Reklama

Reklama

Spada bezrobocie w regionie łódzkim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spada bezrobocie w regionie łódzkim - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na terenie województwa łódzkiego z końcem czerwca 2019 r. mieliśmy niemal 19 proc. spadek osób zarejestrowanych w urzędach pracy w stosunku do roku ubiegłego. Najwyższą stopę bezrobocia odnotował powiat kutnowski, zaś najniższą bełchatowski i piotrkowski – wynika z najnowszego raportu Urzędu Statystycznego w Łodzi o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa łódzkiego.

Reklama

Do urzędów pracy na terenie województwa łódzkiego w czerwcu 2019 r. zgłosiło się 6,5 tys. osób bezrobotnych, czyi o 9,9% mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie daje to wynik niższy o 19 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Tym samym ilość osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy pod koniec czerwca 2019 roku wyniosła 61,3 tys. osób, czyli o 2,7 proc. mniej niż w maju br. i o 8,6 proc. mniej w stosunku do ubiegłego roku. Nieco ponad połowę, bo 53,9 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych stanowiły kobiety, podczas gdy przed rokiem ten odsetek wynosił 53,2 proc.

Bezrobocie w regionie

Stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim ukształtowała się na poziomie 5,6 proc., co w stosunku do poprzedniego miesiąca oznacza spadek o 0,2 p. proc., zaś w zestawieniu z czerwcem 2018 r. o 0,6 p. proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, stan w końcu czerwca 2019 r. / źródło: Urząd Statystyczny w Łodzi
Najwyższą stopę bezrobocia na koniec czerwca 2019 r. odnotowały w powiaty:

 • kutnowski (8,4 proc.)
 • pajęczański (7 proc.)
 • tomaszowski oraz łaski (po 6,8 proc.)
 • łódzki wschodni (6,7 proc.)
 • łęczycki (6,6 proc.)
 • zduńskowolski (6,4 proc.)
 • brzeziński, poddębicki, pabianicki (po 6,3 proc.)
Najniższą stopę bezrobocia zanotowały w tym czasie w powiaty:

 • rawski (3,2 proc.)
 • skierniewicki (3,7 proc.)
 • wieruszowski (4,2 proc.)
 • łowicki (4,9 proc.)
 • sieradzki i Piotrków Trybunalski (5 proc.)
 • bełchatowski i piotrkowski (po 5,1 proc.)
Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2019 r., stan na koniec czerwca. / Źródło: Urząd Statystyczny w Łodzi
W porównaniu do czerwca 2018 r. niemal we wszystkich powiatach województwa łódzkiego odnotowano spadek stopy bezrobocia, największy w powiatach: łaskim (-1,3 p. proc.), zgierskim (-0,9 p. proc.), pabianickim oraz kutnowskim (-0,8 p. proc.), łęczyckim, łódzkim wschodnim, radomszczańskim, Piotrkowie Trybunalskim, powiatach wieluńskim i zduńskowolskim (po -0,7 p. proc.). Stopa bezrobocia wzrosła natomiast w powiatach: opoczyńskim (+0,3 p. proc.) i skierniewickim (+0,2 p. proc.).

Status bezrobotnego

Z ewidencji bezrobotnych w czerwcu br. wyrejestrowało się 8,2 tys. osób, czyli o 8,4 proc. mniej niż przed miesiącem i o 14,6 proc. mniej w stosunku do ubiegłego roku. Jako główną przyczynę wyrejestrowania z urzędów pracy 4,1 tys. osób wskazało podjęcie zatrudnienia, tj. o 15,3 proc. mniej niż przed rokiem.

W porównaniu z czerwcem 2018 r., największy skok odsetka odnotowano wśród osób bezrobotnych, które dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego - o 0,8 p. proc., do 6,9 proc. Wzrost odsetka (do 8 proc.) dotyczył również osób, które przestały być bezrobotne w związku z rozpoczętymi stażami (+0,7 p. proc.).

Największy spadek (o 1,4 p. proc.), pojawił się natomiast wśród osób, które nie potwierdziły swej gotowości do podjęcia pracy – do 12,6 proc. Na koniec czerwca 2019 r. ze statusem bez prawa do zasiłku pozostawało 52,1 tys. bezrobotnych. Ich udział w ogólnej liczbie bezrobotnych w zestawieniu z analogicznym miesiącem 2018 r., uległ spadkowi o 0,6 p. proc., co dało 85,0%.

Nadal najbardziej liczną grupę osób zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią osoby długotrwale bezrobotne, choć ich ilość uległa zmniejszeniu o 1,6 p. proc. w skali roku i wyniosła 53,3 proc. Spadkowi uległ również udział wśród bezrobotnych osób do 30 roku życia (o 1,2 p. proc., do 20,5 proc.). Osoby do 25 lat stanowiły 9,1 proc. (-0,7 proc.).  

Wzrostowi (+0,7 p. proc.) uległ natomiast odsetek osób bezrobotnych, które posiadają przynajmniej jedno dziecko w wieku do 6 roku życia (do 19,4%), a także udział osób niepełnosprawnych (+0,5 p. proc., do 8,7%). 

Mniej korzystających ze świadczeń

W skali roku zmniejszyła się ilość osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej - o 13,7 proc., a także:

 • do 30 roku życia: o 13,6 proc.
 • do 25 roku życia: o 15,1 proc.
 • długotrwale bezrobotnych: o 11,4%
 • powyżej 50 roku życia: o 8,1%
 • posiadających co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia: o 5,2%
 • osób niepełnosprawnych: o 3,2%.
Wzrost +12,4 p. proc. odnotowano natomiast wśród osób bezrobotnych mających  minimum jedno niepełnoletnie dziecko niepełnosprawne.

Bezrobotni na 1 ofertę pracy, stan w końcu czerwca 2019 r. / źródło: Urząd Statystyczny w Łodzi
Na koniec czerwca 2019 r. w regionie łódzkim na jedną ofertę pracy przypadało jedenaścioro bezrobotnych. Przed miesiącem osób tych było dziewięć, zaś przed rokiem siedem. Niższą stopę bezrobocia niż w województwie łódzkim odnotowało w badanym okresie siedem województw: wielkopolskie (2,8 proc.), śląskie (3,9 proc.), małopolskie (4,2 proc.), pomorskie (4,4 proc.), mazowieckie (4,5 proc.), dolnośląskie (4,7 proc.) oraz lubuskie (5,1 proc.).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy