Miniony weekend był ostatnią szansą na zwiedzanie zabytkowych, fabrykanckich wnętrz pałacu łódzkiego przedsiębiorcy, w których od 1986 roku mieści się Muzeum Kinematografii. Już dzisiaj ruszają prace remontowe, które mają zakończyć się w połowie 2020 roku. Jak informuje strona internetowa placówki, Kino Kinematograf będzie czynne przez cały okres trwania renowacji.
Do trzech razy sztuka
Łódzkie Muzeum Kinematografii nie miało do tej pory szczęścia w konkursach przetargowych. Jak dotąd trzykrotnie ogłaszano przetargi na wykonanie prac renowatorskich. Pierwszy z nich – we wrześniu 2018 roku. Zgłosiły się trzy przedsiębiorstwa, a jedno z nich zmieściło się w planowanym budżecie. Wydawało się, iż rozpoczęcie prac jest już tylko formalnością. Zaczęto nawet wywozić eksponaty. Ofertę jednak ostatecznie odrzucono z powodu tzw. rażąco niskiej ceny. Obawiano się bowiem, że przy tej wycenie wykonawca nie będzie w stanie zapewnić należytego standardu prac.
Po kilku miesiącach nastąpiło kolejne podejście do sprawy remontu. I ponownie nic nie uchwalono. Najtańsza oferta przekroczyła planowany budżet inwestycji o niecałe 600 tys. złotych. Przetarg unieważniono.
Trzecia próba (kwiecień 2019) zakończyła się sukcesem, choć mało brakowało, aby Muzeum znów zostało z niczym. Najtańsza oferta złożona w postępowaniu przetargowym ponownie była wyższa o 600 tys. złotych od zakładanego planu. Władze placówki musiały zwrócić się o zgodę na przekroczenie budżetu do skarbnika i prezydent. Zgody udzielono, a radni przegłosowali przyznanie brakującej kwoty. Prace w końcu mogły się rozpocząć.
Warto dodać, że w kwietniu 2018 roku miasto przyznało dotację w wysokości 7,5 mln złotych na przeprowadzenie prac remontowych z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach dotacji unijnych (z czego 2,4 mln pochodziło z budżetu miasta).
Co się zmieni?
Prace obejmą głównie zabytkowy budynek Muzeum. Zostanie zbudowana nowa klatka schodowa z windą, wzmocnione stropy oraz zaizolowane fundamenty, wymienione instalacje. Obiekt stanie się przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Część strychu, gdzie do tej pory mieścił się magazyn, zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą, gdzie prezentowane będą ekspozycje czasowe. Natomiast parter będzie miejscem, w którym stanie fotoplastykon pochodzący z wytwórni Augusta Fuhrmanna.
Po zakończeniu prac zostanie otwarta nowa wystawa stała dedykowana historii Łodzi Filmowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.