reklama
reklama

Szukasz pracy? Wiemy, na które zawody jest popyt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szukasz pracy? Wiemy, na które zawody jest popyt - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Okazuje się, że spośród nowo powstałych prawie 270 tys. miejsc pracy, na koniec I kwartału br. wolnych pozostawało jeszcze 30,7 tys. stanowisk – wynika z opublikowanego w ostatnich dniach raportu GUS. Wskazujemy zawody cieszące się popytem na rynku pracy oraz te, na które zapotrzebowanie ostatnio spadło.
reklama

Poszukiwani na rynku pracy
Według nowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, wśród wolnych miejsc na rynku pracy, w zestawieniu z końcem I kwartału 2018 roku, wzrósł o 2,6 proc. popyt na specjalistów i pracowników biurowych. Poszukiwani są technicy i średni personel (wzrost o 1,6 proc.), a także przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i osoby na stanowiska kierownicze (+0,8 proc.).

Spdek propozycji pracy
Spadła natomiast ilość propozycji zatrudnienia dla pracowników usług oraz sprzedawców (-2,4 proc). Zmniejszony popyt (o 1,8 proc.) zanotowano również w grupie robotników przemysłowych oraz rzemieślników. Także pracownicy wykonujący proste prace muszą się liczyć ze spadkiem zapotrzebowania rynku, o 1,6 proc.  

Więcej miejsc zatrudnienia
W pierwszym kwartale bieżącego roku zostało utworzonych 262,3 tys. nowych miejsc zatrudnienia. To o 1,7 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost o 8,6 proc. zanotowano w firmach zatrudniających poniżej 10 pracowników, a także +7,1 proc. w podmiotach o liczbie pracujących między 10 a 49 osób.   

Struktura wolnych miejsc pracy według zawodów  - stan w końcu I kwartału 2019 / źródło: GUS
Zapotrzebowanie na sprzedawców i mechaników
Za sprawą nowo utworzonych miejsc pracy zwiększył się udział zatrudnienia m.in. w handlu. Wzrosło również (o 3,1 proc.) zapotrzebowanie na mechaników samochodowych. Przybyło też nowych miejsc pracy w transporcie i logistyce - o 1,7 proc.

Spowolniony popyt na niektóre zawody
Nieco mniej nowo utworzonych stanowisk znajdą dla siebie osoby związane z branżą przetwórstwa przemysłowego (-2,3 proc.). Spadł też popyt na administrowanie i działalność wspierającą (o 1,2 proc), działalność profesjonalną, naukową i techniczną (-0,9 proc.). Również gastronomia i wszelkie formy działalności związanej z zakwaterowaniem odnotowały 0,7 proc. spowolnienie popytu na nowe stanowiska.

Największe zapotrzebowanie
Na koniec I kwartału br. wśród utworzonych miejsc pracy wolnych pozostawało jeszcze 30,7 tys.  Największe zapotrzebowanie odnotowano w handlu oraz naprawie pojazdów samochodowych (19,0%). Popyt na nowych pracowników nie słabnie nadal w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym (po 17,8%).

Zlikwidowane miejsca pracy
Jak wynika z raportu GUS, w okresie od stycznia do marca br. zamknięto 88,7 tys. zakładów pracy, czyli o 0,9 proc. więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Wzrosła (o 7,3 proc.) ilość likwidowanych podmiotów zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Natomiast mniej niż przed rokiem zamykało się firm o liczbie pracujących powyżej 49 oraz poniżej 10 osób – odpowiednio o 3,1% oraz o 1,0%.

Nieco gorzej niż rok wcześniej
Więcej zlikwidowanych miejsc pracy w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku odnotowano w przetwórstwie przemysłowym i w budownictwie (obie branże o 1,3 proc.). Zmniejszyła się też ilość podmiotów na rynku komunikacji i informacji - o 1,1 proc. Nastąpił także niewielki spadek ilości firm prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią – o 0,09 proc. Również branża transportowa i logistyka mają o 0,8 proc. mniej podmiotów w branży.

Mogą być spokojni
Znacznemu zmniejszeniu (o 5,1 proc.) uległ udział miejsc likwidowanych w handlu i naprawie pojazdów samochodowych. W mniejszym stopniu likwiduje się też stanowiska związane z działalnością finansową oraz ubezpieczeniową – o 0,6 proc., a także z administrowaniem czy tzw. działalnością wspierającą – o 0,4, proc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama