Młodzi ludzie mogą oceniać swoje szkoły w Rankingu od 5 lutego do 12 kwietnia 2024. Wyniki poznamy na koniec kwietnia. Przypomnimy, w 5. edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, w Top 10 znalazło się IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi. Zajęło ono 7. miejsce.
Łódzki szkoły w ogólnopolskim rankingu. W której placówce społeczność LGBT czuje się najlepiej?
W rankingu udział bierze 173 placówek z Łodzi. Aby dokonać oceny, należy wejść na stronę lgbtplusme.com i odszukać placówkę, która nas interesuje. Następnie musimy udzielić odpowiedzi na 26 pytań. Czego one dotyczą? Organizatorzy chcą wiedzieć, m.in.:
- Czy wiesz o obecności osób LGBTQ+ w Twojej szkole?
- Jak często w przestrzeni Twojej szkoły widzisz przejawy braku tolerancji wobec osób LGBTQ+?
- Jak często w Twojej szkole widzisz symbole przypisywane osobom LGBTQ+
- Jak często w Twojej szkole widzisz symbole negatywne dla osób LGBTQ+
- Czy kiedykolwiek widziałaś/widziałeś sytuację, w której grono pedagogiczne/dyrekcja szkoły/inne osoby pracujące w szkole wspierały osobę dyskryminowaną, zareagowały na dyskryminujące zachowania na terenie placówki, poprzez np. próbę wsparcia osoby dyskryminowanej, wyciągnięcie konsekwencji wobec osoby wykazującej dyskryminujące zachowania?
- Czy w Twojej szkole jest chociaż jedna osoba uczniowska, na którą możesz liczyć w trudnej sytuacji, np. dyskryminacji, doświadczania przemocy, nękania itp.?
Czytaj również: Niedaleko Łodzi powstanie nowy ośrodek rekreacyjny. Mieszkańcy zdecydują, co się w nim znajdzie
Walczą o tarczę "Szkoła zaufania"
Tegoroczna ogólnopolska edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ po raz pierwszy odbywa się aż pod trzeba patronatami instytucji państwowych: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka.
Projekt Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ cieszy się silnym wsparciem państwa, co jest ważne dla młodzieży LGBTQ+. Dzięki temu młodzi ludzie mogą wybierać szkoły, w których czują się akceptowani i bezpieczni. Inicjatywa ma na celu budowanie zaufania oraz promowanie tolerancji i akceptacji w środowisku szkolnym. To również szansa dla młodzieży, której homofobia może łamać życiorysy, aby znaleźć miejsce, gdzie mogą się rozwijać niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej – przyznał Jan Grobelny, koordynator województwa łódzkiego w Fundacji GrowSPACE.
Jak dodaje, Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to szerokie badanie społeczne, w którym młodzi ludzie wskazują najbardziej przyjazne, otwarte, tolerancyjne i bezpieczne szkoły. Celem Rankingu jest wzmocnienie głosu osób uczniowskich oraz promocja dobrych praktyk dla szkół. Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule. Hasło to: Szkoła Zaufania. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne Tarcze z napisem “Szkoła Zaufania”.
Jan Grobelny wyjaśnia, że szkoła oparta na zaufaniu zawsze będzie najlepszym środowiskiem dla całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli i osób tam pracujących, ponieważ zaufanie blokuje powstawanie sytuacji przemocowych i tworzy dla wszystkich bezpieczne przestrzenie, w których każdy
może być po prostu sobą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.