reklama
reklama

Szlakiem łódzkich murali. To nie są zwykłe bohomazy a dzieła sztuki! [galeria zdjęć]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szlakiem łódzkich murali. To nie są zwykłe bohomazy a dzieła sztuki! [galeria zdjęć] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźSzlakiem łódzkich murali. Co łączy Artura Rubinsteina, PRL-owskiego motyla i ptaka wykonanego z odpadów z wysypiska śmieci? Każdy z nich znajduje się na ścianach łódzkich budynków. Murale w Łodzi mogą zaskoczyć, zachwycić, a czasem skłonić do przemyśleń. Dlatego warto im się przyjrzeć odrobinę bliżej.
reklama

Szlakiem łódzkich murali. Sens i funkcje murali na przestrzeni lat

Murale, rzeźby i instalacje artystyczne są bez wątpienia jedną z najważniejszych wizytówek Łodzi. Spacerując ulicami miasta, możemy się na nie natknąć w wielu miejscach. 

!reklama!

- Murale są potrzebne, to nie ulega wątpliwości, ponieważ z jednej strony stanowią świetną promocję miasta (wszak ich autorami są światowej sławy twórcy), nieszablonową i pozwalającą wyjść poza utarte szlaki turystyczne podczas odkrywania miasta. A Łódź ma takie zakamarki, że murale idealnie w nie potrafią zaprosić i zaintrygować. Także zachęcić do poznania historii miasta, ponieważ część dzieł streetartowych wkomponowana została w konkretne miejsce i w swym kształcie odwołuje się do danej przestrzeni - twierdzi Krzysztof Olkusz, łódzki przewodnik, edukator kulturalny oraz autor facebookowej strony „Krzysztof Olkusz Absolutnie Turystycznie”.

reklama

Murale były znane w Łodzi już w czasach PRL-u, lecz wtedy miały zupełnie inny charakter. Spełniały one funkcję reklamową – promowały przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje. Obecnie rola murali uległa zmianie. Funkcja reklamowa nie jest już tak bardzo istotna, natomiast ważny stał się artyzm przedstawianego na ścianach dzieła.

- To też forma sztuki awangardowej, współczesnej, a przecież Łódź uznawana jest za jedno z miast wiodących w tym nurcie. A przy okazji, to forma wykorzystania wielkich przestrzeni pofabrycznych czy ścian kamienic, które w oczekiwaniu na remont mogą stać się - nieformalnie to nazywając – „ścianą artystycznej wypowiedzi” - zauważa Krzysztof Olkusz.

Polecamy: Łódzkie murale częścią muzealnej ekspozycji? W Łodzi ma powstać muzeum street artu

Murale Łódź. Mapa łódzkich murali

Współczesne łódzkie murale są niezwykle oryginalne i podejmują rozmaitą tematykę. Poza tym możemy zaobserwować, że przedstawiają różne motywy, m.in.: nawiązują do historii przemysłowej Łodzi, a także ilustrują zwierzęta i prezentują sylwetki znanych ludzi związanych z naszym miastem.

reklama

Jeżeli pragniecie wyruszyć szlakiem łódzkich ściennych malowideł i chcecie znaleźć ich lokalizacje, warto skorzystać z mapy umieszczonej na stronie: https://www.urbanforms.org/mapa/. Zapraszamy Was również do obejrzenia naszej galerii zdjęć, w której znajdziecie fotografie, wybranych przez nas interesujących murali. Poniżej ciekawostki o nich:

Mural „Cisza” został stworzony w 2015 roku przez Łukasza Bergera, wrocławskiego artystę. Dzieło ma formę instalacji i jest wykonane z wielu metalowych prętów różnej długości. Mieści się przy ulicy Wólczańskiej 15.

Dzieło znajdujące się przy ulicy Łąkowej 10 nie ma nadanej nazwy. Praca została wykonana w 2014 roku przez chińskiego artystę DALeasta i prezentuje dużego jelenia składającego się z wielu gałęzi.

reklama

„Jerzyk/Apus Apus” to powstała przy Kilińskiego 127 instalacja. Wykonał ją w 2015 roku portugalski artysta Artur Bordalo (Bordalo II). Mural przedstawia jerzyka zwyczajnego - ptaka objętego w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Pracę stworzono z odpadów pochodzących z wysypisk śmieci. Jerzyk znajduje się na budynku, który już od dłuższego czasu jest przeznaczony do rozbiórki.

Polecamy: Łódzkie murale. Nowopowstały mural przy siedzibie Teatru Nowego w Łodzi zaprojektowała twórczyni symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet [zdjęcia]
„Wierzę w kozy” to malowidło wykonane w 2013 roku przez chilijskiego artystę Intiego. Mieści się ono przy Wyszyńskiego 80. Na pracy ukazano pięć kóz. Na czterech z nich znajdują się różne symbole związane m.in. z religią, walutami oraz nauką, natomiast na ostatniej można dostrzec sztylet. 

Najstarszym malowidłem pamiętającym czasy Polski Ludowej jest wykonany w latach 60, mocno zniszczony już mural mieszczący się przy ulicy Zgierskiej 40. Jego zadaniem była popularyzacja produktów wytwarzanych przez Zakłady Fotochemiczne „Foton”.

Innym przykładem PRL-owskiej, ściennej reklamy jest wykonane w 1987 roku przy ulicy Sienkiewicza 21 malowidło z charakterystycznym motylem zachęcające do zakupów w ówczesnych sklepach sieci Pewex. Mural powstał dzięki Pawłowi Porzyckiemu, Jerzemu Bystremu oraz Zenonowi Adamkiewiczowi.

Pierwszym współczesnym łódzkim muralem jest fresk „Łódź w pigułce”, który powstał w 2000 roku. Malowidło mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 71, a autorem jego projektu jest Krzysztof Jaśkiewicz. Praca przedstawia trzydzieści trzy znane i zasłużone dla miasta osoby, np. łódzkich fabrykantów (m.in. Izraela Poznańskiego), lekarzy (m.in. Jana Molla), pisarzy i poetów (m.in. Władysława Reymonta i Juliana Tuwima).

Kolejny ciekawy i mający już swoje lata przykład to odsłonięty w 2001 roku mural znajdujący się przy Piotrkowskiej 152. Praca ma wymiary 30 m x 20 m i przedstawia sunący przez miasto statek, pomnik Tadeusza Kościuszki, łódzki ratusz i Kościół Zesłania Ducha Świętego mieszczące się przy Placu Wolności.

„Rubinstein” to mural stworzony w 2014 roku. Został on wykonany przez Eduarda Kobrę, brazylijskiego artystę. Dzieło mieści się przy ulicy Sienkiewicza 18 i przedstawia Artura Rubinsteina - polskiego pianistę urodzonego w Łodzi. Muzyk na malowidle łapie się za uszy, robiąc przy tym zabawną minę.

Mural namalowany na kamienicy przy Legionów 19 został stworzony w 2011 roku. Autorem dzieła jest Mariusz Waras, polski artysta znany jako M-City. Pracę wykonano techniką szablonu. Zawiera ona motyw industrialny, a przy tym nawiązuje do przemysłowej historii Łodzi.

A jaki jest Wasz ulubiony mural? Komentujcie!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama