Reklama

Reklama

Teatr Pinokio ma dobry plan na kolejny sezon

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Teatr Pinokio ma dobry plan na kolejny sezon - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Spektakle familijne, całkiem nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach samotnej matki – jaki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio?

Reklama

Plan dyrektora Rafała Sabary

Jaki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio pod dyrekcją Rafała Sabary?

Rafał Sabara objął oficjalnie funkcję 1 października. Na stanowisko dyrektora Teatru Pinokio został powołany przez prezydent miasta Łodzi na trzy sezony artystyczne, czyli do 31 sierpnia 2022 roku.

Rafał Sabara ukończył Wydział Aktorski Szkoły Filmowej w Łodzi
i Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Ma na swoim koncie już kilkadziesiąt realizacji teatralnych w tym również na łódzkich scenach - w Teatrze Powszechnym (m.in. „W małym dworku", "Sztuka"), Teatrze im. Stefana Jaracza ("Lekcje miłości", "Mroczne perwersje codzienności"). Tworzył też dla Teatru Telewizji.

- Spektakle familijne, projekty rewitalizacji społecznej, edukacja teatralna, czyli to co budowało dotychczas markę teatru będzie przez obecnego dyrektora kontynuowane. Teatr Pinokio pod dyrekcją Rafała Sabary stanie się teatrem różnorodnym, otwartym na nowe trendy w edukacji teatralnej, teatrem w którym zarówno dorosły, jak i dziecko znajdą coś dla siebie – mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

- Do objęcia stanowiska dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi zmotywowały mnie głównie energia i zaufanie Zespołu. Wiem jednak, że wsiadam do rozpędzonego pociągu. Jest to ryzykowny manewr. Mam nadzieję, że moja intuicja i wyobrażenie o tym, czym może być ten Teatr zrymują się z jego dotychczasowym profilem. Będę się starał zaproponować Zespołowi pomysły i zmiany, które wzbogacą wizerunek i linię repertuarową Teatru i postawią przed nami nowe wyzwania – mówi Rafał Sabara,  dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi

Nowy dyrektor Teatru Pinokio zapowiedział już, że w repertuarze pojawią się tytuły dobrze znane najmłodszym, w tym m.in. ,,Kubuś Puchatek”, czy ,,Pippi”. Do współpracy zaprosił wybitnych twórców teatru dla dzieci i młodzieży m.in.: czeskiego reżysera Jiří Havelkę; wybitnego dramaturga, współtwórcę ,,Pożaru w burdelu” Michała Walczaka; reżysera Pawła Aignera czy scenografa  Marka Zákostelecký .

W chwili obecnej Teatr Pinokio realizuje projekt rewitalizacji społecznej Domy Kultury czyli premiery, warsztaty oraz spotkania w Domach Dziecka, Domach Samotnej Matki czy Domach Pomocy Społecznej. Projekt ten jest zaproszeniem do wspólnej refleksji i otwartej dyskusji o żywym języku sztuki. Bazując na wymianie doświadczeń, twórcy oraz uczestnicy projektu będą działać na rzecz lokalnych wspólnot – łącząc pokolenia, integrując się i wzmacniając więzi społeczne. Literacką inspiracją dla tego pozytecznego projektu stał się Miron Białoszewski – polski poeta, dramatopisarz, prozaik i aktor teatralny, w swoich utworach nieustannie apelujący o bliską, intymną rozmowę z czytelnikami i słuchaczami. Twórca Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego; obu funkcjonujących w prywatnych mieszkaniach. Pierwsze pokazy spektakli zrealizowanych w ramach projektu zobaczymy już w listopadzie br.

Teatr Pinokio w sezonie 2019/2020 będzie nadal kontynuował cykl spotkań
z nauczycielami i pedagogami oraz warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi.

Teatr "Pinokio" działalność swą artystyczną rozpoczął w maju 1945 roku. Od 1 stycznia 1950 r. posiada status Teatru Państwowego. Zasięg oddziaływania teatru znacznie wykracza poza województwo łódzkie. W repertuarze utrzymywane są na stałe przedstawienia dla widzów w każdym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Kreatywność teatru wyraża się także poprzez różnorodne formy teatralne i rozmaite konwencje, począwszy od teatru plastycznego, czy widowisk poetyckich, aż po przedstawienia o charakterze zdecydowanie rozrywkowym. Podejmowane są również szeroko rozumiane działania edukacyjne, a szczególną rolę w procesie edukacji estetycznej dzieci i młodzieży teatr wyznacza swoim wydawnictwom. "Pinokio" uczestniczy też w festiwalach krajowych i zagranicznych. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Wielokrotnie z dużym powodzeniem występował także za granicą, m. in.w , Austrii, Anglii, Niemczech, Turcji  i Szwajcarii.

Teatr swoją siedzibę ma w budynku wykorzystywanym po II wojnie światowej przez Naczelną Dyrekcję Widowisk Rozrywkowych (tzw. Teatr Colosseum), w 1950 r. adoptowanym właśnie dla potrzeb teatru. Posiada obecnie 1 dużą scenę ze 155 miejscami, oraz małą scenę z 60 miejscami. Teatr jest dobrze przygotowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych ruchowo.


Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy