reklama
reklama

Recital organowy w Starym Klasztorze w Łagiewnikach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Recital organowy w Starym Klasztorze w Łagiewnikach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźKolejny koncert z cyklu "Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze" już w najbliższą niedzielę. Będzie to recital organowy Dawida Długosza.
Reklama lokalna
reklama

Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze w Łagiewnikach

17. listopada (niedziela) o godzinie 15.00 w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi - Łagiewnikach (ul. Okólna 185) odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze". Będzie to recital organowy Dawida Długosza, w którego programie zabrzmią dzieła jednego z największych kompozytorów epoki baroku Johanna Sebastiana Bacha - głównie preludia chorałowe. Na koncert jest wstęp wolny.
- Preludium i fuga Es-dur BWV 552, następnie przedzielające dwie części kompozycji cztery preludia
- Preludia chorałowe: „Komm, Heiliger Geist, Herre Gott“ BWV 652
- „Schmucke dich o liebe Seele“ BWV 654
- „Nun danket alle Gott“ BWV 657
- „Wenn wir in hochsten Nothen sein“ BWV 668

Preludium i fuga Es-dur BWV 552 jest utworem przepełnionym bogactwem języka retoryki muzycznej. Dzieło stanowi komentarz prawd wiary, służy modlitewnej refleksji nad posłannictwem aniołów. We wznoszących i opadających schematach melodycznych słychać anielskie śpiewy. W finale preludium wstepującymi kadencjami Bach zilustrował powrót do niebios Bożych wysłanników. Fuga związana z preludium jest określana mianem "Trinitats-Fuge". Przy pomocy różnorodnych środków muzycznych kompozytor przedstawia muzyczną wizję dogmatu o Trójcy Świętej. Przede wszystkim widać to w potrójnej budowie fugi, w której każda część, z nawiązującymi do siebie motywami, jest poświęcona innej Osobie Trójcy.

reklama

Dawid Długosz jest absolwentem klasy organów na Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem prof. Piotra Grajtera. Wielokrotnie brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych m. in. przez prof. Bernharda Hassa, Davida Titteringtona, Daniela Rotha, Aude Heurtematte, Desmonda Huntera, Martina Rosta, Rainnera Gaara, Ludgera Lohmanna, Marka Toporowskiego. Jest laureatem konkursów Polskich i międzynarodowych. Na koncie ma wiele wspaniałych koncertów - recitali i koncertów kameralnych, między innymi w czasie Wiosennych Dni Muzyki Organowej w Archikatedrze Łódzkiej, Jasnogórskich Wieczorów Organowych w Bazylice Jasnogórskiej, a także Muzyki u Jezuitów w Łodzi.
Dawid Długosz jest bardzo cenionym muzykiem, o czym świadczy nie tylko jego dorobek koncertowy, ale także codzienna praca. Najczęściej można go usłyszeć w święta i dni powszednie w Archikatedrze Łódzkiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, gdzie pełni funkcję drugiego organisty, służąc muzyczną oprawą liturgiczną i wykonując liczne dzieła literatury organowej. Oprócz tego prowadzi klasę organów oraz zajęcia z akompaniamentu liturgicznego w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, a także współpracuje jako akompaniator z Chłopięcym Chórem Archikatedry Łódzkiej.
Jednym z jego najbardziej ulubionych kompozytorów literatury organowej jest Max Reger, którego dzieła często wykonuje. W improwizacji najchętniej wzoruje się na muzyce francuskiej, na przykład na wykonaniach i twórczości Oliviera Latry - organisty Katedry Notre Dame w Paryżu. W wolnych chwilach lubi słuchać jazzu oraz wieczorne przejażdżki na rowerze.

Więcej informacji na temat koncertu na stronie Akademii Muzycznej w Łodzi.

reklama


Źródło: Akadmia Muzyczna

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama