Reklama

Stan powietrza w Łodzi. Jakie informacje dają stacje pomiarowe? [ANALIZA POWIETRZA OD POCZĄTKU ROKU]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na portalach społecznościowych często znaleźć można krótkie informacje albo zrzuty ekranu związane ze stanem powietrza w Łodzi. Zdarza się, że wiele osób zaniepokojonych jest zupełnie niepotrzebnie, a to wszystko z jednej prostej przyczyny - braku wiedzy dotyczącej zanieczyszczeń powietrza.

Władze Łodzi starają się walczyć z zanieczyszczeniami powietrza inwestując i zachęcając mieszkańców do korzystania z ogrzewania ekologicznego. W Łodzi, mimo sporej ilości „kopciuchów” stan powietrza nie jest aż tak zły, a jego stan można monitorować na bieżąco na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Polecamy: Łódź walczy ze smogiem! Ogrzewanie ekologiczne coraz bardziej popularne wśród łodzian

Jak dokonywać analizy wyników ze stacji pomiarowych? Znaczenie poszczególnych indeksów

Dane zbierane są na podstawie godzinnych raportów z automatycznie działających stacji. W Łodzi znajdują się 3 punkty zbierania danych: w okolicy Dw. Łódź Kaliska, w pobliżu skrzyżowania Zachodniej i Legionów, a także na Widzewie koło rynku „Batory”.

Do oceny jakości powietrza badany jest poziom stężeń w powietrzu: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), pyłu PM10, pyłu PM2,5 (najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Tabela zamieszczona w galerii ułatwia interpretację wykresów dostępnej na stronie internetowej inspektoratu.

JAK WYGLĄDA STAN POWIETRZA AKTUALNIE? Sprawdź już teraz!

Wpływ indeksu jakości powietrza na codzienne funkcjonowanie. Podział na kategorie

 • bardzo dobry: zdecydowanie zadowalająca jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki sprzyjające do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu
 • dobry: jakość powietrza spełniająca wszelkie normy, może wystąpić niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia, uprawianie sportów i innych aktywności może odbywać się bez ograniczeń
 • umiarkowany: akceptowalna jakość powietrza, umiarkowane warunki do aktywności fizycznej na powietrzu. Indeks stanowi ostrzeżenie dla osób chorych, starszych, małych dzieci i kobiet w ciąży – zanieczyszczenie powietrza może być zagrożeniem dla zdrowia
 • dostateczny: jakość powietrza stanowi zagrożenie dla osób starszych i chorych, ale dla wszystkich może być zagrożeniem zdrowotnym! Zalecane jest ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu lub rozłożenie jej w czasie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysiłek długotrwały – w takiej sytuacji warto specjalnie zmodyfikować swój trening, by nie narażać organizmu na niebezpieczeństwo
 • zły: należy ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu do minimum, szczególnie taką, która powoduje długotrwały lub wzmożony wysiłek. Kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby chore powinny unikać przebywania na dworze
 • bardzo zły: długie przebywanie w bardzo zanieczyszczonej atmosferze prowadzi do zmian w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym. Odradzane są tym samym wszelkie aktywności fizyczne na wolnym powietrzu. Osoby chore, starsze, małe dzieci i kobiety w ciąży powinny bezwzględnie przebywać w domach.

Jakość powietrza w Łodzi od początku roku

(dane opracowane ze stacji przy ul. Gdańskiej 16)
 • Wskaźnik stężenia pyłu PM10:
Przez pierwsze tygodnie stycznia wskaźniki utrzymywały się na poziomie dobrym i umiarkowanym, ale w niektóre dni powietrze było złej jakości. Analiza danych z lutego pozwala stwierdzić, że stężenie PM10 spada, ponadto tylko w dwóch dniach stan powietrza był dostateczny. Obecne wskaźniki ukazują stan powietrza jako dobry, a nawet bardzo dobry.

 • Wskaźnik dwutlenku azotu (NO2):
Od początku roku można zaobserwować podobne rezultaty: na podstawie wskaźników dwutlenku azotu - stan powietrza w Łodzi jest bardzo dobry, czasami jedynie dobry.

 • Wskaźnik dwutlenku siarki (SO2):
Zarówno dane ze stycznia i z lutego wskazują bardzo dobrą jakość powietrza.

 • Wskaźnik benzenu:
Podobnie jak w przypadku stężenia pyłu PM10 – w styczniu i na początku lutego stan powietrza potrafił być na granicy umiarkowanego i dostatecznego. Od dwóch tygodni zauważyć można znaczne polepszenie indeksu jakości powietrza (stan głównie bardzo dobry).

 • Wskaźnik tlenku węgla (CO):
W styczniu wskaźnik tlenku węgla informował o dobrym i umiarkowanym stanie powietrza. Miały miejsce jednak 3 szczególne dni, podczas których powietrze osiągnęło stan bardzo złego. Od początku roku wskaźnik jakości powietrza utrzymuje się na podobnym poziomie – jest pomiędzy dobrym a umiarkowanym.

Każdy z nas przyczynia się do jakości powietrza, czyli proste sposoby na „lepsze jutro”

 • Wybór ogrzewania domowego, które jak najmniej szkodzi środowisku
 • Wybór transportu publicznego lub roweru zamiast samochodu
 • Dbanie o świat roślinny, zwrócenie uwagi na ochronę zieleni
 • Wybór produktów ekologicznych, które nie wpływają negatywnie na atmosferę.

Co może zrobić miasto, aby lepiej zadbać o jakość powietrza?

 • Wyeliminować spalanie odpadów
 • Zainwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii
 • Poprawić organizację ruchu samochodowego – rozszerzenie strefy ograniczonego ruchu
 • Utrzymywać drogi w takiej kondycji, by ograniczyć wtórną emisję zanieczyszczeń – częste mycie, remonty i poprawa jakości dróg
 • Rozwijać komunikację publiczną, zachęcać mieszkańców do korzystania z niej i wprowadzać niskoemisyjne i energooszczędne rozwiązania w transporcie miejskim.
Dbanie o czyste powietrze i środowisko powinno być dla każdego z nas obywatelskim obowiązkiem, nad którym warto choć przez chwilę pomyśleć. Zarówno osoby decyzyjne, jak i zwykli mieszkańcy miasta drobnymi gestami mogą spowodować wielką różnicę w budowaniu naszej wspólnej przyszłości i walce o „lepsze jutro”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy