Szpital tymczasowy w Łodzi. 272 łóżka i zero pacjentów
!reklama!W Łodzi szpital tymczasowy utworzono w hali EXPO mieszczącej się przy al. Politechniki 4. To tam przygotowane zostały 272 łóżka, spośród których 100 to łóżka respiratorowe, a 15 z nich to łóżka najwyższego poziomu zabezpieczenia.
– Ten szpital będzie stanowił tak zwaną rezerwę strategiczną. Wspólnie z konsultantami wojewódzkimi i fachowcami z zakresu służby zdrowia doszliśmy do wniosku, iż szpital tymczasowy w województwie łódzkim będzie pełnił funkcję zapasu bezpieczeństwa, gdyby sytuacja epidemiczna się pogarszała. Musimy wszyscy zdawać sobie z tego sprawę - mówił 25 listopada Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.
Ostatecznie okazało się, że łódzki szpital nie musiał przyjąć żadnego pacjenta. Przez kilka tygodni stał więc pusty, co, rzecz jasna, jest dobrą wiadomością.
Problematyczne stało się natomiast utrzymywanie nieczynnej placówki.
20 milionów na szpital tymczasowy w Łodzi, który nie przyjął żadnego pacjenta. A koszty jeszcze wzrosną
O koszty powstania szpitali tymczasowych, liczbę pacjentów i zawarte umowy Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050, zapytała urzędy wojewódzkie w całym kraju, także ten w Łodzi.
- W odpowiedziach wojewodów widać, jak bardzo nieefektywnie wydawane są pieniądze na walkę z epidemią. Tam, gdzie szpital urządzono w hali wystawienniczej czy centrum konferencyjnym, jak Łodzi czy Katowicach, koszty są po prostu astronomiczne – komentuje Hanna Gill-Piątek. - Eksperci mówią zgodnie, że szpitale tymczasowe powinny być przygotowane latem zeszłego roku - dodaje.
Odpowiedzi na pytania posłanki Gill-Piątek udzielił m.in. wojewoda Tobiasz Bocheński.
Jak wynika z przedstawionych przez niego informacji, aż 3 mln 361 tys. zł kosztowały wyłącznie czynsz i media.
Zanim do tego doszło, halę trzeba było zaprojektować i przystosować tak, by spełniała wszystkie wymogi szpitala covidowego. Na ten cel wydano blisko 14,6 mln zł.
Do tego dochodzą także m.in. koszty kontenerów, nadzoru inwestorskiego, nadzoru instalacji elektrycznej.
Łącznie na szpital tymczasowy w Łodzi wydano więc blisko 20 mln złotych.
- W chwili obecnej, nie są świadczone na jego rzecz żadne usługi, nie zatrudniono żadnych pracowników. Nie przyjęto żadnego pacjenta - informuje wojewoda łódzki.
Umowę na wynajem hali podpisano na okres 6 miesięcy, a więc do 30 kwietnia 2021 roku. Po tym terminie będzie trzeba jeszcze przywrócić obiekt do stanu pierwotnego. Na razie jednak nie są znane ewentualne koszty takiego przedsięwzięcia.
Obecnie w hali EXPO przy al. Politechniki 4 znajduje się punkt szczepień zdolny zaszczepić 240 pacjentów dziennie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.