reklama
reklama

Targowa 77 - perełka architektury w Łodzi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rewitalizacja trwała pół roku, w jej wyniku szkoła Grohmana przy ul. Targowej 77 zmieniła się w nowoczesny kompleks biurowy. Dziś (03.07) miało miejsce jej uroczystego otwarcia. Dokonali tego przedstawiciele władz miejskich z Hanną Zdanowską na czele.
reklama

Szkoła Grohmana zlokalizowana w środku kwartału ograniczonego ulicami Kilińskiego, Fabryczną, Targową i Tylną, doczekała się końca renowacji. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się 18 stycznia 2018 roku. Inwestorem projektu jest Royal Mill Investment Group.

Szkoła już może poszczycić najemcami: GOPET POLAND – lider branży transportowo-logistycznej oraz Welcome Digital - firma specjalizująca się w doradztwie strategicznym i realizacji projektów cyfrowych, wspierających działania marketingowe. Do grona klientów Welcome Digital należą m.in. Pepsi, Mirinda i Sunbites (obszar Centralnej i Wschodniej Europy) oraz Polkomtel i Baltona.

  • Podczas uroczystej inauguracji komlekus biurowero Targowa 77, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - Pamiętam, gdy spotkaliśmy się w tym miejscu przed rozpoczęciem prac. Budynek i jego wnętrza były bardzo zniszczone i trzeba było mieć wielką wyobraźnię aby zobaczyć w tym obiekcie potencjał i by chcieć w niego zainwestować. Wiemy, że w porównaniu z rewitalizacją starych obiektów, inwestycje wznoszone od zera są znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne w realizacji. Dlatego podziwiam tych, którym się chce przywracać Łodzi piękne i zabytkowe obiekty, które kiedyś świadczyły o świetności naszego miasta. Takie inwestycje przywracaj naszą dumę i tożsamość, ale przede wszystkim przywracają Łódź na gospodarczej mapie Polski. -
Historia obiektu przy ul. Targowej 77 sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy właścicielem gruntów został Ludwik Grohman. Budynek wzniesiono w 1914 roku wg projektu architekta Piotra Brukalskiego jako szkoła przyfabryczna dla dzieci robotników. W 1921 roku nieruchomość nabyło Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Karola Scheiblera. Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił rolę szkoły podstawowej, a następnie szkoły specjalnej (SPS nr. 165). W 1972 roku powstała w budynku Wojewódzka Pracownia Dydaktyczno-Techniczna przy Kuratorium Oświaty i Wychowania, przekształcona następnie, w latach 80-tych, w Wojewódzki Ośrodek Politechniczny. W 1996 roku Ośrodek został włączony do Wojewódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a nazwa zmieniona na łódzkie CDNiKP. Na podstawie decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 28.07.2008 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/59.

  • Jerzy Pietrucha, przedstawiciel inwestora, spółki Royal Mill Investment Group podkreśla: - Targowa 77 zapewnia inspirującą i komfortową przestrzeń do pracy, życia i spędzania czasu z zachowaniem zabytkowego, stylowego charakteru tej nieruchomości. Projekt oferuje otwartą i atrakcyjną przestrzeń publiczną, co przyczyni się do dalszego rozwoju obszaru Księżego Młyna i jego bezpośredniego otoczenia. -
  • - Biznes szuka miejsc, które są wyjątkowe. Targowa 77 to połączenie budynku o najwyższej klasie biurowej, położonego w ścisłym centrum miasta, z doskonałym dojazdem, a jednocześnie zapewniającego ciszę, spokój, sporą ilość miejsc parkingowych i doskonałe warunki do pracy. Inwestycja wraz z zakupem nieruchomości pochłonęła łącznie 8 milionów złotych – dodaje pomysłodawca i manager projektu Przemysław Andrzejak.
Współpraca z Łódzkim Konserwatorem Zabytków zaowocowała wiernym odwzorowaniem historycznej formy budynku. Udało się to dzięki korzystaniu z archiwalnych fotografii. Jako uzupełnienie kolorystyczne czerwonej cegły, elementów paneli elewacyjnych w ciepłym kolorze miedziano-rdzawym. Nowa ściana elewacyjna z dużymi przeszkleniami, nawiązująca do pierwotnej konstrukcji, pozwala na uzyskanie przestrzeni i wyeksponowanie największych atutów architektonicznych.

W ramach prac dobudowano drugą kondygnację nad częścią stanowiącą salę gimnastyczną. Dzięki temu powstały powierzchnie biurowe najwyższej klasy, wyposażone w szyb windowy, łączący parter i pierwsze piętro. Powierzchnia biurowa kompleksu Targowa 77 powiększyła się o 400 mkw., z 800 do ponad 1.000 mkw, która została wynajęta w całości.

W drugim etapie prac przewiduje się wzniesienie nowego budynku o trzech kondygnacjach mieszkalnych, z przeznaczeniem wielorodzinnym. Ma on z założenia przypominać stylową willę miejską. Efekt ten ma zostać osiągnięty dzięki wykorzystaniu ceglanej elewacji, oraz stylowym detalom. Całości obrazu mają dopełnić tarasy i balkony.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama