Poszukiwani na rynku pracy
Według nowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, wśród wolnych miejsc na rynku pracy, w zestawieniu z końcem I kwartału 2018 roku, wzrósł o 2,6 proc. popyt na specjalistów i pracowników biurowych. Poszukiwani są technicy i średni personel (wzrost o 1,6 proc.), a także przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i osoby na stanowiska kierownicze (+0,8 proc.).
Spdek propozycji pracy
Spadła natomiast ilość propozycji zatrudnienia dla pracowników usług oraz sprzedawców (-2,4 proc). Zmniejszony popyt (o 1,8 proc.) zanotowano również w grupie robotników przemysłowych oraz rzemieślników. Także pracownicy wykonujący proste prace muszą się liczyć ze spadkiem zapotrzebowania rynku, o 1,6 proc.
Więcej miejsc zatrudnienia
W pierwszym kwartale bieżącego roku zostało utworzonych 262,3 tys. nowych miejsc zatrudnienia. To o 1,7 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost o 8,6 proc. zanotowano w firmach zatrudniających poniżej 10 pracowników, a także +7,1 proc. w podmiotach o liczbie pracujących między 10 a 49 osób.
Zapotrzebowanie na sprzedawców i mechaników
Za sprawą nowo utworzonych miejsc pracy zwiększył się udział zatrudnienia m.in. w handlu. Wzrosło również (o 3,1 proc.) zapotrzebowanie na mechaników samochodowych. Przybyło też nowych miejsc pracy w transporcie i logistyce - o 1,7 proc.
Spowolniony popyt na niektóre zawody
Nieco mniej nowo utworzonych stanowisk znajdą dla siebie osoby związane z branżą przetwórstwa przemysłowego (-2,3 proc.). Spadł też popyt na administrowanie i działalność wspierającą (o 1,2 proc), działalność profesjonalną, naukową i techniczną (-0,9 proc.). Również gastronomia i wszelkie formy działalności związanej z zakwaterowaniem odnotowały 0,7 proc. spowolnienie popytu na nowe stanowiska.
Największe zapotrzebowanie
Na koniec I kwartału br. wśród utworzonych miejsc pracy wolnych pozostawało jeszcze 30,7 tys. Największe zapotrzebowanie odnotowano w handlu oraz naprawie pojazdów samochodowych (19,0%). Popyt na nowych pracowników nie słabnie nadal w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym (po 17,8%).
Zlikwidowane miejsca pracy
Jak wynika z raportu GUS, w okresie od stycznia do marca br. zamknięto 88,7 tys. zakładów pracy, czyli o 0,9 proc. więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Wzrosła (o 7,3 proc.) ilość likwidowanych podmiotów zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Natomiast mniej niż przed rokiem zamykało się firm o liczbie pracujących powyżej 49 oraz poniżej 10 osób – odpowiednio o 3,1% oraz o 1,0%.
Nieco gorzej niż rok wcześniej
Więcej zlikwidowanych miejsc pracy w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku odnotowano w przetwórstwie przemysłowym i w budownictwie (obie branże o 1,3 proc.). Zmniejszyła się też ilość podmiotów na rynku komunikacji i informacji - o 1,1 proc. Nastąpił także niewielki spadek ilości firm prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią – o 0,09 proc. Również branża transportowa i logistyka mają o 0,8 proc. mniej podmiotów w branży.
Mogą być spokojni
Znacznemu zmniejszeniu (o 5,1 proc.) uległ udział miejsc likwidowanych w handlu i naprawie pojazdów samochodowych. W mniejszym stopniu likwiduje się też stanowiska związane z działalnością finansową oraz ubezpieczeniową – o 0,6 proc., a także z administrowaniem czy tzw. działalnością wspierającą – o 0,4, proc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.