Reklama

Reklama

Rekordowa suma 25. kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rekordowa suma 25. kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi!  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ciągu ostatnich 3 dni dziesiątki wolontariuszy wspieranych przez znane postacie ze świata polityki, sztuki i dziennikarstwa zbierali datki na renowację zabytkowego Starego Cmentarza w Łodzi. Ich praca oraz ofiarność łodzian okazały się skuteczne. W tym roku pobito rekord. 

Reklama

Tegoroczna kwesta była już 25. tego rodzaju wydarzeniem, jakie widziała Łódź oraz Stary Cmentarz. Inicjatorami zbiórki byli Stanisław Łukawski, nestor łódzkich przewodników oraz Wojciech Słodkowski, nieżyjący już dziennikarz Telewizji Łódź. Pierwsza zbiórka pieniędzy odbyła się w 1995 roku. Prowadzono ją pod hasłem "Ratujmy zabytki starego cmentarza".

W tym roku pieniądze zbierano pod hasłem “Piękno odzyskane”. Na Starym Cmentarzu pojawili się m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która wspólnie z innymi politykami prosiła o datki na ratowanie zabytkowych grobów i pomników na tej wyjątkowej łódzkiej nekropolii.

Praca kwestujących oraz ofiarność łodzian dała wspaniały efekt. Zebrano 128 944 złote i 25 groszy. Jest to kwota wyższa o ponad 14 tys. złotych od tej zebranej w 2018 roku.

- Trochę niespodziewana historia. Ja nie wierzyłem za bardzo, że się taki zeszłoroczny rekord uda pobić. Dziękuję wszystkim organizacjom, które przybyły i pozwolę sobie bardzo, bardzo podziękować naszemu partnerowi, oddziałowi łódzkiemu Telewizji Polskiej – powiedział Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem

W ciągu 25 lat zebrano ponad 1,5 mln złotych i odnowiono blisko 180 zabytkowych pomników.

Stary Cmentarz w Łodzi powstał w latach 1855-58. Od samego początku funkcjonował jako nekropolia dla trzech wyznań: katolików, prawosławnych i ewangelików. To miejsce pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.

Źródło: TVP 3 Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy