Reklama

Reklama

Raport #RegionyNEXERY2019 odpowiada, do czego 9 z 10 internautów w regionie łódzkim używa internetu [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Raport #RegionyNEXERY2019 odpowiada, do czego 9 z 10 internautów w regionie łódzkim używa internetu [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zakupy, edukacja, praca, media społecznościowe, kultura i rozrywka to najpopularniejsze cele użytkowania internautów w regionie łódzkim. Do czego jeszcze Internetu używają mieszkańcy naszego regionu? Firma NEXERA, która w Łódzkiem rozwija światłowodową sieć dostępową o dużej skali, postanowiła to sprawdzić. Efektem jest raport #RegionyNEXERY2019. 

Reklama

  • 87% pytanych mieszkańców Regionu korzysta z Internetu, najczęściej do komunikacji (60%), oglądania filmów (58%) i słuchania muzyki (47%).
  • Dla 45% pytanych dostęp do szybkiego Internetu w domu ma takie samo lub większe znaczenie niż większa liczba połączeń komunikacyjnych do pobliskiego miasta.
  • 69% ankietowanych kupuje przez Internet, częściej niż e-zakupy znalazły się opłacanie rachunków (77%) i korzystanie z elektronicznej bankowości (80%).
    Załatwianie spraw przez Internet umożliwiają tutaj wszystkie przebadane urzędy

Internetowa populacja

To właśnie wśród mieszkańców regionu łódzkiego udało się zidentyfikować największy odsetek internautów – z globalnej sieci korzysta tam na co dzień niemal 9 na 10 mieszkańców. Podobnie przedstawia się tutaj także odsetek mieszkańców korzystających z łączy stacjonarnych oraz łączności mobilnej – 87% osób z tego regionu deklaruje korzystanie z Internetu zarówno poprzez łącze stacjonarne w domu, jak i za pośrednictwem telefonu. - To potwierdza, że Internet odgrywa w życiu mieszkańców Regionu Łódzkiego istotną rolę. Z równą intensywnością wykorzystują oni zarówno przewodową jak i mobilną łączność z Internetem. Nie dziwi zatem fakt, że są oni także najbardziej wymagający pod względem jakości połączenia z globalną siecią – głównie ze względu na wysokie zainteresowanie nowymi formami cyfrowej rozrywki – tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY.

Wymagająca cyfrowa rozrywka 

40% mieszkańców w Łódzkiem, najwięcej względem pozostałych jest zdania, iż oglądanie filmów oraz słuchanie muzyki poprzez popularne serwisy streamingowe bywa utrudnione podczas korzystania z mobilnej łączności z Internetem. Warto zwrócić uwagę, iż maksymalne prędkości Internetu mobilnego – biorąc pod uwagę standard LTE – osiągają zwykle ok 25-30Mb/s. Ten nie wszędzie jest jednak jeszcze dostępny – zwłaszcza, jeśli mówimy o obszarach oddalonych od większych miejscowości. 

W przypadku starszych technologii – w tym 3G – przepustowość spada zazwyczaj do kilku Mb/s. To znacznie ogranicza komfort korzystania z platform streamingowych, niekiedy całkowicie uniemożliwiając konsumpcję treści. Dla porównania, przepustowość stacjonarnych łączy światłowodowych sięga w tej chwili 1 Gb/s, zaś możliwy do osiągnięcia przez nie potencjał w zakresie prędkości transferu danych jest niemal nieograniczony  – tłumaczy Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Rozwoju Sieci NEXERY.

Sprawna sieć esencją biznesu

Z badania wynika, że firmy w Łódzkiem nierzadko opierają swoją łączność z Internetem na sieciach mobilnych – z tego rodzaju połączenia z globalną siecią korzysta tam 58% z nich. Ponad 40% firm z tego Regionu, najwięcej spośród przedsiębiorstw we wszystkich regionach, zadeklarowało zaś posiadanie miesięcznego limitu danych na poziomie 10GB.  Jednocześnie, zlokalizowane tam podmioty najczęściej ten limit przekraczają. Deklaruje to aż 39% badanych firm. – Zapotrzebowanie firm na transfer danych jest zwykle wielokrotnie większe niż w przypadku użytkowników indywidualnych. Zwłaszcza, jeśli mówimy o firmach, których model biznesowy jest w pełni lub w znacznym stopniu oparty o nieustanne połączenie z globalną siecią. Wykorzystywanie łącza mobilnego, choćby w formie „wspierającej” łączność stacjonarną, wiąże się więc zwykle z potrzebą zaangażowania dodatkowych środków w przypadku przekraczania limitów transferu danych – dodaje Jacek Wiśniewski z NEXERY.

O tym, że stabilny i szybki dostęp do Internetu jest kluczowy dla firm z tego Regionu przekonuje kolejny z wniosków. Niemal 90% przedstawicieli firm z Łódzkiego nieusatysfakcjonowanych dotychczasową jakością łączności z globalną siecią uważa, że słabsze parametry łącza mają wpływ na prowadzenie biznesu. To znacząco więcej niż w pozostałych regionach, gdyż ogółem, takiego zdania jest ponad połowa firm ze wszystkich Regionów NEXERY. 

Region online’owych urzędów

Region łódzki cechuje się także największym „pokryciem” e-usług pośród lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Jedynie tutaj załatwianie spraw urzędowych przez Internet umożliwiają wszystkie przebadane urzędy. 

Jak zaś w praktyce przedstawia się tutaj korzystanie z usług e-administracji? Otóż, sprawy urzędowe załatwia przez Internet 42% mieszkańców Łódzkiego. To wynik o 10 punktów procentowych wyższy względem danych GUS odnoszących się do zgłaszania spraw urzędowych w formie online przez osoby zamieszkałe w woj. łódzkim (32,3%). Te dane uwzględniają także Łódź, gdzie złożenie osobistej wizyty w urzędzie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku obszarów zlokalizowanych na nisko zurbanizowanych terenach. – Rozwój oraz popularyzacja zdalnej obsługi mieszkańców przez jednostki administracji publicznej są kluczowe szczególnie dla obszarów znajdujących się z dala od większych miejscowości, gdzie proces ten może być bardzo czasochłonny, uwzględniając również czas potrzebny na dojazd. Z naszego badania dowiedzieliśmy się także, że główne bariery w drodze do udostępniania usług e-administracji to przede wszystkim siła przyzwyczajenia oraz brak łączności z globalną siecią lub jej niedostateczne parametry – są one ściśle ze sobą powiązane, gdyż bez posiadania dostępu do odpowiednio szybkiej sieci nie jest możliwe przekonanie się do tej znacznie szybszej i wygodniejszej formy zgłaszania spraw urzędowych – przekonuje Paweł Biarda z NEXERY.

O BADANIU – Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 roku na grupach 1.649 mieszkańców, 403 przedstawicieli firm oraz 187 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Wywiady realizowane były metodą CAPI w przypadku mieszkańców oraz CATI w pozostałych grupach. Badanie #RegionyNEXERY2019 przeprowadzono na terenach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub na których ten dostęp jest ograniczony. W przypadku Regionu Łódzkiego, udział w nim wzięło 412 mieszkańców, 101 przedstawicieli firm oraz 47 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. 


NEXERA to infrastrukturalna grupa telekomunikacyjna budująca nowoczesną światłowodową sieć dostępową (NGA - Next Generation Access). Obecne projekty, w czternastu obszarach środkowej i północno-wschodniej Polski, realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Udziały Nexera Holding Sp. z o.o. posiadają firmy Infracapital i Nokia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy