reklama
reklama

Tajemnice łódzkich parków. Sprawdźcie, czego jeszcze o nich nie wiecie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM

Tajemnice łódzkich parków. Sprawdźcie, czego jeszcze o nich nie wiecie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

W parku Staszica źródła miał strumień Lamus. | foto UM

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Prawie we wszystkich łódzkich parkach były kiedyś lasy i przepływały przez nie rzeczki.
reklama

Rezerwat na Polesiu Konstantynowskim to jedyny fragment dawnej Puszczy Łódzkiej. W miejskich parkach trudno dziś szukać pierwotnego lasu - został wykarczowany. Takie nazwy jak Dąbrowa, Polesie, Żubardź czy Chojny nawiązują do dawnych lasów. Najstarsze pola uprawne w Łodzi nosiły nazwę „pogorzel”, co wskazuje na to, że powstały w wyniku wypalania lasów. 

Lasy na Zdrowiu

Pozostałością po zwartym kompleksie leśnym są parki na Zdrowiu i Poniatowskiego. Las ten został najpierw przecięty linią kolejową, potem trasą W-Z. Przez Zdrowie do dziś płyną rzeczki Łódka i Bałutka. Kiedyś przez ten park wody niósł również niewielki dopływ Łódki zwany  „Suchy Ner”.  Śladem po nim są istniejące dzisiaj stawy. Ciek ten płynął wzdłuż ulicy Legionów, przecinał aleję Unii i kierował się przez miejski las do rzeki Łódki. 

Park Poniatowskiego ogołocono ze starych drzew podczas I wojny światowej, gdy w mieście brakowało opału. Z miejsca, w którym dzisiaj znajduje się park, wypływały cieki wodne: strumyk Wólka z bezimiennym dopływem oraz dopływ Karolewki.

Lamus w Parku Źródliska

Bez wątpienia na terenach leśnych założono Park Źródliska, przez który płynęła rzeczka Lamus i jej niewielki, bezimienny dopływ. Nadal można go zobaczyć w Parku Źródliska II. Zasila go wypływająca spod ziemi woda. Strumień Lamus rozpoczynał swój bieg w dwóch współczesnych parkach: Staszica i 3 Maja. Ten ostatni jest pozostałością lasu miejskiego, który sięgał aż do alei Piłsudskiego. Wypływały z niego liczne stumienie.

Park Julianowski jest również dawnym lasem. Przepływa przezeń rzeczka Sokołówka. Zasilana jest małym, bijącym w parku źródełkiem. Teren Parku Szarych Szeregów związany jest z rzeczką Bałutką, która wypływa spod wzniesienia, na którym powstał cmentarz żydowski.  

- Parki Ocalałych, Helenów i Staromiejski nierozerwalnie związane są z rzeką Łódką i jej dopływami - mówi Miłosz Wika z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. - Park nad Jasieniem (dawny las) oraz park Reymonta położone są w dolinie rzeki Jasień. Z kolei w dolinie Dąbrówki założono Park Podolski.

Karolewka i Ciek od Piotrkowskiej

Park Moniuszki to dawny las zwany Karkoszka. Nazwa pochodzi od osady leśnej. W okolicach tego parku początek miały dwie rzeczki: Karolewka i Ciek od Piotrkowskiej. Przez park Klepacza płynęła kiedyś rzeczka Wólka, a przez las zwany „Kusy Kąt” - dopływ Łódki zwany Stoczanką.

Tam, gdzie kiedyś rozciągał się las Kusy Kąt, dzisiaj jest zieleniec u zbiegu ulic Pankiewicza ze Sporną oraz ogrody działkowe przy ulicy Źródłowej. Wreszcie przez park Dąbrowskiego przepływał jeden z dopływów rzeki Dąbrówki.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama