Reklama

Reklama

Tajemnice funkcjonowania poczty w łódzkim getcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tajemnice funkcjonowania poczty w łódzkim getcie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Interesująca wystawa odkrywająca tajemnice funkcjonowania poczty w łódzkim getcie.

Reklama

Poczta w getcie łódzkim

26 sierpnia z okazji obchodów rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto zostanie zainaugurowana wystawa „Poczta w getcie łódzkim”. Podczas wydarzenia odbywającego się w Archiwum Państwowym w Łodzi pokazany zostanie sposób funkcjonowania oraz organizacji poczty, a także wyjątkowy pomysł na opracowanie znaczka w getcie przez Mordechaja Chaima Rumkowskiego. Poza tym niezwykle ważną częścią wystawy jest pokazanie często niedostarczonych kart pocztowych, które opowiadają historie nadawców oraz odbiorców.

Poczta była jedyną dopuszczalną drogą komunikacji ze światem znajdującym się poza gettem do czasu, kiedy niemiecki zarząd getta zdecydował o nałożeniu blokady na usługi pocztowe. Jednak zanim to się stało do getta dostarczano tysiące paczek oraz wiadomości. Jeszcze więcej przesyłęk wysyłano, jednak duża część z nich zostawała zatrzymana przez cenzurę, która uważała przede wszystkim na to, żeby nie ukazały się informacje o tym, jak brutalne w rzeczywistości jest to miejsce.

Wydział Pocztowy funkcjonujący w getcie zajmował się nie tylko kontaktami zewnętrznymi, czyli przyjmowaniem i wysyłaniem przesyłek, ale także komunikacją wewnątrz. Dzięki pośrednictwu Poczty Żydowskiej – Judenpost dostarczane były zasiłki dla bezrobotnych oraz smakołyki z okazji świąt dla dzieci. Przekazywano także przesyłki z resortów pracy i informacje o wysiedleniu z getta.

Prezentowane podczas wystawy materiały pochodzą z największego zbioru przedmiotów związanych z funkcjonowaniem poczty w getcie łódzkim należącego do Dannego Spungena oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.

Wystawę współfinansuje Florence and Laurence Spungen Family Fundation z USA.


Źródło: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy