Reklama

Reklama

Skąd się bierze energia? Tę złożoną kwestię Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi wyjaśnia z pomocą „Ulicy Żywiołów”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Stała wystawa „Przetwarzanie Energii” w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi to miejsce, w którym zwiedzający będą mogli uzyskać odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania. Edukatorkom i edukatorom CNiT EC1 z pomocą przychodzi „Ulica Żywiołów”pełna instalacji, obiektów i maszyn, ukazujących naturę najbardziej złożonych zagadnień.  

Reklama

Gdzie zaprowadzi nas „Ulica Żywiołów” w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi?

!reklama!

Ulica o intrygującej nazwie to ponad 2 tysiące metrów kwadratowych przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Ekspozycja została uporządkowana wokół tematyki tytułowych żywiołów, czyli Ognia, Wody, Powietrza, Ziemi i Życia.

Projektując tę część „Ulicy Żywiołów", której ideą przewodnią jest Ogień za cel postawiono sobie przybliżenie zwiedzającym zagadnień i zjawisk fizycznych bezpośrednio związanych właśnie z ogniem, ciepłem i energią.

Aby zbudować odpowiedni nastrój, kolorystyka stanowisk i sprzętów oraz wystrój wnętrza wykorzystuje barwy  kojarzone zazwyczaj z ogniem i energią. Istotnym elementem budującym doświadczenie  jest spektakularna wielkość niektórych eksponatów. Ich podstawowym atutem pozostaje interaktywność i okazja do aktywnej, bezpiecznej zabawy, która w naturalny sposób pozwala wychwycić całkiem poważne zasady, opisujące działanie świata.

Jednym z przykładów takiej realizacji jest prezentowany eksponat o nazwie „Koło energii”. Można powiedzieć, że poruszające się w nim dziecko “gromadzi energię”, co może obserwować dzięki stojącemu obok wskaźnikowi. 

czytaj także: Dawniej było fajniej? Na pewno nie w Łodzi! Zobacz, jak miasto zmieniło się w ostatnich latach [zdjęcia]

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi zaplanowało podróż przez żywioły, naukę i zabawę

Każda z kolejnych sekcji „Ulicy Żywiołów" jest spójną podróżą i świadomie budowanym doświadczeniem młodych użytkowników. Wszystkie jednak składają się na równie spójną opowieść, której przewodnią myślą jest nauka w ruchu. Intuicyjne, łatwe i naturalne przyswajanie wiedzy.

- „Ulica Żywiołów" na pewno nie jest po prostu zestawem spektakularnych elementów ustawionych jeden obok drugiego. Każde stanowisko ma przemyślany cel. Przetestowaliśmy też, na ile udaje się go zrealizować. Wszystko jest wpisane w logiczny ciąg i sensownie opakowane scenograficznie oraz estetycznie. Chodzi nam oczywiście o wzmocnienie pozytywnych wrażeń bawiących się dzieci, zachęcenie ich do samodzielnej zabawy i utrwalania wiedzy, która zupełnie naturalnie pojawia się wraz z ciekawością. - mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca Centrum Nauki i Techniki EC1

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych a na swoim koncie ma między innymi realizacje  dla wrocławskiego Hydropolis,  Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej.

Otwarcie „Ulicy Żywiołów" planowane jest na ostatni kwartał 2021 r. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość Projektu: 21.574.000,00zł, dofinansowanie w wysokości 13.821.138,00 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy