Rewitalizacja Łódź. W kamienicach na Mielczarskiego powstaną mieszkania komunalne i lokale użytkowe
Na Mielczarskiego zmodernizowane zostaną kamienice o numerach 3, 15, 22 i 33. Remont pochłonie niecałe 30 mln zł. Powstaną w nich 55 mieszkania komunalne i lokale użytkowe dla mikroprzedsiębiorców.- Nieodłącznym elementem procesu rewitalizacji jest wprowadzanie funkcji społecznych, tam gdzie ich dotychczas nie było. Tu, przy Mielczarskiego powstanie dom rodzinny z kawiarnią, świetlica dla dzieci oraz palcówka opiekuńczo-wychowawcza – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydentŁodzi. – To miejsce ma niesamowity potencjał. Bliskość Manufaktury, nieduża odległość do powstającej stacji tzw. łódzkiego metra powoduje, że to miejsce spełnia warunki, by stać się wizytówką Łodzi.
Na Mielczarskiego w Łodzi powstanie woonerf
Planowana przebudowa ulicy Mielczarskiego zakłada zmianę jej dotychczasowego charakteru - ze zwykłej ulicy dojazdowej na ulicę o charakterze woonerfu o uspokojonym ruchu, z zaplanowanym miejscem na parkowanie i z dużą ilością zieleni. Ulica Mielczarskiego pozostanie ulicą jednokierunkową. Jezdnia i chodniki będą na jednym poziomie, bez krawężników czy stopni, oddzielone od siebie zielenią i meblami miejskimi.Ułatwi to poruszanie się pieszym i osobom z niepełnosprawnościami. Dla uspokojenia ruchu na części przewidzianej dla samochodów pojawią się szykany (zmiany toru ruchu), place oraz trzy progi zwalniające w jezdni z łagodnym najazdem tzw. poduszki berlińskie.
Uporządkowany zostanie również obustronny, istniejący w ulicy podwójny szpaler drzew, pojawią się nowe nasadzenia, system nawadniający i podświetlenie. Postawione zostaną nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, poidełko. Zainstalowane zostanie również nowe oświetlenie ulicy.
Jeśli chodzi o samą ulicę, to odpowiadając na prośby mieszkańców, nieco zawęzimy jezdnię i stworzymy bardzo dużo miejsc parkingowych. Ulica Mielczarskiego pozostanie ulicą jednokierunkową. Będą tu dosadzone nowe drzewa oraz utworzymy kwietne rabaty. Remont kamienic rozpocznie się po wakacjach, natomiast przebudowa ulicy ruszy w 2022 roku. Kończą się prace projektowe, wykonawcy są już wyłonieni i gromadzą ostatnie niezbędne dokumenty i pozwolenia - mówi Agnieszka Kowalewska–Wójcik, dyrektor zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Dodatkowo projekt uwzględnia wytyczenie i budowę przebić, umożliwiających m.in. przejście do famuł przy ul. Ogrodowej, czy dojście do Manufaktury.
Rewitalizacja kamienic na Mielczarskiego w Łodzi - szczegóły
Mielczarskiego 3Kamienica przejdzie gruntowny remont konserwatorski, obejmujący przebudowę mieszkań i utworzenie lokali użytkowych. Parter kamienicy przeznaczony będzie na cele społeczne, działalność organizacji pozarządowych, w tym np. na kawiarnię.
Podwórko znajdujące się od frontu zostanie połączone z woonerfem na ul. Mielczarskiego oraz podwórzem famuły przy ul. Ogrodowej 26. Pojawią się na nim place zieleni, w większości zaaranżowane w nawiązaniu do istniejących drzew, ścieżki oraz małe kameralne wnętrza, w których znajdą się ławki.
Latem możliwe będzie zagospodarowanie tych wnętrz w formie prywatnych i usługowych ogródków. We wschodniej części działki przewidziano plac zabaw. Dodatkowo zaprojektowano klomby bezpośrednio przy budynku oraz pnącza od strony istniejącej trafostacji i wschodniej granicy działki.
Od strony ul. Mielczarskiego, istniejącej trafostacji i wzdłuż wschodniej granicy działki, przewidziano ażurowe stylizowane ogrodzenie (kute) na niskiej podmurówce, wraz z bramą i furtką. Na terenie podwórza pojawią się latarnie oraz podświetlenie zieleni. W budynku powstanie:
- 11 mieszkań komunalnych,
- 2 lokale prowadzone przez podmiot ekonomii społecznej, np. świetlica środowiskowa i dom gościnny z kawiarnią.
Mielczarskiego 22
Kamienica przejdzie gruntowny remont konserwatorski obejmujący przebudowę mieszkań, utworzenie mieszkania chronionego i zagospodarowanie podwórka. Na podwórku zaprojektowano teren rekreacyjno-wypoczynkowy, chodnik z ławkami oraz pasy zieleni. Pojawi się drzewo, jak i nasadzenia krzewów, bylin i traw.
W południowo-wschodnim narożniku przewidziano plac zabaw. Mur rozdzielający posesje obsadzony zostanie pnączami. Zaplanowano również wykonanie ażurowego ogrodzenia na niskiej podmurówce od strony wschodniej i południowej (ogrodzenie murowane od strony południowej – do rozbiórki).
Przewidziano oświetlenie zarówno wysokie, jak i w postaci iluminacji zieleni. Przebudowie podlegać będzie budynek frontowy oraz dwie boczne oficyny, natomiast dwa budynki gospodarcze przeznaczono do rozbiórki.
W kamienicy powstaną:
- w budynku frontowym – mieszkania i adaptację poddasza na cele gospodarczo-techniczne, mieszkanie chronione dla 4 osób z niepełnosprawnością na pierwszym piętrze i windę,
- w budynku prawej oficyny – mieszkania oraz komórki lokatorskie na poddaszu,
- w budynku lewej oficyny – mieszkania oraz komórki lokatorskie na poddaszu.
Łącznie powstanie 19 mieszkań komunalnych i 1 mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnościami.
Mielczarskiego 33
Wzdłuż chodnika przy budynku powstaną pasy zieleni ze szpalerem drzew i nasadzeniami krzewów, bylin i traw ozdobnych. W tylnej części działki zaprojektowano mały wewnętrzny placyk wypoczynkowy.
Na terenie podwórza – wzdłuż chodnika i na placu – zaprojektowano ławki stałe. Pojawi się oświetlenie w postaci latarni wysokich, niskich i podświetlenia zieleni. Dostęp do podwórza będzie możliwy dzięki nowej bramie wjazdowej w stylizowanej formie z furtką. Od strony Ogrodów Karskiego przewiduje się ogrodzenie działki stylizowanym ogrodzeniem ażurowym na niskiej podmurówce z furtką.
W budynku powstaną:
- 23 mieszkania komunalne
- 4 lokale usługowe
Mileczarskiego 15
Kamienica przejdzie gruntowny remont konserwatorski obejmujący: przebudowę mieszkań (prawa strona parteru budynku) i utworzenie domu dziecka dla 14 wychowanków oraz Centrum Administracyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Budynek frontowy będzie przebudowany natomiast budynek oficyny poprzecznej oraz budynki gospodarcze przewidziano do rozbiórki. Na podwórku, w północno-zachodniej oraz południowo-wschodniej części, pojawią się nowe drzewa, krzewy, trawy i byliny.
Na wolnostojącej konstrukcji stalowej przy elewacjach sąsiednich budynków oraz na elewacji przewidziano pnącza. W centralnej części podwórka znajdzie się plac zabaw, a w zachodniej części podest wypoczynkowy, wyniesiony stopniami ponad poziom terenu. Na podwórzu zaprojektowano ławki, stojak rowerowy, kosze na śmieci, a także oświetlenie.
W budynku powstaną:
- 2 mieszkania komunalne,
- placówka opiekuńczo-wychowawcza,
- Centrum Administracyjne MOPS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.