Reklama

Reklama

Siedziba policji przy ul. Sienkiewicza w Łodzi zmieni swoje przeznaczenie. Powstaną tam nowe biura i restauracje [zdjęcia]

Opublikowano: czw, 3 cze 2021 15:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zabytkowa willa przy ul. Sienkiewicza w Łodzi przejdzie metamorfozę. W dotychczasowej siedzibie policji powstaną nowe przestrzenie biurowe, lokale dla przedsiębiorców i restauracje.

Siedziba policji przy ul. Sienkiewicza w Łodzi przejdzie wielką metamorfozę

!reklama!

Urząd Miasta Łodzi poinformował, że w najbliższych dniach poznamy wykonawcę remontu willi przy ul. Sienkiewicza 26 w Łodzi. Budynek dotychczas służył łódzkiej policji.

– Przed nami remont zabytkowej willi stojącej przy ul. Sienkiewicza 26. To kolejna miejska inwestycja przy tej ulicy. W ostatnich latach wyremontowaliśmy budynki przy ul. Sienkiewicza 18, 20, 56 i 79, a przed nami kolejne remonty. We wtorek informowaliśmy o podpisaniu umowy na remont pofabrycznych budynków „Wigencji” przy Sienkiewicza 75/77, a w najbliższych dniach z już wyłonionym wykonawcą podpiszemy umowę na remont willi przy Sienkiewicza 26. Ale to nie jedyne budynki przy ul. Sienkiewicza, który będą remontowane. Na tej liście są jeszcze kamienica pod numerem 22, oraz siedziba Komendy Miejskiej Policji. Dawna willa należąca początkowo do Maurycego Frankela zostanie wyremontowana i przystosowana do nowej funkcji usługowej. Pierwsze piętro zajmować będą biura. Na parterze znajdował się będzie lokal usługowy z możliwością stworzenia w nim restauracji lub kawiarni. Wnętrze budynku wielokrotnie było przebudowane i nie zachowały się żadne oryginalne elementy wystroju. Na szczęście zewnętrzna bryła budynku przetrwała w niemal niezmienionej formie, a my przywrócimy willi dawny blask. Na tę inwestycję przeznaczymy 6,3 mln zł mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Willa przy ul. Sienkiewicza 26 to bardzo ciekawy budynek. Pod jego projektem architektonicznym podpisał Hilary Majewski, miejski architekt, choć najprawdopodobniej to nie on jest autorem tej eklektycznej rezydencji.

– Oprócz kamienic w centrum miasta przebudowujemy również ulice. Kończymy prace na ul. Sienkiewicza, kontynuujemy przebudowę ul. Moniuszki. Przy Sienkiewicza posadziliśmy 60 drzew oraz mnóstwo zieleni niskiej. To kolejna ulica w centrum Łodzi, która została przez miasto obsadzona drzewami. Jeśli chodzi o ul. Moniuszki, to podobnie jak Traugutta i 6 Sierpnia będzie ona miała formę woonerfu z dużą liczbą drzew i inne zieleni. Chcemy by również i ona była strefą przyjazną dla mieszkańców, podobnie jak dwa sąsiednie woonerfy – dodaje Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Polecamy: Truskawki Łódź. Ile kosztują truskawki w Łodzi? I dlaczego aż tyle?! [zdjęcia]

Do jakich celów przystosowana zostanie willa przy Sienkiewicza 26 w Łodzi?

Kompleksowy remont czeka też dużą kamienicę stojąca przy ul. Sienkiewicza 22 również zostanie kompleksowo wyremontowana. Obecnie trwa procedura przetargowa, 3 firmy złożyły oferty. Wkrótce odbędzie się aukcja internetowa, w czasie której wygra ta firma, która zaoferuje najmniejszą kwotę. ZIM planuje, aby prace budowlane rozpoczęły się jeszcze w 2021 r.

Obiekt po przebudowie pełnić będzie rolę budynku usługowego: większa część obiektu przeznaczona będzie na biura, przestrzeń na parterze posiadająca wejścia bezpośrednio z terenu podwórka lub z ulicy przeznaczona zostanie na działalność usługową. Natomiast zespół pomieszczeń zlokalizowanych na parterze we wschodniej części lewej oficyny przeznaczony będzie na Centrum Aktywności Lokalnej. Przebudowa obejmie wymianę całej konstrukcji wewnętrznej obiektu
i dachów.

Między oficynami powstanie duże zielone podwórze wypełnione bylinami i krzewami. Wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się miejsca postojowe dla rowerów, ławki, kosze na śmieci. Wzdłuż dwóch ścian szczytowych zasadzone zostaną rośliny pnące.

W budynku po przebudowie powstanie 37 lokali biurowych, 5 lokali dla przedsiębiorców oraz Centrum Aktywności Lokalnej.

Wartość inwestycji 14,39 mln zł. Koniec inwestycji zaplanowany jest na koniec 2022 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.