Reklama

Reklama

„Tak” Komisji Prawnej PE dla Janusza Wojciechowskiego. Przesłuchanie 1 października

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Tak” Komisji Prawnej PE dla Janusza Wojciechowskiego. Przesłuchanie 1 października - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Janusz Wojciechowski jako polski kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa uzyskał akceptację Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego. Polak będzie teraz odpowiadał na pytania eurodeputowanych. Przesłuchanie Wojciechowskiego zaplanowano na 1 października.  

Reklama

Akceptacja polskiego kandydata

Komisja Prawna PE weryfikuje ewentualność konfliktów interesów w przypadku kandydatów ubiegających się o funkcje komisarzy unijnych. W minionym tygodniu 10 kandydatów na komisarzy, w tym Janusz Wojciechowski, przedstawiło komisji dodatkowe wyjaśnienia do złożonych wcześniej deklaracji finansowych. Komisja  zablokowała dwoje kandydatów, Rumunkę Rovanę Plumb i Węgra Laszlo Trocsanyiego. W przypadku polskiego kandydata nie stwierdzono konfliktu interesów i czeka go kolejny etap w drodze do teki unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Zgodnie z procedurami, po uzyskaniu akceptacji prawnej, Janusz Wojciechowski zostanie poddany przesłuchaniu przez komisję ds. rolnictwa oraz eurodeputowanych z komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego.  Z harmonogramu przedstawionego w czwartek wynika, że wysłuchanie Wojciechowskiego nastąpi we wtorek, 1 października br. w Brukseli.

Kandydaci na unijnych komisarzy podczas przesłuchań przed odpowiednimi komisjami mają za zadanie zaprezentować swoje programy i plany pracy. Każda z komisji, po zapoznaniu się z propozycjami, obraduje za zamkniętymi drzwiami, po czym wydaje ocenę kandydata.

W drodze po tekę komisarza UE

Harmonogram przyjęty przez PE nakazuje, by 15 października br. Konferencja Przewodniczących Komisji zebrała oceny przesłuchań poszczególnych kandydatów i przedłożyła wnioski do Konferencji Przewodniczących PE, która wyda ostateczne decyzje. Jeśli okażą się konieczne dodatkowe przesłuchania kandydatów, wówczas nastąpią one 14 i 15 października.

Pełny skład nowej Komisji Europejskiej powinien zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski w ramach jednego głosowania, które odbędzie się na sesji plenarnej 23 października br. w Strasburgu. Przewodniczącego i komisarzy, po zatwierdzeniu nazwisk przez europarlament, oficjalnie mianuje Rada Europejska.

Źródło: wpolityce.pl / radiozet.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy