reklama
reklama

Rząd chce nałożyć podatek na Netflixa, HBO GO czy Iplę. Czy zapłacą za to użytkownicy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rząd chce nałożyć podatek na Netflixa, HBO GO czy Iplę. Czy zapłacą za to użytkownicy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rząd proponuje, w tarczy 3.0, nałożenie nowego podatku na firmy dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie, takie jak Netflix, czy Ipla, w wysokości 1,5 proc. przychodów. Byłby on przekazywany na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "Ustanowienie nowego obciążenia budzi sprzeciw. Zaskakuje wprowadzenie przepisu, który chroniąc interes branży filmowej dotkliwie narusza interes powiązanej branży audiowizualnej" - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Prywatnych Mediów, członek Konfederacji Lewiatan.
reklama

!reklama!

Apelujemy do rządu o wycofanie się z tej regulacji. Nie możemy się zgodzić, aby finansowe wsparcie dla jednej z dziedzin kultury, czyli branży filmowej odbywało się kosztem innej, audiowizualnej, też ważnej dla kultury. Tym bardziej, że zdecydowania większość platform VoD już teraz odprowadza daninę na rzecz PISF i byłyby obciążone podwójnie - mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

W ustawie zwanej „osłonową" zamieszczono propozycję przepisu, który ma chronić branżę filmową. Projekt ustawy nie przewiduje nakładania dodatkowych danin publicznych na inne grupy przedsiębiorców.

Zasadniczym celem wprowadzenia nowej daniny publicznej od operatorów VoD jest rekompensata strat wynikłych z zamrożenia działalności kin wskutek pandemii COVID-19. Nie ma wątpliwości, że operatorzy serwisów VoD odgrywają jedną z kluczowych ról w procesie wspierania polskiej kultury, w tym kinematografii. Bardzo często są oni jednym z głównych producentów polskich filmów, seriali lub szerzej - audycji audiowizualnych. Skutki trwającej epidemii, w tym spadek wpływów z tytułu reklam, dotknęły ich równie mocno jak całe środowisko filmowe – przekonuje Krzysztof Kajda.

Proponowany podatek stanowi realizację dyskutowanego na forum międzynarodowym (przede wszystkim w ramach organizacji OECD) postulatu wprowadzenia „podatku cyfrowego" należnego od działalności podmiotów o globalnym zasięgu. Jego wprowadzenie, wedle dotychczasowych założeń, miało się odbyć z poszanowaniem gospodarczego interesu europejskich firm poprzez stworzenie mechanizmu ulg podatkowych z tytułu już zapłaconych podatków, w celu zachowania równowagi konkurencyjnej wobec firm pozaeuropejskich. Tymczasem nowy podatek dotyczy rodzimych przedsiębiorstw, które już są obciążane licznymi podatkami lub - szerzej - podatkami o charakterze danin publicznych. Kolejne obciążenie jedynie pogłębi zakłócenie zasady sprawiedliwej rywalizacji rynkowej. Zdecydowana większość podmiotów obecnie świadczących na polskim rynku usługi VoD odprowadza już daninę na rzecz PISF. Ich podwójne obciążanie byłoby nadmierne. Do wpłat na PISF powinny być zobowiązane natomiast nowe przedsiębiorstwa – podsumowuje Kajda.

Źrodło: Konfederacja Lewiatan

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama