reklama
reklama

Senat wprowadził kilkaset poprawek do ustawy dot. tarczy 6.0. Projekt wrócił do sejmu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Senat wprowadził kilkaset poprawek do ustawy dot. tarczy 6.0. Projekt wrócił do sejmu - Zdjęcie główne

Senat wprowadził kilkaset poprawek do ustawy dot. tarczy 6.0. Ustawa wróciła do sejmu (fot. senat.gov.pl) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Projekt tarczy 6.0, czyli pakiet pomocy gospodarczej dla gałęzi dotkniętych kryzysem, trafił pod senackie obrady. Politycy wprowadzili w nim aż kilkaset poprawek. Teraz projekt dokumentu znów trafił do sejmu.
reklama

Za wprowadzeniem tarczy uwzględniającej senackie poprawki, senatorowie zagłosowali jednogłośnie.

!reklama!

Poprzez poprawki senatorowie chcieli rozszerzyć katalog branż i firm, które będą mogły ubiegać się o rządową pomoc w wyniku poniesionych przez pandemię strat. Włączone miałyby zostać firmy z branży artystycznej, kulturalnej i turystycznej.

W sumie - jak podaje Senat na swoich stronach - ustawa "przewiduje wsparcie dla 32 branż szczególnie dotkniętych obostrzeniami w związku z pandemią Covid-19, m.in. gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej i edukacyjnej".

Uwzględniając naniesione poprawki wsparcie otrzymałyby również firmy, które otworzyły się po 30 listopada 2019 roku i w znacznym stopniu ucierpiały na kryzysie.

O przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, jeśli uzyskany przez nich przychód w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Wsparciem dla przedsiębiorców miałyby być: zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe (ok. 2 tys. miesięcznie), tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł, czy dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł, które ma miejsce na podstawie zawieranej na trzy miesiące umowy.

Pomoc przysługiwałaby zarówno osobom zatrudnionym na umowę o pracę, jak i tym z podpisaną umową zlecenie, od których płacone są składki na ubezpieczenia społeczne.

Poprawki przyjęte przez Senat rozszerzyły katalog przedsiębiorców prowadzących działalność przypisaną do kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) o kilkadziesiąt pozycji. Były to podmioty prowadzące m.in. piekarnie, niewyspecjalizowane sklepy z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, sprzedających sprzęt telekomunikacyjny, sprzedawców ubrań, sklepy meblarskie, księgarnie, wyspecjalizowane sklepy medyczne, drogerie, outlety, taksówkarzy, zajmujących się cateringiem, fryzjerów czy osoby wynajmujące nieruchomości.

Jedna z poprawek zaakceptowanych przez Senat odnosi się również do wnoszenia inicjatyw obywatelskich w trakcie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, albo epidemii.

Źródło: RMF24.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama