod uwagę m.in. takie kryteria: potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność, naukowa, prestiż, absolwenci na rynku pracy, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.
W tym roku na miejsce pierwsze z drugiego wrócił Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Placówka otrzymała komplet punktów (100). Ta najstarsza uczelnia w Polsce triumfowała już w roku 2020 oraz 2021. Tuż za nią z wynikiem 99,6 znalazł się Uniwersytet Warszawski. Podium zamyka Politechnika Warszawska z 88 punktami. A jak wypadły łódzkie placówki wyższe? Wynik o jedną pozycję poprawiła Politechnika Łódzka, która w tym roku znalazła się na 9 miejscu (73 pkt). Dodajmy, że w roku 2020 i 2021 znalazła się na miejscu 8. Tuż za pierwszą dziesiątką znalazł się Uniwersytet Medyczny, otrzymując 72,5 pkt. Porównując z zeszłym rokiem, jest to spadek o dwa miejsca.
Rektor Politechniki Łódzkiej: wyniki rankingu potwierdzają, że jesteśmy nowoczesną uczelnią
Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik, komentując wyniki rankingu, przyznaje, że jest zadowolony z wyników. - Jesteśmy dumni z obecności w gronie najlepszych 10 szkół wyższych w Polsce. Awansowaliśmy o jedno miejsce - na 9. pozycję, utrzymując piąte miejsce w gronie uczelni technicznych - mówi.
W grupie TOP 10 jesteśmy uczelnią, docenioną m.in. za wyniki ewaluacji naukowej oraz aktywność publikacyjną. Naszą mocną stroną są też uzyskane patenty, w tym także za granicą, co świadczy o innowacyjności badań. Mamy dobrą pozycję w kryterium oceniającym mobilność studencką. Siłą umiędzynarodowienia Politechniki Łódzkiej są też projekty, w które jesteśmy zaangażowani w ramach Erasmusa. Uważam, że wyniki rankingu potwierdzają, że jesteśmy nowoczesną uczelnią. Nowe kryterium rankingu uwzględnia uczestnictwo w uniwersytecie europejskim. Politechnika, działając w ramach europejskiego uniwersytetu ECIU - jednej z najstarszych sieci uczelni innowacyjnych - jest liderem zmian filozofii kształcenia, która zakłada uczenie się, a nie nauczanie oraz promuje zdobywanie mikrokwalifikacji zwiększających „pole działania” na rynku pracy. Naszą siłę stanowią również partnerzy, w tym najlepsze uczelnie zagraniczne i potężne koncerny światowe, z którymi rozwijamy współpracę. Patrzymy z optymizmem w przyszłość
- dodaje.
Czytaj również: To ma być ekspresowa inwestycja. Będzie więcej miejsc w przedszkolach. Sprawdź, gdzie
Rok akademicki 2023/24. Trwa rekrutacja
Przypomnijmy, że od 12 czerwca na politechnice trwa rekrutacja na studia pierwszego stopnia, a na początku września na studia drugiego stopnia. W roku akademickim 2023/23 szkoła poszerzyła swoją ofertę o dwa nowe kierunki.
Business, Society and Technology to nowe studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, dla których przewidziano dwie ścieżki językowe. Na jednej z nich językiem wykładowym będzie angielski, na drugiej angielski i francuski. Te studia to możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z obszaru inżynierii mechanicznej oraz nauk o zarządzaniu i jakości, dzięki którym młodzi ludzie zdobędą m.in. kompetencje niezbędne w dobie Industry 4.0.
- informuje dr inż. Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa uczelni.
Drugi kierunek to Smart Manufacturing. - To także studia o profilu praktycznym, w tym przypadku oferowane na drugim stopniu kształcenia. Językiem wykładowym jest angielski. Kształcenie nastawione jest na rozwijanie menadżersko-inżynierskich kompetencji XXI wieku, Między innymi dotyczy to umiejętności technologicznych, nieszablonowego myślenia sprzyjającego kreatywności i innowacyjności oraz rozumienia wzajemnych powiązań w ramach złożonych systemów produkcyjnych i wytwórczych - wyjaśnia dr inż. Ewa Chojnacka.
Jak wypadły inne łódzkie placówki wyższe? Zajrzyj do naszej galerii pod artykułem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.