Budowa Orientarium wkracza w kolejną fazę. Konstrukcja dachu została ukończona. W tej chwili jest on pokrywany specjalnymi poduszkami wykonanymi z membrany ETFE.
Membrana ETFE jest lekka, elastyczna i bardzo wytrzymała. W porównaniu ze szkłem - kilkadziesiąt razy lżejsza. Jest też odporna duże zmiany temperatury i podlega recyklingowi. To właśnie ten materiał jest używany do pokrycia dachu Orientarium. To samo rozwiązanie można znaleźć na dachu przystanku Piotrkowska Centrum.
- Trwa właśnie kolejny ważny etap budowy Orientarium – zadaszanie pawilonów. Dzisiaj kończy się montaż drewnianej konstrukcji nad basenem rekinów i do wykonania zostanie już tylko montaż dźwigarów nad głównym wybiegiem słoni, które do końca listopada powinny być już gotowe. Jednocześnie rozpoczęło się już montowanie poduszek ze specjalnej membrany ETFE, dzięki której do wnętrza Orientarium będzie wpadało dzienne światło. Jest to bardzo ważne zarówno ze względu na zwierzęta, jak i dla roślin do procesu fotosyntezy – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi
Montowanie poduszek wymaga dużej precyzji. Obecne warunki pogodowe, które sprawiają, że membrana kurczy się i sztywnieje, powodują, że praca wymaga jeszcze większego skupienia i dokładności. Napełnienie jednej poduszki powietrzem zajmuje ok. 5 godzin.
- Roboty wykonywane są przez 14 osobową brygadę wykwalifikowanych alpinistów. W tej chwili poduszki są montowane nad pawilonem wysp Sundajskich, a pierwsze
z nich wypełnione są już powietrzem. W sumie będzie ich 70 – mówi Arkadiusz Jaksa, prezes łódzkiego zoo
Planowane otwarcie Orientarium ma nastąpić w 2021 roku.
Źródło: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.