Reklama

Reklama

Student łódzkiej ASP namalował replikę „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. Prace trwały od 2015 roku! [zdjęcia]

Opublikowano: czw, 15 lip 2021 10:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Ireneusz Rolewski w 2015 roku rozpoczął prace nad repliką obrazu Jana Matejki, „Bitwa pod Grunwaldem”. To domowa reprodukcja dzieła zafascynowała artystę na tyle, że postanowił podjąć się próby samodzielnego odtworzenia arcydzieła najsłynniejszego polskiego twórcy obrazów batalistycznych.

Student łódzkiej ASP zakończył wieloletnią pracę nad kopią „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki

!reklama!

Słynny obraz Jana Matejki powstawał w latach 1872-1878. Studiujący w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Ireneusz Rolewski pracę nad kopią „Bitwy pod Grunwaldem” rozpoczął w 2015 roku.  12 lipca 2021 roku łódzka ASP poinformowała o ukończeniu wieloletniego procesu twórczego. 

Genezą pomysłu samodzielnego podjęcia się odtworzenia obrazu, a także źródłem fascynacji dziełem, była jego kopia, znajdująca się w domu rodzinnym młodego malarza.

Prócz załatwienia wielu formalności oraz zdobycia urzędniczych pozwoleń, artysta zmagał się z kwestią finansowania swoich działań. W początkowej fazie projektu koszty przedsięwzięcia pokrywał z własnej kieszeni.  Na szczęście dzięki pomocy wielu instytucji, udało się zdobyć środki na kolejne etapy prac.

By osiągnąć imponujący efekt końcowy, potrzeba było ponad 700 dni prac malarskich oraz roku spędzonego na łączeniu elementów płócien.

W czwartek, 15 lipca w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Skierniewicach zorganizowany zostanie pokaz obrazu. Osoby, które wybiorą się na wystawę, zyskają możliwość porozmawiania z autorem dzieła. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.