Reklama

Reklama

Rosną wakacyjne wydatki Polaków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rosną wakacyjne wydatki Polaków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na wakacyjne wydatki Polacy planują przeznaczyć w tym roku średnio prawie 3400 zł – mówi najnowsze badanie Barometr Providenta. Okazuje się, że to prawie o 670 zł więcej niż rok wcześniej. Większość respondentów sfinansuje swoje urlopy z oszczędności. Najczęstsze powody spędzenia wakacji w domach to brak pieniędzy albo możliwości urlopu.

Reklama

Wraz z zakończeniem roku szkolnego na dobre rozpoczął się sezon urlopowy. Na początku czerwca br. w ramach badania Barometr Providenta zapytano Polaków o ich plany związane z tegorocznym wypoczynkiem. Urlopy w sezonie letnim zaplanowało 41 proc. badanych, a 38 proc. wiedziało, że tegoroczny czas wolny od pracy spędzi w domach.   

Kto w domu, kto poza
Najmniejszą popularnością letnie wojaże cieszą się wśród seniorów. W badaniu 69 proc. respondentów z tej grupy przyznało, że nie planuje wyjazdów wcale. Dużo częściej wakacje na wyjazdach spędzają osoby bezdzietne, tylko 29 proc. z nich zostanie w domach. Sytuacja zmienia się w przypadku osób posiadających dzieci, aż 41 proc. nie planuje w tym roku urlopu poza domem.

Ponad połowa osób, które nie planują żadnego wyjazdu, jako powód podaje brak pieniędzy. Ten czynnik jest zdecydowane najważniejszy dla osób w wieku 40-59 lat. Aż 62 proc. osób z tej grupy wiekowej stwierdziło, że to brak funduszy jest dla nich największą przeszkodą – powiedziała Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska.

Natomiast młodzi, częściej niż inne grupy wiekowe, wskazują, że nie wyjadą z powodu braku urlopu. Zadeklarował tak co trzeci badany z najmłodszej grupy wiekowej. Dla wielu studentów letnie miesiące to czas zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń. Młodzi chętnie korzystają z praktyk i staży, a także dorabiają, wykonując prace sezonowe – mówi Karolina Łuczak.

Wydamy więcej
Wydatki związane z wakacjami znacząco obciążają domowe budżety. Na tegoroczny wypoczynek Polacy planują przeznaczyć średnio ok. 3396 zł. To prawie 670 zł więcej niż w ubiegłym roku. Grupę, która na urlop zamierza wydać najwięcej, bo ponad 4000 zł stanowią respondenci w wieku 40-59 lat. Najskromniejsze budżety rezerwują na wczasy młodzi (15-24 lat), średnio wydadzą 2050 zł. W najmłodszej grupie aż 34 proc. badanych wakacyjne wydatki chciałoby zamknąć w kwocie 1000 zł.  

Większość Polaków finansuje swoje urlopy z oszczędności. Najczęściej są to środki zbierane przez okres krótszy niż pół roku. Natomiast co trzeci Polak jest w stanie pokryć wydatki na ten cel z bieżących dochodów. Tylko 5 proc. myśli o wzięciu pożyczki lub skorzystaniu z karty kredytowej – zauważa Karolina Łuczak.

Jak pokazują wyniki badania, budżety na letnie podróże planujemy w sposób odpowiedzialny, a o wakacjach myślimy z dużym wyprzedzeniem – ocenia Karolina Łuczak.

Czym i dokąd na urlop
Najchętniej wczasy planujemy nad Bałtykiem. Taki kierunek obierze w tym roku 37 proc. respondentów. Zaledwie 15 proc. zapytanych wybierze się w góry. Zagraniczne wojaże ma w planach 32 proc. badanych. Jako środek transportu najczęściej wybieramy samochód, którym na wczasy pojedzie 61 proc. Polaków. Deklarację skorzystania z komunikacji zbiorowej, jak pociągi, busy czy samoloty, złożyło 36 proc. Ciekawostkę stanowi fakt, że najrzadziej autami chcą podróżować najmłodsi oraz najstarsi – zaledwie połowa badanych w tych grupach wybierze przemieszczanie się samochodami.

Badanie Barometr Providenta zostało zrealizowane przez BPS w dniach 31.05-2.06. 2019 r., na próbie tysiąca Polaków w wieku powyżej 15. roku życia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy