reklama
reklama

Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Trwa 29. kwesta, w tym roku jest wyjątkowa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej

Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Trwa 29. kwesta, w tym roku jest wyjątkowa [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
63
zdjęć

Trwa 29. kwesta na rzecz ratowania zabytków na Starym Cmentarzu w Łodzi. | foto Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźTo jedna z ważniejszych nekropolii w Łodzi. Mowa o Starym Cmentarzu. Łodzianie odwiedzają groby bliskich zmarłych. Trwa jednocześnie 29. kwesta, organizowana przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej.
reklama

Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi założono w 1855 roku. Jest on trójwyznaniowy, podzielony na część katolicką (zajmującą obszar 11 hektarów), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niecały hektar).

Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi - historia

W 2015 roku nekropolię uznano za pomnik historii. 

Znajdziemy na niej mauzolea łódzkich fabrykantów: Grohmanów, Geyerów czy Kindermannów. Jednym z najbardziej okazałych mauzoleów jest to, w którym pochowano Karola Scheiblera (w części ewangelickiej).

W części katolickiej znajduje się mauzoleum rodziny Heinzlów. W części prawosławnej spoczywają głównie carscy urzędnicy i żołnierze.

29. kwesta na Starym Cmentarzu

Od 1995 roku na Starym Cmentarzu organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytków nekropolii. A tych jest tutaj ponad 200. Od tego czasu uratowano wiele cmentarnych obiektów. 

reklama

Akcję zainicjował łódzki dziennikarz Wojciech Słodkowski. Prowadził ją do 2012 roku. Zbiórkę organizuje teraz Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. 

Motto tegorocznej kwesty brzmi "Pamięci łodzian" i nawiązuje do 600-lecia Łodzi.

"Wyjątkowa rocznica stała się inspiracją do wyboru tegorocznych prac konserwatorskich pod kątem postaci i pomników nagrobnych związanych z najdawniejszymi dziejami naszego miasta. To nasze wspólne dzieło zachowania dla nas i przyszłych pokoleń dziedzictwa historii Łodzi, które odzwierciedlają zabytkowe pomniki na najstarszej nekropolii miasta"

- podkreśla towarzystwo.

Kwesta ruszyła 28 października i potrwa do 5 listopada. Pieniądze zbierają uczniowie łódzkich szkół, stowarzyszenia i organizacje historyczne, a także samorządowcy. 1 listopada na cmentarzu można spotkać kwestującą prezydent Łodzi, Hannę Zdanowską.

reklama

Kwestujących spotkamy 1 listopada w godz. 9-19, a 4 i 5 listopada od 10 do 16.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama