Reklama

Reklama

Spalarnia śmieci Łódź. Czy na Widzewie w Łodzi powstanie spalarnia śmieci? Mieszkańcy protestują [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Spalarnia śmieci Łódź. Wiele wskazuje na to, że już niebawem w Łodzi powstanie (przynajmniej) jedna spalarnia śmieci. Zgodnie z planami firmy Veolia, spalarnia ma zostać wybudowana na terenie elektrociepłowni EC IV na Widzewie. Zgody na taką inwestycję nie chcą jednak wyrazić okoliczni mieszkańcy.

Reklama

Spalarnia śmieci Łódź. Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy spalarni na Widzewie

Spalarnia śmieci na Widzewie ma zacząć działać w 2024 roku. Obecnie trwa proces administracyjny związany z wydaniem pozwolenia na budowę jej budowę w elektrociepłowni EC4. 

!reklama!

- Proces jest na etapie uzgadniania raportu oddziaływania na środowisko z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w ramach ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko - mówi nam Robert Warchoł z Veolii.

W związku z tą inwestycją w piątek 16 lipca 2021 roku kilkadziesiąt osób wzięło udział w specjalnym spotkaniu. Zapoczątkowało ono serię zgromadzeń, podczas których mieszkańcy Łodzi wyrażają swój sprzeciw wobec planów budowy spalarni na łódzkim Widzewie. 

- Zarządzanie odpadami w naszym mieście to farsa. Zamiast wyasygnować odpowiednią kwotę i przeprowadzić tak porządną przecież inwestycję gdzieś z dala od siedlisk ludzkich na obrzeżach Łodzi, Hanna Zdanowska i jej ekipa, za wszelką cenę chcą zaoszczędzić i co rusz próbują mieszkańcom poszczególnych lokalizacji wcisnąć śmierdzący problem - twierdzą łodzianie, którzy zebrali się pod jedną ze szkół na Olechowie, by poszukać sposobu na wyperswadowanie z głów miejskich urzędników pomysłu budowy spalarni śmierci na Widzewie.

Tymczasem, jak czytamy na stronie nowaenergiadlalodzi.pl, spalarnia, zwana w tym przypadku zakładem odzysku energii, która powstanie na Widzewie, ma być bezpieczna dla środowiska oraz mieszkańców. 

- Łódź potrzebuje Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, jest ona elementem efektywnego systemu gospodarki odpadami. Brak takiej instalacji wpływa na koszty całego systemu, a w konsekwencji na wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów komunalnych. Potrzebę budowy instalacji dostrzegają również mieszkańcy – świadczą o tym między innymi wyniki sondy jaką przeprowadziła redakcja TuŁódź.pl - twierdzi Robert Warchoł z Veolii.

- Równocześnie instalacja ta jest jednym z etapów w procesie dekarbonizacji – czyli odchodzenia od spalania węgla w elektrociepłowni EC4. Wpływ na środowisko nowoczesnej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów jaką będzie Zakład Odzysku Energii jest dużo mniejszy niż klasycznej elektrociepłowni węglowej - dodaje.

Warto podkreślić, że do zakładu nie będą przyjeżdżać zwykłe śmieciarki, bo nie będzie on przetwarzać odpadów zmieszanych. To z kolei spowoduje także niewielki wpływ na ruch kołowy w okolicy. Ulicą Puszkina będzie jeździć dodatkowo 40 pojazdów dziennie.

Polecamy: Kopalnia Porszewice. Protest w Łodzi. Mieszkańcy nie chcą kopalni w miejscu podłódzkiego lasu [zdjęcia]

Spalarnia śmieci Łódź. Mieszkańcy nie chcą spalarni w swojej okolicy

- Budowa inwestycji jest już praktycznie w toku. A przecież nikt z mieszkańców o tym nie wiedział - tłumaczy Teresa Adamska z Centrum Zrównoważonego Rozwoju. - Ostatnia nadzieja w mieszkańcach Łodzi. Przecież nie położymy się pod tymi samochodami, które tu będą przejeżdżać. Dlatego musimy już teraz wyrazić nasz wyraźny sprzeciw - dodaje.

- Planowany Zakład Odzysku Energii nie będzie klasyczną spalarnią odpadów komunalnych, ale będzie spalał jedynie kaloryczną frakcję resztkową powstałą w procesie recyklingu odpadów komunalnych, to tzw. pre-RDF – czyli paliwo powstałe po wyodrębnieniu ze śmieci frakcji bio (odpowiedzialnej za zapachy) oraz tych wszystkich elementów, które nadają się do ponownego wykorzystania i recyklingu. Pre-RDF z uwagi na swoją wartość kaloryczną, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może być składowany, ale może posłużyć np. w elektrociepłowni jako substytut węgla do produkcji ciepła i prądu - wyjaśnia Robert Warchoł.

- My się nie poddamy. Poruszymy niebo i ziemię, aby do tej inwestycji nie doszło. Będziemy zwracali się z prośbą o pomoc do łódzkich posłów na Sejm RP, do wojewody i Urzędu Marszałkowskiego - mówią organizatorzy protestu.

Zebrani mieszkańcy zarzucają władzom Łodzi, że te nie poinformowały należycie społeczeństwa o przeprowadzanych konsultacjach, przez co nie doszło do spotkań tak, jak to miało miejsce przeszło 10 lat temu. 

- Z uwagi na pandemię i kolejne jej fale działania informacyjne prowadzone były i są przede wszystkim z wykorzystaniem mediów lokalnych oraz dedykowanych kanałów internetowych – strony www.nowaenergiadlalodzi.pl oraz profilu na Facebooku. Zamieszczamy tam informacje dotyczące planowanej inwestycji, odpowiadamy na zgłaszane do nas pytania i komentarze. Jesteśmy otwarci na udzielanie odpowiedzi i wyjaśnień na pytania oraz wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców - tłumaczy przedstawiciel Veolii. 

Przypomnijmy, że już w 2010 roku padł pomysł, by przy ul. Jadzi Andrzejewskiej 5 wybudować spalarnię śmieci. Zdecydowany sprzeciw społeczny sprawił jednak, że wówczas odstąpiono od takiej decyzji.

- Nie składamy broni. Będziemy pisać do wojewody, posłów, senatorów. Zmobilizujemy mieszkańców. Zrobimy wszystko, by wstrzymać tę zagrażającą zdrowiu i życiu mieszkańców inwestycję - podkreślają zdenerwowani mieszkańcy.

Na ich zarzuty odpowiada Veolia, która przygotowała cały zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

„Ilość pyłów, dioksyn i furanów emitowanych przez takie instalacje jest śladowa. Większa emisja trujących związków powstaje podczas użycia grilla albo palenia papierosa” - czytamy w jednej z odpowiedzi. 

To jednak nie przekonuje okolicznych mieszkańców, którzy wciąż mają wiele pytań oraz wątpliwości dotyczących tej inwestycji i zapowiadają, że nie złożą broni w walce o wstrzymanie budowy spalarni na Widzewie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy