Reklama

Reklama

Rząd wyciągnie kredytobiorców mieszkaniowych z tarapatów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rząd wyciągnie kredytobiorców mieszkaniowych z tarapatów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Izba wyższa polskiego Parlamentu przyjęła 12 lipca br. ustawę o wsparciu dla kredytobiorców, którzy z powodu zaciągniętego kredytu mieszkaniowego znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Co ważne, rządowe wsparcie będzie przysługiwało tak kredytobiorcom mającym zaciągnięte zobowiązania w walucie rodzimej, jak również w przypadku kredytów denominowanych i indeksowanych do obcych walut.

Reklama

Senat przyjął bez poprawek zmianę ustawy z dn. 4 lipca 2019 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Wcześniej ustawę jednogłośnie poparła senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Liberalizacja zapisów

W stosunku do pierwotnej wersji ustawy, zatwierdzona 12 lipca br. przez izbę wyższą zmiana liberalizuje zasady uzyskania wsparcia przez kredytobiorców i wzmacnia instrumenty pomocy dla nich. Zgodnie z nowymi zapisami, kredytobiorca nadal będzie mógł skorzystać ze zwrotnego wsparcia finansowego na poczet spłaty swojego zadłużenia. Wydłużeniu ulega natomiast maksymalny czas jego otrzymywania, z dotychczasowych 18 aż do 36 miesięcy.

Ustawodawca zwiększył również wysokość miesięcznego wsparcia z poziomu 1500 zł do 2000 zł, co oznacza, że w sumie może ono sięgnąć 72.000 zł. W przypadku, gdyby miało dojść do sprzedaży nieruchomości, na której ciąży zabezpieczone zobowiązanie, gdy kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryje pełnej wysokości tego zobowiązania, wówczas będzie istniała możliwość otrzymania przez kredytobiorcę pożyczki jednorazowej w kwocie nie wyższej niż 72.000 zł.

Możliwość umożenia zobowiązania

Zwrot takiego wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie dokonywany w 144 równych i nieoprocentowanych ratach miesięcznych. Co ważne, terminowa spłata 100 rat otworzy możliwość umorzenia reszty zobowiązania. Pieniądze na wsparcie i pożyczki w ramach pomocy dla kredytobiorców mieszkaniowych w tarapatach będą wypłacane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Środki na ten cel zostaną pozyskane z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, finansowanego ze składek banków.

Gdy bank odrzuci wniosek

Kolejna ważna zmiana w ustawie to określenie trybu odwoławczego do kredytodawcy w sytuacji odrzucenia wniosku kredytobiorcy o przyznanie wsparcia lub pożyczki. W takim przypadku kredytobiorca będzie mógł skorzystać z prawa dodatkowej weryfikacji wniosku o wsparcie lub pożyczkę przez Radę Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Obniżony wskaźnik RdD

Nowe zapisy ustawy modyfikują też dotychczasowe kryteria decydujące o udzieleniu rządowego wsparcia dla kredytobiorców znajdujących się w ciężkiej sytuacji. Obniżeniu z 60 do 50 proc. uległa wartość tzw. wskaźnika RdD, który uprawnia do ubiegania się o wsparcie. Na wskaźnik RdD składa się stosunek wydatków kredytobiorcy wynikających z obsługi miesięcznej raty kapitałowej oraz odsetkowej kredytu mieszkaniowego, do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

Wyższe progi dochodowe

Ponadto, Ustawodawca aż dwukrotnie podniósł progi dochodowe, których przekroczenie powoduje zamknięcie możliwości uzyskania wsparcia. Zniesiono też warunek pomocy udzielanej dotychczas tylko kredytobiorcom, którzy nie byli najemcami innego lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego.

Niezależnie od waluty

Nowelizacja ustawy znacznie rozszerza rządową pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji finansowej. W opinii rządzących, nowe regulacje pozwolą też efektywnie wykorzystywać środki gromadzone w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, które obecnie przekraczają 600 mln zł. Wsparcie zadekretowane ustawą przysługuje tak kredytobiorcom mającym zaciągnięte zobowiązania w rodzimej walucie, jak również w przypadku kredytów denominowanych i indeksowanych do obcych walut.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy