reklama
reklama

Sposób na skuteczniejsze leczenie nowotworów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sposób na skuteczniejsze leczenie nowotworów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźZachorowanie na chorobą nowotworową jest prawdopodobne już dla co czwartego Polaka.
Reklama lokalna
reklama

Sposób na skuteczniejsze leczenie nowotworów

Niemal 40 proc. badanych przyznaje, że ciężka choroba ich lub bliskich zmusiła do nieobecności w pracy. Co więcej, niemal każda poważna choroba, zwłaszcza onkologiczna, generuje dodatkowe koszty. Niestety, blisko połowa rekomendowanych terapii lekowych jest niedostępna dla polskich pacjentów. Coraz bardziej popularne stają się więc ubezpieczenia na wypadek choroby nowotworowej, które mogą zapewnić nie tylko świadczenie w wysokości nawet pół miliona złotych, ale także dodatkowe środki na leczenie specjalistyczne.

– Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Nie tylko polskie statystyki potwierdzają rosnącą skalę tych zachorowań, lecz także badania Globacon mówią, że ich skala w 2025 roku wzrośnie z 14 mln do 19 mln rocznie, a w 2035 roku liczba tych zachorowań wyniesie już 25 mln rocznie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Małgorzata Morańska, rzecznik prasowy Unum Życie TUiR.

reklama

Badania Unum Insight pokazują, że Polacy najczęściej martwią się o życie prywatne i rodzinne (26 proc.), o stan zdrowia najbliższych (23 proc.), o sytuację finansową (22 proc.) i o swój stan zdrowia (21 proc.). Aż co czwarta osoba dostrzega u siebie prawdopodobieństwo choroby nowotworowej, a już teraz blisko 40 proc. przyznaje, że poważna choroba zmusiła ich lub ich bliskich do nieobecności w pracy. Z tej grupy co czwarty badany korzystał ze zwolnienia dłuższego niż pół roku.

– Po tym okresie świadczenia z ZUS-u znacznie maleją. Ale, co ważne, poważna choroba generuje dodatkowe koszty w rodzinie, i to nie tylko wynikające z zakupu leków czy dojazdów na badania specjalistyczne, lecz bardzo często są to koszty prywatnej opieki medycznej, drugiej konsultacji czy powtórnej opinii medycznej. Przy chorobach takich jak nowotwór także opieka nad osobą chorą wymaga ograniczenia pracy osoby opiekującej się pacjentem i to też znacznie wpływa na domowy budżet – przekonuje Małgorzata Morańska.

reklama

Fundacja Alivia podała, że oncoindex – czyli wskaźnik mierzący poziom dostępności do terapii onkologicznych w Polsce ma wartość -70 (gdzie -100 oznacza zupełny brak dostępu do terapii, a poziom 0 – pełną możliwość leczenia). W 17 najbardziej śmiertelnych grupach chorób nowotworowych, aż 47 ze 102 rekomendowanych terapii lekowych w ogóle nie jest dostępnych dla polskich pacjentów, a to oznacza, że NFZ nie zapłaci za leczenie nimi. Tym samym polscy pacjenci coraz częściej są zmuszeni płacić za leczenie z własnej kieszeni i szukać pomocy za granicą.

– Opieka medyczna w Polsce jest powszechna i bezpłatna, ale przy leczeniu onkologicznym bardzo dużo leków w Polsce jest niedostępnych, tak wynika z najnowszej kontroli NIK-u i to często zmusza pacjentów do poszukiwania prywatnej opieki medycznej bądź sięgania po leki z zagranicy, co generuje również dodatkowe koszty – tłumaczy ekspertka.

reklama

Według danych NIK, skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. Chociaż liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w większości krajów europejskich, to umieralność znacznie wyższa. Polska razem z Węgrami i Chorwacją jest obecnie w pierwszej trójce krajów Unii z największą umieralnością na nowotwory złośliwe.

– Dobrym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się rosnących kosztów w obliczu diagnozy nowotworu, jest ubezpieczenie na wypadek choroby nowotworowej. Nie tylko zapewnia świadczenie w wysokości nawet pół miliona złotych, lecz także dodatkowe środki na leczenie specjalistyczne. Ubezpieczenie pomaga również zorganizować nieodpłatnie szereg usług, jak diagnoza nowotworu w rodzinie, druga opinia medyczna poza granicami kraju, organizacja leczenia, organizacja pobytu w sanatorium, pomoc psychologa czy organizacja i pokrycie kosztów transportu na badania specjalistyczne – wymienia Małgorzata Morańska.


Źródło: Newseria.pl

 Sytuacja w naszym regionie wygląda jeszcze mniej wesoło, ponieważ nowotwory złośliwe odpowiadają tutaj za 23,40 proc. zgonów, a wskaźnik zachorowań na choroby nowotworowe jest najwyższy właśnie w województwie łódzkim. Wskaźnik zgonów wynosi aż 295,4 na 100 tys. mieszkańców. Zatem jest powód by się zabezpieczać, a przynajmniej zwiększyć swoje szanse na finansowanie leczenia, także poza granicami kraju. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych włącza do swojej oferty polisy tego rodzaju. Czynią to czasem nawet za pośrednictwem banków i taką umowę w trzech wariantach proponuje za pośrednictwem mBanku towarzystwo AXA. Problem jest tylko taki, że aby płacić sensowną składkę, trzeba pomyśleć o tym w młodym wieku, ponieważ z każdym rokiem jest drożej, a oferta w przypadku 50-latków plus, jest już niemal wyłącznie dla osób bardzo dobrze zarabiających.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama