Reklama

Rekrutacja do szkół średnich 2023 - wszystko co musisz wiedzieć. Podajemy ważne terminy i punktację

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kacper Piękoś

Rekrutacja do szkół średnich 2023 - wszystko co musisz wiedzieć. Podajemy ważne terminy i punktację - Zdjęcie główne

Rekrutacja do szkół średnich 2023 | foto Kacper Piękoś

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zastanawiasz się jak liczone są punkty decydujące o przyjęciu do szkoły średniej w 2023 roku? Przedstawiamy ważne informacje na temat rekrutacji do szkół średnich 2023.

Koniec roku szkolnego i majowe egzaminy zbliżają się wielkimi krokami. Już najwyższy czas, by zacząć zastanawiać się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej. Rekrutacja do szkół średnich 2023 rozpoczyna się w maju. O pozytywnym wyniku rekrutacji do szkoły średniej decyduje odpowiednia liczba punktów uzyskanych przez absolwenta szkoły podstawowej. Egzamin ósmoklasisty stanowi więc kluczowy aspekt, który zadecyduje o późniejszej przyszłości ucznia. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat rekrutacji do szkoły średniej w 2023 roku? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Wyniki rekrutacji do szkoły średniej 2023

Kiedy otrzymamy wyniki rekrutacji do szkoły średniej 2023? Wyniki rekrutacji do szkoły średniej w 2023 roku zostaną podane w połowie lipca. Ósma klasa szkoły podstawowej bardzo szybko mija. W szkole podstawowej uczniowie klas ostatnich większość swojego czasu poświęcają na dokładne powtórki i przygotowania do pierwszego poważnego egzaminu. Cały trud zbierania ocen celujących i unikania ocen dostatecznych, a także ocen dopuszczających zdecydowanie zostanie doceniony i warty starań, gdy dostaniemy się do wymarzonej szkoły. Oczekiwanie na wyniki rekrutacji do szkoły średniej są stresującym czasem. To właśnie od tej informacji zależy najbliższa przyszłość ucznia. Po otrzymaniu wyników rekrutacji do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej pamiętajmy o jak najszybszym złożeniu odpowiednich dokumentów do wybranej placówki.

Wyniki rekrutacji do szkoły średniej 2023Fot. Kacper Piękoś/korso.pl

Kiedy rekrutacja do szkół średnich 2023 2024?

Ukończenie szkoły podstawowej to ogromne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Warto więc znać wszystkie potrzebne daty, dzięki czemu żaden etap rekrutacji nas nie zaskoczy. Kiedy zaczyna się rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024? Otóż rekrutacja do szkół średnich w 2023 roku rozpoczyna się w maju. Dokładne daty rekrutacji należy sprawdzić na stronie kuratorium danego województwa. Składanie dokumentów potrzebnych do rekrutacji do szkół średnich należy przeprowadzić w terminie ustalonym przez kuratorium województwa, w którym znajduje się szkoła. Przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego przebiega w określonym czasie, w którym należy złożyć stosowne dokumenty, które w późniejszym czasie możemy uzupełnić. Pamiętajmy, że wniosek o przyjęcie do szkoły średniej jest ważny dopiero od chwili uzupełnienia składanych dokumentów o zaświadczenie o wynikach egzaminowych. Warto również wspomnieć, że składanie wniosków możemy przeprowadzić w sposób elektroniczny.

Jak składać papiery do szkoły średniej 2023?

Jak składać papiery do szkoły średniej 2023? Składanie dokumentów do szkoły średniej, czyli wniosek o przyjęcie, wyniki egzaminu oraz świadectwo ukończenia ósmej klasy, składamy do 3 dni po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Składanie papierów do szkoły średniej ustanowione jest przez harmonogram ustalony dla każdego województwa. Zazwyczaj składanie papierów do szkoły średniej rozpoczyna się 15 maja, natomiast uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkoły, do której należy zdać dodatkowy egzamin mają czas do 29-31 maja. Wyjątkiem w terminie składania wniosków do szkoły średniej w 2023 roku jest województwo łódzkie oraz województwo zachodniopomorskie. W województwie łódzkim czas na składanie papierów do szkoły średniej wypada od 24 kwietnia do 23 maja. Jeśli chodzi o województwo zachodniopomorskie czas składania papierów do szkoły średniej przypada na termin od 9 maja do 16 czerwca. Absolwenci ubiegający się o przyjęcie do szkół wymagających dodatkowego egzaminu mają czas do 31 maja. Warto jeszcze wspomnieć o województwie kujawsko-pomorskim, w którym czas rekrutacji trwa do 16 czerwca.

Jak składać papiery do szkoły średniej 2023?Fot. Kacper Piękoś/korso.pl

Jak wygląda rekrutacja do szkoły średniej?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to jak wygląda rekrutacja do szkoły średniej. Rekrutacja do szkoły średniej polega na rozpatrzeniu kandydatury na podstawie punktów uzyskanych spośród 200 możliwych na egzaminie oraz ze świadectwa. Uzyskane punkty egzaminowe oraz uzyskane oceny na świadectwie przed ucznia ósmej klasy szkoły podstawowej są podstawą do możliwości przyjęcia do danej szkoły. Niektóre placówki ponadpodstawowe wymagają zdania dodatkowych egzaminów. Dopiero wtedy mogą wyłonić spośród listy kandydatów osoby zasługujące na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Podczas rekrutacji do szkoły średniej brane pod uwagę są:

  • Egzaminy - maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wynosi 100.
  • Świadectwo - za świadectwo maksymalnie możemy zdobyć 100 punktów.
Jak oceniane są poszczególne oceny na świadectwie? Podczas rekrutacji do liceów ogólnokształcących oraz innych szkół średnich obowiązuje następująca punktacja:

Język polski/matematyka/wybrane przedmioty - maksymalna ilość punktów za te przedmioty wynosi 18 punktów:

  • Ocena celująca - 18 punktów
  • Ocena bardzo dobra - 17 punktów
  • Ocena dobra - 14 punktów
  • Ocena dostateczna - 8 punktów
  • Ocena dopuszczająca - 2 punkty
Za ukończenie szkoły z wyróżnieniem można otrzymać 18 punktów.

Za wolontariat maksymalnie możemy zdobyć 3 punkty.

Za szczególne osiągnięcia otrzymać możemy 18 punktów.

Jak więc widzimy podczas przeprowadzania czynności rekrutacyjnych szkoły średnie biorą pod uwagę nasze oceny, wyniki egzaminów, a także ukończenie szkoły z wyróżnieniem, czy wolontariat. Ważna jest każda aktywność, która może zwiększyć naszą liczbę punktów, które są furtką do wymarzonej szkoły. Spośród kandydatów zakwalifikowanych do dalszego etapu dzięki wystarczającej liczbie punktów z egzaminu ponadpodstawowe szkoły decydują się na wzięcie pod uwagę pozostałych aktywności, uczestnictwa w zawodach wiedzy i innych znaczących aspektów. W wielu szkołach średnich przeprowadza się dodatkowe egzaminy. Warto o tym pamiętać podczas aplikowania do wybranych szkół.

Kiedy informacje o przyjęciu do szkoły 2023?

Kiedy otrzymamy informacje o przyjęciu do szkoły na rok 2023/2024? Informacji o przyjęciu do szkoły na rok 2023/2024 możemy spodziewać się w połowie lipca. W tym terminie możemy spodziewać się opublikowania listy osób zakwalifikowanych oraz tych, które nie dostały się do danej szkoły średniej. Każda osoba zakwalifikowana do szkoły średniej składa następnie potrzebne dokumenty, aby dokończyć proces rekrutacji i ostatecznego przyjęcia do murów szkoły. Szkoła prowadząca rekrutację zazwyczaj oczekuje do kilku dni na dostarczenie dokumentów, które wymagane są przez placówkę. Terminy składania dokumentów po zakończeniu rekrutacji z pozytywnym wynikiem zazwyczaj wynoszą 3 dni.

Rekrutacja do szkół średnich 2023/2024 terminy

Kiedy jest wyczekiwana rekrutacja do szkół średnich 2023/2024? Terminy egzaminów ósmoklasistów przypadające na 23-25 maja są czasem, gdy możemy już składać wniosek o przyjęcie. Należy jednak pamiętać, że to kuratorium danego województwa ustala termin rekrutacji do szkoły średniej, a więc to właśnie tam należy zapoznać się z dokładnym terminem. Terminy postępowania rekrutacyjnego są różne dla wielu województw. Ustalone przez kuratorium terminy dla danego województwa przypadają zazwyczaj na maj. Jednak, tak jak już wspomnieliśmy, terminy rekrutacji dla województwa zachodniopomorskiego przypada na 9 maja do 16 czerwca, w czym uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół średnich, w których wymagane jest przystąpienie do dodatkowego egzaminu, mają ostateczny termin przypadający na 31 maja.

Rekrutacja do szkół średnich 2023/2024 terminyFot. Pixabay/korso.pl

Czy 130 punktów do liceum to dużo?

Jak wygląda sprawa punktów, od których zależy przyszłość kandydata do szkoły ponadpodstawowej? Czy 130 punktów do liceum to dużo? Posiadając 130 punktów mamy duże szanse na pozytywne rozpatrzenie kandydatury do liceum. Maksymalna ilość punktów, jakie ósmoklasista może uzyskać, wynosi 200. Za egzaminy łącznie możemy uzyskać 100 punktów, natomiast pozostałe 100 punktów przyznane może zostać za świadectwo ukończenia szkoły i wyniki znajdujące się na nim. Jeśli zależy nam na zakwalifikowaniu się do podjęcia nauki w konkretnej szkole, sprawdźmy ile punktów powinniśmy zdobyć, by mieć szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej kandydatury. Pamiętajmy, że wniosek o przyjęcie do szkoły średniej powinniśmy złożyć do nie więcej niż trzech szkół.

Kiedy koniec rekrutacji do szkół średnich?

Kolejną ważną informacją dla każdego absolwenta szkoły podstawowej jest termin końca rekrutacji. Kiedy koniec rekrutacji do szkół średnich? Otóż koniec rekrutacji do szkół średnich zazwyczaj przypada około 23 czerwca. Pamiętajmy jednak, że podczas rekrutacji do szkół dwujęzycznych i międzynarodowych, a także do szkół sportowych, czy wojskowych termin zakończenia rekrutacji przypada na koniec maja. Po przeprowadzeniu wszystkich działań i po "wyłowieniu" najlepszych wyników, rekrutacyjną listę kandydatów otrzymamy w połowie lipca. Jak więc widzimy rekrutacja do szkół średnich to skomplikowany proces, na który składa się wiele aspektów. Każdy z nich ma ogromne znaczenie, które wpływa na ostateczny wynik przeprowadzanej rekrutacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy